Oficjalna strona biletów na Wawel: bilety.wawel.krakow.pl
„Nie-bajka o smoku wawelskim” – immersyjny performans na Wawelu
Performans
, Dla młodzieży i dorosłych
dla widzów od 18 roku życia
Dawno, dawno temu… a może właśnie teraz?
Kiedy bramy zamkną się za ostatnim turystą, dziedziniec zacznie szeptać własną opowieść. Przez jedną, niepowtarzalną godzinę cały dziedziniec arkadowy wraz z ukrytymi zakamarkami zamku – stanie się sceną niezwykłego performansu z elementami spektaklu immersyjnego.
Wędrując między kolumnami, spotkacie postaci znane z legendy o smoku wawelskim: królewnę Wandę, Kraka i jego synów, szewca Skuba, a nawet pewnego barda zakochanego po uszy w córce króla. Ale to nie będzie bajka, jaką pamiętacie ze szkoły. To „nie-bajka” – opowieść o tym, jak Zło potrafi przybrać różne formy i czai się tam, gdzie najmniej się go spodziewamy. Czeka Was pełna zwrotów akcji, muzycznych akcentów i zaskakujących interakcji podróż przez historię, która więcej mówi o nas samych niż o zamierzchłych czasach. A gdy opowieść dobiegnie końca, czeka Was jeszcze jedno przejście – w głąb mroku, do Smoczej Jamy.
Nie tylko zobaczycie ten performans – staniecie się jego częścią.
czas trwania: ok. 60 minut
wejście na zamek: bramą od ulicy Bernardyńskiej
wejście na wydarzenie: drogą na dziedziniec arkadowy przez bramę Berrecciego
miejsce rozpoczęcia spektaklu: dziedziniec arkadowy
bilety: sprzedaż online od 8 maja
Twórcy:
Reżyseria: Julia Butryn
Scenariusz: Julia Butryn, Marek Grzybek, Wiktoria Janik, Barbara Mateja
Scenografia i rekwizyty: Barbara Mateja
Pomoc scenografa: Adela Bukowy
Obsługa techniczna: Jan Karpiuk
Produkcja: Julia Butryn, Marek Grzybek, Barbara Mateja
Obsada:
Paweł Brandys (Krak) – Aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, urodzony 28 października 1967 roku w Krakowie. Ma na swoim koncie kilkadziesiąt ról scenicznych oraz udział w produkcjach filmowych i serialowych. Zagrał m.in. w filmach „Carte Blanche”, „Plac Zabaw”, „Na Bank Się Uda” oraz „Ja Teraz Kłamię”. Występował w serialach takich jak „Klan”, „Na Wspólnej”, „Pierwsza Miłość”, „Barwy Szczęścia”, „Ojciec Mateusz”, „Korona Królów. Jagiellonowie” czy „Gang Zielonej Rękawiczki II”. Od 2008 roku związany z Teatrem Współczesnym w Krakowie, gdzie występuje w spektaklach dla dzieci i młodzieży (m.in. „Dziady”, „Balladyna”, „Szatan z Siódmej Klasy”) oraz repertuarze dla dorosłych („Seks po krakosku”, „Wina Kupidyna”, „Pojebajka”). Od 2019 roku współpracuje również z Krakowską Sceną Klasyczną, gdzie gra w spektaklach „Kosztowny Romans”, „Napis” i „Pocieszne Wykwintnisie”.
Barbara Mateja (Wanda) – artystka wizualna, pedagożka i edukatorka związana z Zamkiem Królewskim na Wawelu oraz krakowskim środowiskiem artystycznym. Absolwentka Wydziału Scenografii Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie (2018). Tworzy scenografie teatralne i filmowe, za które została uhonorowana nagrodą sekcji scenografów Związku Artystów Scen Polskich. Równolegle rozwija działalność performatywną – występuje w etiudach studenckich realizowanych przez Wydział Radia i Telewizji w Katowicach oraz Szkołę Filmową w Łodzi. Jej praktyka artystyczna obejmuje również tkactwo, plecionkarstwo, ceramikę, dzianie, grafikę warsztatową oraz szlachetne techniki fotograficzne.
Grzegorz Zinkiewicz (Syn Starszy) – student IV roku Wydziału Aktorskiego Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Aktualnie można go zobaczyć w spektaklu dyplomowym „Fortissimo” na deskach Teatru AST. Laureat nagrody dla najlepszego aktora komediowego na festiwalu „The Mask” w Tbilisi w 2019 roku. Wystąpił m.in. w spektaklu „Korpocham” podczas Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, gdzie zespół zdobył dwie nagrody.
Kacper Cembrowski (Syn Młodszy) – Twórca filmowy i organizator produkcji związany z krakowskim środowiskiem filmowym od 2018 roku. Brał udział w licznych projektach – od filmów fabularnych po niezależne produkcje krótkometrażowe. Pracował przy realizacjach w Centrum Mediów AGH jako koordynator projektów i twórca treści wideo. W ramach międzynarodowego konkursu 48 Hour Film Project współtworzył nagradzane filmy krótkometrażowe, takie jak „Z Głębi Lęku” (nagroda za montaż, Warszawa 2024), „Outsider Blues” i „Mała Awaria”. Pełnił w nich różnorodne funkcje – od kierownika planu i fotosisty po epizodyczne role aktorskie.
Oskar Wojciechowski (Skub) – Aktor młodego pokolenia, związany z branżą filmową od najmłodszych lat. Od 7. roku życia występuje w serialu „Pierwsza Miłość”. Zagrał w filmach „Za Niebieskimi Drzwiami” (2016), „Apokawixa” (2022) oraz „Święta Inaczej” (2022). Studiuje aktorstwo w Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Ostatnio można go było zobaczyć w serialach „Zatoka Szpiegów” oraz „Będziemy Mieszkać Razem”.
Henry Ragan (Rytygier) – Aktor i muzyk pochodzący ze Stanów Zjednoczonych, obecnie mieszkający w Krakowie. W USA występował m.in. z Nebraska Shakespeare Festival, Shawnee Summer Theater oraz podczas DC Fringe Festival. Jako muzyk wydał swój debiutancki album solowy w 2023 roku, a obecnie pracuje nad drugim krążkiem. Na polskiej scenie teatralnej i muzycznej rozwija swoją działalność artystyczną, łącząc doświadczenie sceniczne z twórczością muzyczną.