Zamek Królewski na Wawelu zaprasza na historyczną wystawę prezentującą jeden z najmniej znanych, a jednocześnie najbardziej barwnych aspektów dziejów Galicji.
Po raz pierwszy będzie można zobaczyć nieznane portrety szlachty w mundurach Stanów Galicyjskich czyli sejmu prowincjonalnego, „szkarłatnego koloru z niebieskimi wyłogami, złotem haftowanymi”, ale także frak mundurowy oraz akcesoria (wśród nich epolety z herbami Galicji i Lodomerii). Przygotowanie ekspozycji umożliwiły wieloletnie badania, których efektem jest odnalezienie interesujących portretów członków Stanów Galicyjskich w mundurach tego typu. Zostały one ustanowione dokładnie dwieście lat temu. Łącząc ówczesną, zachodnioeuropejską modę z tradycją narodową – kontuszem z herbami akcentującymi przynależność państwową, dodawały prestiżu osobom zasiadającym w składzie sejmu prowincjonalnego.
31 stycznia – 30 kwietnia 2017
W roku 2017 mija dwieście lat od wznowienia działalności Stanów Galicyjskich oraz nadania posłom „prawa noszenia munduru stanowego”. Rocznica ta zasługuje na upamiętnienie i omówienie, toteż Zamek Królewski na Wawelu zorganizował w tym celu wystawę czasową o charakterze historycznym. W wyniku trzech kolejnych rozbiorów dawna Rzeczpospolita utraciła niepodległość, a jej terytorium zostało rozdzielone między Austrię, Rosję i Prusy. Dzisiejsza południowo-wschodnia Polska i południowo-zachodnia Ukraina, włączone do monarchii habsburskiej, otrzymały miano Królestwa Galicji i Lodomerii. W roku 1817, po umocnieniu władzy Austrii nad okupowaną częścią ziem Rzeczypospolitej, na mocy patentu cesarza Franciszka I wznowiono działalność parlamentu prowincjonalnego (Stanów Galicyjskich).
Sejm Stanowy został powołany przez cesarza Józefa II w roku 1782 (istniał do roku 1788); wznowiono go na mocy dekretu cesarza Franciszka I z 13 kwietnia 1817. Po raz pierwszy członkowie zgromadzenia stanowego zebrali się w „głównym mieście Lwowie” 16 czerwca 1817, ostatnia zaś sesja sejmowa odbyła się 15 września 1845. Ostateczny koniec Stanów nastąpił wraz z konstytucją marcową z roku 1849.
Konsultujący badania nad przedstawieniami członków Stanów Galicyjskich prof. dr hab. Jan K. Ostrowski jest autorem koncepcji wystawy. Pomysł prezentacji portretów w mundurach stanowych zrodził się w trakcie prac nad wspomnianym wyżej tekstem. Zaowocował dodatkowymi kwerendami, w wyniku których odnaleziono jeszcze jeden portret – wizerunek Marcina Morawskiego w mundurze polowym w wersji polskiej, znajdujący się w Muzeum Narodowym w Warszawie. Niestety, ze względu na bardzo zły stan zachowania obraz nie został wypożyczony na wystawę, ujęto go jednak w katalogu.
Ekspozycja stanowi przegląd odnalezionych portretów członków Stanów Galicyjskich, wśród których znajdują się wizerunki nie tylko znanych osobistości, jak Ksawery Krasicki (1774–1844) czy Kazimierz Antoni Krasicki (1807–1882), ale także przedstawicieli stanu szlacheckiego. Prezentowany jest także zachowany frak mundurowy oraz akcesoria (wśród nich epolety z herbami Galicji i Lodomerii) ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie.
Autor koncepcji wystawy: prof. dr hab. Jan K. Ostrowski
Realizacja: Agnieszka Janczyk, Jadwiga Laskowska
Katalog: prof. dr hab. Jan K. Ostrowski, Agnieszka Janczyk
Projekt plastyczny i nadzór autorski: Proarte Justyna Lisowicz
Projekt plakatu i druków towarzyszących: Piotr Kułas
Właściciele eksponatów: Biblioteka Jagiellońska w Krakowie, Lwowska Narodowa Galeria Sztuki
im. Borysa G. Woźnickiego, Muzeum Historyczne w Sanoku, Muzeum Narodowe w Krakowie,
Muzeum Narodowe w Poznaniu, Muzeum Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec, Muzeum Narodowe w Warszawie, Narodowe Archiwum Cyfrowe w Warszawie, Zamek Królewski na Wawelu – Państwowe Zbiory Sztuki
Ekspozycji towarzyszy bogato ilustrowany katalog naukowy zawierający esej oraz noty katalogowe obiektów.
Duży walor edukacyjny mają dwa wykłady towarzyszące wystawie: Ustrój w Galicji w XIX wieku prof. dr. hab. Stanisława Grodziskiego (9 lutego 2017) i Mundury cywilne w Polsce XVIII i XIX wieku prof. dr. hab. Jana K. Ostrowskiego (23 lutego 2017).