Zapraszamy do udziału w grze terenowej, podczas której dowiecie się, jak zmieniło się wzgórze wawelskie podczas okupacji. Poznacie też historię „szalonej ewakuacji” i wojennych losów wawelskich skarbów, a także postacie polskich patriotów zaangażowanych w ich ochronę i zabezpieczenie. Wśród nich znajdziecie zarówno osoby dobrze znane z kart historii, jak i te mało znane, które warto odkryć, aby zrozumieć, że ocalenie Wawelu i narodowych pamiątek często wymagało współpracy wielu, nierzadko bezimiennych bohaterów. Wszyscy oni podjęli się ratowania bezcennych dzieł sztuki, wielokrotnie kładąc na szali swoje życie. Dzięki ich poświęceniu Zamek Królewski na Wawelu, w przeciwieństwie do wielu innych muzeów, nie poniósł podczas wojny znaczących strat w swych najcenniejszych zbiorach. Uwaga! Zalecamy, aby w grze uczestniczyły dzieci od VI klasy SP, dzieci poniżej tego wieku uczestniczą w grze na odpowiedzialność dorosłych.
czas trwania: 90 minut
trasa gry: dziedziniec zewnętrzny, wybrane sale wystaw: Skarbiec Koronny, Zamek I, Zamek II, dziedziniec arkadowy
punkt startowy: Centrum Wystawowo-Konferencyjne, w pobliżu punktu informacji turystycznej
Przy każdorazowym wejściu na poszczególne ekspozycje uczestnicy zobowiązani są do okazywania biletu. W przypadku trudności merytorycznych lub organizacyjnych dla uczestników dostępni są wolontariusze koordynujący przebieg gry.
W wybrane dni podczas gry będą wykonywane zdjęcia dokumentujące wydarzenie, które zostaną opublikowane na stronie internetowej Zamku oraz w mediach społecznościowych; więcej o przetwarzaniu danych osobowych w naszej instytucji: https://wawel.krakow.pl/rodo