MUZEUM – PRZESTRZEŃ RÓŻNIC I TRWAŁOŚCI

Edukacja
w sali zamku, ozdobionej arrasami i orazami stoi grupa dorosłych
Szkolenie dla nauczycieli
Zapraszamy na szkolenie dotyczące umiejętności posługiwania się różnymi narzędziami i technikami pracy z grupą, w oparciu o tematy wielokulturowości i fotografii.
Kierujemy je do wszystkich nauczycieli, pedagogów, wychowawców i innych osób pracujących z odbiorcami.

Zamek Królewski na Wawelu chce jak najlepiej udostępniać swoje ekspozycje, ale także umożliwić wykorzystanie bogatego zbioru eksponatów w działaniach edukacyjnych. Propozycja szkoleń dla nauczycieli jest zachętą do poznawania przez pedagogów metod pracy i wielości tematów, przy pomocy których mogą rozwijać zainteresowania swoich podopiecznych. Sztuka, kultura, dziedzictwo, historia dają ogromne możliwości do budowania dialogu, relacji, odkrywania talentów.

Czas, gromadzone eksponaty, zwiedzający ludzie – wszystkie te wymienione elementy charakteryzują się zmiennością, odrębnością i różnorodnością. Jednocześnie są one stale obecne w przestrzeni muzealnej. To na pierwszy rzut oka paradoksalne połączenie różnic i trwałości może dać ogromne możliwości do wielowątkowych dyskusji z odbiorcami.

Na przykładzie zabytków, historycznych postaci i dziejów zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu można poruszać wiele tematów, takich jak np. estetyka i doniosłość dziedzictwa, ale także kwestie zróżnicowania, odmienności i szacunku – szacunku dla różnych kultur, ludzi, samych siebie, zrozumienia emocji swoich i innych.

Nauczyciele i pedagodzy pracujący z grupami najlepiej wiedzą o tym, jak trudno pogodzić ze sobą różnice zdań, charakterów i osobowości. Właśnie dlatego przychodzimy z propozycją szkolenia, podczas którego, wykorzystując różne narzędzia wskażemy, w jaki sposób poruszać tematy trwale obecne w przeszłości, jak i w obecnej kulturze, takie jak wielokulturowość i odmienność. Będziemy również zastanawiać się, w jaki sposób na bazie różnorodności uczyć o akceptacji, szacunku, empatii i inteligencji emocjonalnej.

INFORMACJE ORGANIZACYJNE

Wydarzenie skierowane jest dla nauczycieli, pedagogów, edukatorów.
Proponowane warsztaty sugerowane są dla opiekunów dzieci i młodzieży od 10 roku życia.
Wydarzenie jest bezpłatne, obowiązuje wcześniejsza rezerwacja poprzez wiadomość na adres: magdalena.gacek@wawelzamek.pl 

W wiadomości należy podać:
  • imię i nazwisko
  • nazwę szkoły, instytucji
  • klasę, wiek dzieci/młodzieży, z którymi najczęściej pracuje nauczyciel
  • numer telefonu kontaktowego
Liczba miejsc ograniczona. Potwierdzenie zapisu lub wpisanie na listę rezerwową otrzymają Państwo drogą e-mailową.

PROGRAM

14:00-14:15 – Rozpoczęcie
miejsce: Sala edukacyjna, budynek nr 7

14:15-17:00 – Moc fotografii w edukacji
Prowadzenie: Terapia Fotografia
miejsce: Sala edukacyjna, budynek nr 7

Warsztaty zostaną poświęcone fotografii i metodom, za pomocą których nauczyciele mogą aktywizować dzieci, młodzież i studentów. Spotkanie będzie miało charakter warsztatowy, będzie okazją do odpowiedzi na pytania:
  • W jaki sposób fotografia wpływa na myślenie, zapamiętywanie, uczucia i emocje?
  • Jak za pomocą fotografii tworzyć procesy, w wyniku których uczestnicy zajęć otwierają się na siebie i innych?
  • Jak tworzyć projekty edukacyjne bogate w doświadczenie, zabawę i fotografię?
  • Jak pobudzać do niekonwencjonalnego myślenia, kreowania ciekawych i odkrywczych pomysłów?
O prowadzących: Joanna Furgał i Katarzyna Dzieszko (Terapia Fotografia) prowadzą warsztaty, podczas których odkrywają przed uczestnikami możliwości, które daje fotografia i wskazują, w jaki sposób wykorzystać ją twórczo podczas zajęć edukacyjnych. Stawiają na aktywną formę pracy. Kierują się podczas spotkań z odbiorcami następującymi wartościami: naturalność, odkrywczość, prostota, radość, dialog, otwartość, spontaniczność, prawdziwość i rozluźnienie.

17:00-17:30 – przerwa kawowa

17:45-19:45 – Empatia i wielokulturowość
Prowadzenie: Salam Lab
miejsce: Wystawa „Sztuka Wschodu. Namioty tureckie”

Warsztaty odpowiadają na wyzwanie postawione przed współczesną młodzieżą, którzy są świadkami przekształcenia się ich homogenicznego etnicznie i kulturowo kraju oraz miasta w wielokulturową społeczność. Jednocześnie spotkanie ma za zadanie dać uczestnikom narzędzia, które pomogą im zrozumieć ten proces oraz wykształcić odpowiednie umiejętności, pomocne w budowaniu wspólnego domu z osobami migrującymi do Polski. Na przykładzie zawiłości historii i eksponatów pochodzących z różnych kultur, prowadzący spróbują odpowiedzieć na pytania, w jaki sposób szanować obce dziedzictwo, jak kierować się empatią, uważnością oraz pozytywną ciekawością wobec innych.

O prowadzących: Stowarzyszenie Salam Lab działa od 2016 roku. Jego priorytetem jest budowanie mostów i kultury spotkania między różnymi społecznościami narodowościowymi i wyznaniowymi, promowanie rzetelnych informacji na temat innych kultur, mniejszości narodowych, etnicznych i religijnych. Celem Salam Lab jest rozbijanie schematów i stereotypów, kształtowanie umiejętności krytycznego myślenia podczas warsztatów i spotkań. Salam Lab realizuje warsztaty edukacyjne dla nauczycieli, edukatorów, uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych, studentów, a także dla grup spoza środowiska szkolnego.