Podczas zajęć uczestnicy poznają podstawowe techniki aktorskie charakterystyczne dla kręgów kulturowych Wschodu i Zachodu.
Prowadzący – Piotr Piecha. Rola teatru wschodniego i jej odmienny kontekst historyczny i społeczny, a także wieloznaczna symbolika gestu tamtej kultury, wciąż stanowią wyzwanie dla europejskiej percepcji wschodniego aktorstwa. Warsztaty składają się z dwóch części. Podczas pierwszej uczestnicy zostaną zapoznani z podstawowymi technikami aktorskimi charakterystycznymi dla kręgów kulturowych Wschodu i Zachodu, z ich podobieństwami i różnicami, a także dowiedzą się, jak można wykorzystać je w tworzeniu spektakli i widowisk teatralnych. Część druga - to praktyczne wykorzystanie nabytej wiedzy w oparciu o materiały przygotowane przez prowadzącego warsztaty. Zagadnienia: • podobieństwa i różnice w grze aktorskiej, • wykorzystanie technik gry aktorskiej w tworzeniu spektakli i widowisk teatralnych – na podstawie przykładów, • ćwiczenia praktyczne uczestników w oparciu o materiały przygotowane przez prowadzącego warsztaty.
Uczestników warsztatów prosimy o przygotowanie wygodnego, niekrępującego ruchów ciała ubioru i lekkiego obuwia zmiennego!
godz. 17.00-18.00
grupa max. 9 osób
warsztaty płatne: 30 zł od osoby
miejsce spotkania: przy wejściu na wystawę „Sztuka Wschodu. Namioty Tureckie”
Piotr Piecha – aktor Teatru Ludowego w Krakowie. Specjalizuje się w impostacji, logotechnice i emisji głosu, które od 1990 roku wykłada na krakowskich uniwersytetach. Jego zainteresowania skupiają się także na porównywaniu technik gry aktorskiej szkoły europejskiej z elementami wschodniego teatru oraz możliwości ich wykorzystania we współczesnym aktorstwie.
Na zdjęciach Piotr Piecha i uczestniczka spotkania