19-20 IV dziedziniec arkadowy dostępny do godz. 18:30 | UWAGA: nowa oferta zwiedzania. Szczegóły od 23 kwietnia

Wawelskie Forum Nauki i Dialogu Młodzieży

logo Wawelskiego Forum Dialogu i Młodzieży - napis ułożony w okręgu, na szarym tle, w środku dwa białe dymki symbolizujące rozmowę
Debaty Oksfordzkie
Sztuka debaty, to bez wątpienia rzemiosło, które warto promować w każdej przestrzeni i czasie. To umiejętność, która uczy nie tylko  kulturalnej polemiki, ale i pokazuje, że każdy problem ma co najmniej dwie płaszczyzny. Zgłębia tajniki komunikacji interpersonalnej oraz daje odwagę, by publicznie artykułować swoje myśli.

W ostatnich latach szczególną popularnością w Polsce cieszy się brytyjski wzorzec debatowania, zwany potocznie debatą oksfordzką. Stanowi on odmianę debaty „pro-contra”. W każdej drużynie występuje czterech mówców. Mówcy pod przewodnictwem marszałka, dyskutują nad postawioną tezą. Nie jest dopuszczalne wzajemnie obrażanie się, zabieranie głosu przez publiczność, jak również wydawanie przez nią werdyktu. Ocena debaty pozostawiona jest składom sędziowskim złożonym z co najmniej trzech juniorów i jednego eksperta.

Uczestnicy debaty mają szansę samodzielnie zgłębić problem. Uczą się zasad dyskutowania, nabywają umiejętność prezentowania własnych poglądów oraz słuchania argumentów strony przeciwnej. I choć nie zawsze zgadzają się w ocenie i postrzeganiu faktów, postaw, poglądów, debata tworzy płaszczyznę otwartej dyskusji oraz poszukiwania drogi do porozumienia.


Te cele stawia przed sobą Wawelskie Forum Nauki i Dialogu Młodzieży, projekt realizowany przez Zamek Królewski na Wawelu. Jednym z modułów projektu jest organizowanie debat oksfordzkich w historycznej Sali Senatorskiej na Wawelu z udziałem młodzieży z 3 Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kochanowskiego w Krakowie oraz zaproszonych do debaty przedstawicieli innych szkół ponadpodstawowych z województwa małopolskiego.

Debata oxfordzka została na trwałe wpleciona w działalność 3 Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego w Krakowie. W placówce prężnie działa Koło Debat. Tradycją szkoły jest organizowanie corocznego szkolnego turnieju debat dla klas pierwszych Aurea Dicta. Uczniowie Trójki ścierają się debatach anglojęzycznych. Biorą udział w Mistrzostwach Polski Debat Oksfordzkich w Poznaniu, odbywających się cyklicznie od 2013 roku. Owocnie współpracują  z Krakowskim Stowarzyszeniem Mówców.