Informujemy, że w listopadzie nie ma już miejsc na rezerwacje bezpłatnych lekcji oraz na zwiedzanie dla grup. Nadal pozostaje możliwość zwiedzania indywidualnego.

Wielkie drobiazgi. Fotograficzne interpretacje Wawelu

Rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego
Codziennie na wzgórzu wawelskim możemy zobaczyć setki, a być może nawet tysiące zwiedzających. Przychodzą, aby zobaczyć, poczuć, zaczerpnąć oddechu sztuki, historii i piękna. Trudno pośród odwiedzających wzgórze nie spotkać osoby, która nie chce uwiecznić na swoim telefonie czy aparacie tego miejsca oraz siebie w tym właśnie miejscu. Fotografia daje nam dziś ogromne możliwości. Możemy dzięki niej dokumentować, tworzyć i bawić się.

Choć wiemy, jak trudno jest uwiecznić wszystko, co oferuje nam Wawel, konkursem „Wielkie drobiazgi” chcieliśmy zachęcić do chwilowego zatrzymania się i spojrzenia na Wawel w inny sposób – uważny i osobisty.

Udało się. Dziękujemy!

Konkurs fotograficzny „Wielkie drobiazgi. Fotograficzne interpretacje Wawelu” jest trzecim konkursem fotograficznym w historii Zamku Królewskiego na Wawelu, a pierwszym zaś, który zorganizowany został we współpracy z Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie (MuFo).

Do konkursu zgłosiło się 61 uczestników. Jury w składzie: Magdalena Guzik (MuFo), Przemek Czaja (Made in Kraków), Gregory Michenaud (Związek Polskich Artystów Fotografików, ZKnW) nie miało łatwego zadania. W wyniku obrad przyznano miejsca I, III i III ex aequo oraz 12 wyróżnień.

Zadaniem komisji był wybór takich fotografii, które przedstawiały najbardziej twórczą interpretację tematu i wyróżniały się uważną obserwacją gry światła, cieni, struktur, faktur, szczegółów. Szukaliśmy zdjęć, gdzie autorki i autorzy podjęli próbę nieoczywistego spojrzenia na Wawel, skupiając się na fotografowaniu rzeczy widzialnych, chociaż pozornie niedostrzegalnych, wychodząc poza pewne ograniczenia optycznego widzenia, istotnych w podejściu Bogdana Konopki, czy wreszcie odnajdując niezwykłe w pozornie zwyczajnym, zgodnie z myślą Alfreda Stieglitza, Edwarda Westona, czy Paula Caponigro. Jednym z najważniejszych momentów w fotografii jest ten, kiedy zaczynami widzieć to, na co patrzymy. Istotny jest też wybór, o którym wspomina Wojciech Plewiński - „Fotografia w moim pojęciu, to jest przed wszystkim postrzeganie rzeczywistości i wybór. Nim nacisnę migawkę aparatu fotograficznego, muszę to „coś”, co chce sfotografować dostrzec i wybrać”. Magdalena Guzik (MuFo)

Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu, a w szczególności laureatom.

Oto Nagrodzeni:

Laureaci

I miejsce
„Serce” autorstwa Agaty Dudzik

II miejsce
„Widok sklepienia bramy” autorstwa Janusza Gajewskiego

III miejsce ex aequo
„Burek” autorstwa Łukasza Dudzika
„Odbicie dwa” autorstwa Szymona Magga Uchto

po kliknięciu w zdjęcie pojawi się cała fotografia z komentarzem

Wyróżnienia

„Krużganki” autorstwa Jeremiego Dobrzanskiego
„Wawelski smoczek dachowy w mgle poranka” autorstwa Mateusza Drożdż
„Oblicza” autorstwa Eweliny Faron 
„Na Wawelu – detale nieoczywiste 2” autorstwa Joanny Fedorowicz
„Wawel w blasku słońca” autorstwa Bartłomieja Gajdy
„Wawel 3” autorstwa Marka Janikowskiego
„Wawelska kompozycja” autorstwa Jakuba Kotarby 
”Piękno w detalach” autorstwa  Zenona Kuryłowicza
„Brama” autorstwa Krzysztofa Lesiakowskiego
”Pnącze  wawelskie – żywy świadek historii I” autorstwa Pauliny Nowickiej 
”Smok wawelski” autorstwa Paliny Mikhailouskaya 
„Zapomniany” autorstwa Elżbiety Zachary

po kliknięciu w zdjęcie pojawi się cała fotografia z komentarzem

Agata Dudzik

Elżbieta Zachara

Ewa Gajewska

Ewelina Faron

Jakub Kotarba

Janusz Gajewski

Mateusz Drożdż

Zenon Kuryłowicz

Partnerzy Konkursu