Oficjalna strona biletów na Wawel: bilety.wawel.krakow.pl

Uczta

czarne stoły zastawione na dziedzińcu arkadowym
Takich widoków, smaków i atmosfery renesansowego zamku nie znajdziecie nigdzie indziej
Takich widoków, smaków i atmosfery renesansowego zamku nie znajdziecie nigdzie indziej. Zapach ziół i kwiatów z królewskich ogrodów, Wawel skąpany w promieniach zachodzącego słońca i widoki na panoramę Krakowa, które na co dzień nie są dostępne dla odwiedzających królewską rezydencję. A wszystko to przy okazji kolejnej już wawelskiej uczty. Najnowsza kolacja degustacyjna została zainspirowana nową, wspaniałą ekspozycją stałą – Gabinetem Porcelanowym oraz unikatowej na skalę światową czasowej wystawy miśnieńskich figurek porcelanowych Johanna Joachima Kendlera.

Porcelana, określana mianem „białego złota” stała się na królewskich dworach, wśród arystokracji i szlachty synonimem splendoru, bogactwa i wyjątkowości. Jej kruchość, ulotność ale i finezyjność zainspirowały szefów kuchni, którzy skomponowali wykwintne menu, składające się z produktów najwyższej jakości. Będzie to podróż kulinarna przez Hiszpanię, Włochy, Francję i Austrię aż po RPA.

Kolacji towarzyszyć będą opowieści Bartka Kieżuna, autora książek i dziennikarza kulinarnego, gotującego antropologa kultury. Jest absolwentem Krakowskiej Szkoły Sommelierów i Academii Barilla w Parmie. Publikuje w „Kukbuku”, „Twoim Stylu”, „Newsweeku”, „Wysokich Obcasach” i „Fermencie”. Jest dwukrotnym zdobywcą Nagrody Magellana, siedmiokrotnym laureatem kulinarnych Oskarów czyli nagrody Gourmand World Cookbook Awards. Wykłada w Centrum Interpretacji Zabytku i Collegium Civitas.

Dla gości gotować będzie:
Wiktor Kowalski, restauracja NOAH Kraków pochodzi z Łodzi, miasta 4 kultur. Tam stawiał swoje pierwsze kroki w gastronomii. W kolejnych latach zdobywał doświadczenie w restauracjach „Ancora” , „Ed Red” oraz jako zastępca szefa kuchni w restauracji „Wierzynek”.  Współtworzył też menu w restauracji „Art.” na ulicy Kanoniczej.
Uczestnik konkursów branżowych: m.in. Expo Sweet 2015, 2016; 2019; L’art De la cuisine Martell 2016.
W roku 2019 uczestniczył w promowaniu Polskiej / Krakowskiej Gastronomii jako jej ambasador podczas Kraków – Europejska Stolica Kultury Gastronomicznej we współpracy z urzędem miasta Krakowa oraz ambasad RP w Rzymie i Lizbonie.
Miłośnik rzemiosła. Jako szef kuchni lubi pracować z produktem naturalnym, pozyskanym w okolicy, często dzikim. Nie obce są mu wycieczki na łono natury lub do małych miejscowości w poszukiwaniu składnika lub produktu najlepszej jakości. Inspiracje czerpie z natury, tradycji oraz lokalnych często niszowych produktów.
Obecnie przy ul. Meiselsa 24 interpretuje kuchnię Izraela w oparciu o kuchnię Polską, ich punkty wspólne, różnice oraz lokalne doświadczenia i produkty.

Wina dobierze:
Anna Bocheńska – sommelierka z certyfikatem Wine and Spirit Education Trust w Londynie. Mówi, że wino ma sprawiać przyjemność, nie musi podążać za trendami i modą.


Menu:
Aperitif: Winnica Amonit Pet Nat Musiak, Małopolska
Kwiat cukinii z marcepanem serowym i miodową glazurą
Wino: Winnica Amonit Johanniter Wawelski, Małopolska
(wino przygotowane przez winnice Amonit specjalnie na Ucztę na Wawelu)
Tatar z macerowanej gęsi z kiszonym burakiem i orzechami laskowymi
Wino: Weingut Schwarzböck Riesling Hagenbrunn, Weinviertel
Zupa rakowa z wkładką z ryb słodkowodnych, zabielana słodką śmietanką, sałatka z kopru
włoskiego i ziół
Wino: Quinta Santa Cristina Laureiro&Alvarinho Vinho Verde, Minho
Górka cielęca, demi glace, kalafior po polsku
Wino: Terre di Valter Greco di Tufo, Kampania
Baba, krem z rumem, kandyzowane pomarańcze, maliny
Likier: limoncello