Oficjalna strona biletów na Wawel: bilety.wawel.krakow.pl

Wynik konkursu na stanowisko dyrektora Zamku Królewskiego na Wawelu

uśmiechnięty mężczyzna i kobieta na na tle ściany i flagi unijnej
Z przyjemnością informujemy, że 30 grudnia 2024 roku, ministra kultury i dziedzictwa narodowego pani Hanna Wróblewska powierzyła prof. dr hab. Andrzejowi Betlejowi funkcję dyrektora Zamku Królewskiego na Wawelu – Państwowych Zbiorów Sztuki.

Prof. dr hab. Andrzej Betlej został wskazany przez komisję konkursową na kandydata na stanowisko dyrektora Zamku Królewskiego na Wawelu – Państwowych Zbiorów Sztuki. Hanna Wróblewska, ministra kultury i dziedzictwa narodowego zaakceptowała wskazanie komisji.
Prof. dr hab. Andrzej Betlej jest absolwentem historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 2019 r. uzyskał tytuł profesora UJ, a w lipcu 2024 r. - profesora. Pełni funkcję kierownika Zakładu Historii Sztuki Nowożytnej Instytutu Historii Sztuki UJ. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się przede wszystkim na sztuce nowożytnej, a zwłaszcza na architekturze i rzeźbie na ziemiach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej.
Od 2012 r. pełni funkcję redaktora naczelnego czasopisma „Modus. Prace z historii sztuki”. W latach 2012-2016 był dyrektorem Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego, następnie w latach 2016-2019 – dyrektorem Muzeum Narodowego w Krakowie. Funkcję dyrektora Zamku Królewskiego na Wawelu sprawuje od 3 stycznia 2020 roku.

Twórca i redaktor serii „Materiały do dziejów sztuki i kultury XVII i XVIII wieku”. Współredaktor serii wydawniczej „Sztuka kresów wschodnich” (t. 4-7; Kraków 1994-2012) oraz książek: „Praxis atque theoria. Studia ofiarowane profesorowi Adamowi Małkiewiczowi” (Kraków 2006), „Fides Ars Scientia. Studia dedykowane pamięci Księdza Kanonika Augustyna Mednisa” (Tarnów 2008), „Między Wrocławiem a Lwowem. Sztuka na Śląsku, w Małopolsce i na Rusi Koronnej w czasach nowożytnych” (Wrocław 2011).
W 2015 r. został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” za zasługi w dziedzinie historii sztuki.