Oficjalna strona biletów na Wawel: bilety.wawel.krakow.pl

Hymn o miłości | spotkanie z artystką i kuratorką

Oprowadzanie
obraz w niebiesko-zielonej postaci, ornamentalne, roslinne formy
Zapraszamy na oprowadzanie do wystawy Hymn o miłości, podczas którego kuratorka wystawy Ewa Łączyńska-Widz oraz sama artystka Magdalena Miłoś opowiedzą o prezentowanych na Wawelu pracach, a następnie będzie możliwość nawiązania z nimi rozmowy.
Prace Magdaleny Miłoś trafiły na wzgórze wawelskie, gdzie narodziła się inspiracja do ich powstania. W przestrzeniach zamku, na tle kurdybanów nabierają nowych, zaskakujących znaczeń. Artystka pracuje podobnie jak w dawnych manufakturach – powielając na kolejnych obrazach ulubione motywy roślinne i układy zwierzęce. Interesują ją wieloznaczność i wielowarstwowość, metafory, archetypy i symbole. Malarka mieszka obok lasu i rzeki. Przez łąkę obok jej domu codziennie przechodzą sarny i jelenie, zające. Okoliczne ptaki wiją gniazda. Artystka godzinami obserwuje i kontempluje przyrodę, bezkonkurencyjną w swoim żywiołowym, oszałamiającym pięknie, porządku i płodności.
  • miejsce: Sala Senatorska, zbiórka 10 minut przed rozpoczęciem, przed wejściem do Sali (II piętro  Zamku, wejście schodami Senatorskimi)
  • wiek uczestników: 16-100
Magdalena Miłoś (Magdalena Miłoś-Kuta)
Urodzona w 1976 r. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie – Wydziału Malarstwa, Wydziału Rzeźby oraz studiów podyplomowych w Katedrze Scenografii. Dyplom z wyróżnieniem z malarstwa pod kierunkiem prof. Leszka Misiaka i aneks z ceramiki pod kierunkiem prof. Czesława Dźwigaja obroniła w 2001 r., dyplom z wyróżnieniem ze scenografii pod kierunkiem prof. Krystyny Zachwatowicz-Wajdy w 2005 r. Laureatka nagród i wyróżnień, m.in. stypendium prof. Jana Szancenbacha, nagrody w konkursie „Sacrum w Sztuce”, Grand Prix VIII Salonu BWA Tarnów. Prezentowała swoje prace na wystawach indywidualnych w Krakowie, Tarnowie, Krośnie, Wadowicach, Przemyślu, Warszawie, Nowym Jorku. Działa w dziedzinie malarstwa – instalacji i obiektów malarskich, rzeźby oraz projektów architektonicznych. Mieszka i tworzy na Powiślu Dąbrowskim, w okolicy Zalipia.