Oficjalna strona biletów na Wawel: bilety.wawel.krakow.pl

Nabytki 2014

Zamek Królewski na Wawelu prezentuje na czasowej wystawie trzydzieści jeden ubiegłorocznych nabytków.

2 czerwca – 2 sierpnia 2015

Wystawa prezentuje dzieła sztuki i pamiątki historyczne pozyskane przez Zamek Królewski na Wawelu w roku 2014.
Większość obiektów prezentowanych na wystawie zostało odnowionych w pracowniach konserwatorskich Zamku Królewskiego na Wawelu.
 
Scenariusz i realizacja: Jerzy T. Petrus, Jadwiga Laskowska
Aranżacja plastyczna: Studio projektowe Marek Suchowiak
Projekty graficzne druków: Andrzej Pilichowski-Ragno
Wystawie towarzyszy katalog
Zamkowa kolekcja powiększyła się o prace malarskie i okazy rzemiosła artystycznego, które trafiły na Wawel drogą zakupów, a także dzięki darom i depozytom.
Wśród nich najważniejsze to zabytki związane z polskimi władcami i wydarzeniami historycznymi: piękny miniaturowy portret króla Augusta III (zm. 1763), pochodzący najpewniej z pracowni wysoko cenionego niemieckiego portrecisty Antona Raphaela Mengsa (1728-1779) oraz obraz przedstawiający wojska moskiewskie pod wodzą Michała Szeina kapitulujące przed królem Władysławem IV pod Smoleńskiem, 25 lutego 1634. Było to jedno z efektowniejszych zwycięstw polskiej armii nad wojskiem moskiewskim w wojnach toczonych przez kilka stuleci. Dzieło powstało przypuszczalnie w środowisku malarzy gdańskich.
Na szczególne wyróżnienie zasługują cenne przedmioty z porcelany, wykonane w 2. ćwierci wieku XVIII w najsłynniejszej wytwórni – Królewskiej Manufakturze w Miśni. Są to dzieła o wybitnych walorach artystycznych, malowane w barwne kwiaty i herby właścicieli: cukiernica z serwisu Aleksandra Józefa Sułkowskiego, ministra saskiego oraz dwa widelce z porcelanowymi trzonkami, należące do serwisu, z racji motywów dekoracyjnych zwanego łabędzim, zrealizowanego dla ministra króla Augusta III Henryka Brühla. Wszystkie wspomniane zabytki powstały według projektu Johanna Joachima Kändlera, najznakomitszego z miśnieńskich projektantów.

Cukiernica z serwisu Aleksandra Józefa Sułkowskiego
Johann Joachim Kändler, Saksonia, Miśnia, porcelana szkliwiona, malowana i złocona
Wawelska kolekcja europejskiego złotnictwa wzbogaciła się w roku 2014 m.in. o kilka interesujących barokowych naczyń, wykonanych w XVII i XVIII stuleciu w Augsburgu (kubek, solniczka, wazka), Norymberdze (pucharek i kubek), Gdańsku (dzbanek do kawy) i Lesznie.
Na uwagę zasługuje rzadki przykład małej plastyki renesansowej – tzw. kula bukszpanowa (Niderlandy, 2. ćwierć wieku XVI), tj. rzeźba przedstawiająca sceny ze Starego Testamentu umieszczona w srebrnym pojemniku (wiek XVIII). Tego rodzaju niewielkie przedmioty przechowywano w gabinetach osobliwości, tworzonych w pałacach w wieku XV i XVI.

Tzw. kula bukszpanowa – miniaturowa rzeźba z dwu kawałków drewna naśladujących orzech włoski
Niderlandy 2 ćw. wieku XVI. Srebrny pojemnik dodany w Amsterdamie w I poł. wieku XVIII

W Zbrojowni zamkowej znajdzie miejsce strzelba skałkowa (3. ćwierć wieku X VIII), sygnowana przez czynnego w Warszawie rusznikarza Carla Wagnera. Jest to przykład broni luksusowej, o bogatej dekoracji, wśród której umieszczono królewski monogram FR, odnoszący się do króla pruskiego Fryderyka Hohenzollerna zwanego Wielkim.
Do bardzo interesujących i rzadko spotykanych przedmiotów użytkowych należy kalendarz ze srebrnej blachy, zwany wiecznym, pokazujący dni tygodnia, daty i symbole astronomiczne. Powstał on w Niemczech w 2. Połowie wieku XVII.

Sale wystawy