Oficjalna strona biletów na Wawel: bilety.wawel.krakow.pl
Cztery podróże z Królową Boną
Dla rodzin z dziećmi
, Warsztaty
Święto Rodziny Krakowskiej na Wawelu
Serdecznie zapraszamy wszystkie rodziny z dziećmi na wspólne spędzenie czasu w trakcie Święta Rodziny Krakowskiej na Wawelu!
Na wawelskim wzgórzu znajdą się stanowiska związane z podróżami, które będą okazją do wspólnego spędzenia czasu z rodziną oraz poznania postaci królowej Bony Sforzy.
Przestrzeń Zamku Królewskiego na Wawelu stanie się miejscem niezwykłego wydarzenia rodzinnego. Pod hasłem „Cztery podróże z Królową Boną” przekształcimy zamek w strefę warsztatów, podczas których prześledzimy cztery podróże związane z jedną z najbardziej rozpoznawalnych polskich królowych – Boną Sforzą.
W związku z obchodami Święta otworzymy dla uczestników zazwyczaj zamknięty Dziedziniec Batorego.
dla kogo: rodziny z dziećmi w wieku od 5 do 15 lat
można dołączać o dowolnej godzinie w czasie trwania wydarzenia: 10.00–13.00
miejsce rozpoczęcia: Ogrody Królewskie
wydarzenia bezpłatne i otwarte, nie jest potrzebna wcześniejsza rezerwacja
koordynacja: Paweł Neumann-Karpiński (pawel.neumann-karpinski@wawelzamek.pl)
Aktywności w trakcie Święta Krakowskiej Rodziny
1. Królewskie ogrody – podróż gatunków
Naszą podróż rozpocznijmy w Ogrodach Królewskich. Pełniły one nie tylko funkcję estetyczną, ale także służyły do uprawy ziół, które trafiały bezpośrednio na królewski stół. Prześledzimy ewolucję ogrodu i roślin. Pokażemy, jakie gatunki roślin sprowadziła Bona, jakie zioła uprawiała i dodawała do posiłków.
2. Dziedziniec arkadowy Podróż idei – z ogrodów przechodzimy na Dziedziniec Arkadowy. Jest on zbudowany w charakterystycznym, renesansowym stylu. To doskonała przestrzeń do eksploracji idei i estetyki doby renesansu, które za czasów Zygmunta Starego i Bony przeszczepiliśmy na polski grunt. Pokażemy jak w czasach renesansu tworzono farby z naturalnych barwników, a następnie, wykorzystamy je do pomalowania. Podróż człowieka – wytworzone farby wykorzystamy do udekorowania skrzyni posażnej Bony. Bona przyjechała do Polski z Bari na południu Włoch. Jak wyglądała podróż młodej księżniczki? Jakimi drogami jechała i gdzie mieszkali krewni, u których mogła się zatrzymać? Prześledzimy jej podróż do Krakowa i opowiemy, jak często w tamtych czasach księżniczki przemierzały pół kontynentu, żeby znaleźć mężów.
3. Dziedziniec Batorego – podróż towarów
Opuszczając Dziedziniec Arkadowy, przechodzimy małym przejściem na Dziedziniec Batorego, w którym czeka stanowisko kuchenne. Jedną z najbardziej rozpowszechnionych legend na temat królowej Bony jest ta o sprowadzeniu przez nią do Polski włoszczyzny. W naszej sensorycznej stacji edukacyjnej pokażemy przemiany na wawelskim stole. Ze składników używanych w renesansowej kuchni skomponujemy własne mieszanki przypraw.
Prowadzenie:
Patrycja Mizera (Królewskie Ogrody) – absolwentka kierunków historia sztuki i sztuka ogrodowa, florystka i edukatorka. Od wielu lat związana z ogrodem dworku Rydlówka, któremu przywraca historyczny wygląd. Prowadzi zajęcia edukacyjne o tematyce florystycznej w Zamku Królewskim na Wawelu, oddziałach Muzeum Krakowa oraz w szkołach.
Barbara Mateja (Dziedziniec Arkadowy) – artystka, pedagożka, nauczycielka Montessori i edukatorka w Zamku Królewskim na Wawelu. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, gdzie w 2018 roku ukończyła scenografię. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2023 w dziedzinie animacja i edukacja kulturalna. Oprócz rzemiosła w rodzaju tkactwa, plecionkarstwa, ceramiki, dziania czy grafiki warsztatowej, uprawia szlachetne techniki fotograficzne.
Magdalena Cupryś (Dziedziniec Arkadowy) – edukatorka muzealna, przewodniczka. Od 20 lat współpracuje z Zamkiem Królewskim na Wawelu. Od wielu lat wykorzystuje elementy arteterapii w swojej pracy z dziećmi i dorosłymi, w tym z osobami z niepełnosprawnościami. W ramach swojej wieloletniej pracy na Zamku prowadziła wiele zajęć i warsztatów tematycznych, w tym „Wokół jednego dzieła”, „Lato na Wawelu”, „Mikołajki”. W 2023 r prowadziła grę muzealną Rycerze Mocy w ramach FKBB na Zamku Królewskim na Wawelu. Prywatnie miłośniczka tańca współczesnego, literatury, malarstwa oraz twórczości Stanisława Wyspiańskiego.
Aleksandra Król (Dziedziniec Batorego) – edukatorka muzealna, z wykształcenia historyczka, pasjonatka historii kultury i życia codziennego oraz historii kulinariów. Jest osobą, która wierzy, że historia to nie tylko sucha narracja złożona z dat, ale także fascynująca opowieść o skandalach, zabawach i codziennych przeżyciach ludzi sprzed lat.