Oficjalna strona biletów na Wawel: bilety.wawel.krakow.pl
Werdiurowe opowiastki
2021
Konkurs „Werdiurowe opowiastki” rozstrzygnięty!
1 września 2021 Dział Edukacji we współpracy z Biblioteką Kraków ogłosił literacki konkurs dla szkół podstawowych województwa małopolskiego do wystawy „Wszystkie arrasy króla. Powroty 2021 – 1961 – 1921”, prezentowanej w komnatach królewskich od 18 marca do 31 października 2021 roku. Wśród przedstawionych na ekspozycji 137 królewskich tapiserii znajdował się zespół 44 werdiur, czyli tkanin przedstawiających rośliny i zwierzęta na tle krajobrazów. Zadaniem uczestników konkursu było wybranie jednej z nich i napisanie opowiastki, w której bohaterami stałyby się utkane na niej zwierzęta z wykorzystaniem tła krajobrazu jako opisu historii.
Na konkurs nadesłano 56 prac w dwóch kategoriach wiekowych z następujących szkół: SP 26 im. A. Struga , SP 41 im. J. Kochanowskiego, SP 55 im. J. Iwaszkiewicza, SP 124 im. M. Skłodowskiej – Curie, SP 111 im. Wojska Polskiego , SP 129 im. K. Makuszyńskiego , SP z Oddziałem Dwujęzycznym im. Piotra Michałowskiego TSSP, Społeczna SP nr 3 STO – Kraków, Niepubliczna SP Montessori School w Wieliczce, PSP Czyżówka, SP Trzebinia.
W dniu 6 grudnia jury pod przewodnictwem Melanii Kapelusz, autorki książek dla dzieci dla dzieci i młodzieży przyznało nagrody i wyróżnienia w dwóch kategoriach wiekowych.
Z radością informujemy, że Laureatami konkursu zostali:
W kategorii wiekowej klas IV–VI
I miejsce – Tajemnice Borowego Lasu, Dagna Adamczyk, kl.VI, SP 111, Kraków
II miejsce – O jednorożcu, który szukał swojego miejsca, Sebastian Pazdro, kl.VI, SP 111, Kraków III miejsce – Tajna misja wydry, Jacek Furmańczyk, kl. IV, SP z Oddziałem Dwujęzycznym im. Piotra Michałowskiego, Kraków
Wyróżnienia: Zagubione nici, Vincent Fedorczak, kl. V, Społeczna SP 3, Kraków
Kim jestem, Franciszek Nocoń, kl. V, SP 26, Kraków Zaklęte jezioro, Patrycja Srebro, kl. IV, Społeczna SP 3, Kraków Wyprawa po smocze jajo, Kaspian Pasternak, kl. V, SP 129, Kraków
W kategorii wiekowej klas VII–VIII
I miejsce – Smok i pantera, Małgorzata Adamska, kl. VIII, SP 129, Kraków
Wyróżnienie:Czy z arrasów można nauczyć się czegoś o życiu, Ada Bątkiewicz,, kl. VII, Niepubliczna SP Wieliczka Montessori School
Gala finałowa odbędzie się 20 grudnia 2021 o godzinie 10.00 w Sali Senatorskiej Zamku Królewskiego na Wawelu.
Gratulujemy Uczennicom i Uczniom, którzy podjęli wyzwanie uczestniczenia w konkursie. Bardzo dziękujemy również nauczycielom, rodzicom i opiekunom Uczestników konkursu.
Nagrodzone prace
Zamieszczamy plik z nagrodzonymi pracami konkursowymi. Zachęcamy do przeczytania i życzymy miłej lektury.
Absolwentka prawa i studiów literacko-artystycznych na UJ. Autorka dziewięciu książek (m.in. „Mitologia. Przygody słowiańskich bogów”, „Krasnoludki”, „Zając zostaje!”) oraz kilkuset tekstów literackich dla najmłodszych. Od lat związana z magazynem dla dzieci „Świerszczyk”. W swojej twórczości niezwykle umiejętnie łączy humor z łagodną dydaktyką.
Z wykształcenia jest prawnikiem, więc ustawy pełne zagmatwanych paragrafów czyta jak dobry kryminał. Kiedy wygląda przez okno w swoim pokoju, widzi las, po którym biega wena. Jeśli się bardzo postara, to udaje jej się wenę złapać za nogi. Wtedy powstają takie książki jak „Kinga i co z niej wyrośnie”, „Kinga i jak ją rozgryźć”, „Koty, czyli historie z pewnego podwórka”, „Krasnoludki”, „Tajemnica pewnej sąsiadki”, „Zając zostaje” czy ta ostatnia, nad którą się bardzo napracowała: „Mitologia. Przygody słowiańskich bogów”. ”Dla „Świerszczyka” napisała już kilkaset tekstów. Od paru lat na jego łamach wspólnie z Bajetanem Hopsem publikują pamiętnik tytułowego bohatera. W swojej twórczości niezwykle umiejętnie łączy humor z łagodną dydaktyką. Pisząc bajki zazwyczaj ubiera ludzi w postacie zwierząt. Mieszka pod Krakowem, w domu z widokiem na las.