wystawa czasowa: 9 kwietnia — 30 czerwca 2019
Zamek Królewski na Wawelu prezentował nabytki pozyskane do zbiorów w latach 2017–2018.
Najliczniejszą grupę stanowią dzieła złotnicze, drobne wyroby rzemiosła artystycznego, okazy falerystyki i sfragistyki. Na szczególne wyróżnienie zasługują cenne zabytki złotnictwa z wieków XVI–XVIII, znakomite wyroby warsztatów europejskich (Norymberga, Augsburg) i polskich (Gdańsk, Toruń). Są wśród nich okazałe kufle, pucharki i tace, a także luksusowe przedmioty, takie jak pudełeczka, przyborniki i tabakierka.
Zamkowa kolekcja porcelany zyskała wysokiej rangi zabytki z pierwszej połowy wieku xviii, powstałe w Królewskiej Manufakturze w Miśni. Są to: herbatnica z widokami portowymi i półmisek dekorowany motywami dalekowschodnimi.
Interesująco prezentowały się na wystawie nabytki działu tkanin. Wśród nich wyróżnia się tapiseria z przedstawieniem Eneasza i Dydony z serii poświęconej dziejom wojny trojańskiej. Wykonał ją na początku XVII stulecia brukselski warsztat Nicasiusa Aertsa. Zbiór uzupełnia grupa tkanin orientalnych pochodzących z końca XIX oraz z przełomu XIX i XX stulecia. Zamek Królewski na Wawelu przechowuje jeden z najcenniejszych w Polsce zespołów pasów kontuszowych, stanowiących ważny element staropolskiego stroju. Wykonywano je najczęściej z jedwabiu, wplatając złote bądź srebrne nici i tkano w bogate kolorystyczne wzory. Do liczącego obecnie 56 sztuk zbioru dołączył egzemplarz utkany w latach 1781–1784 w Kobyłce, w cieszącej się uznaniem staropolskiej manufakturze.
Dzięki zakupom dokonanym na zagranicznych aukcjach antykwarycznych w Zamku Królewskim na Wawelu powstała licząca się kolekcja insygniów staropolskich odznaczeń: Orderu Orła Białego, Orderu Świętego Stanisława i Orderu Wojskowego Virtuti Militari. Egzemplarze wawelskie, krzyże i gwiazdy, pochodzą z okresu przedrozbiorowego i z czasów Księstwa Warszawskiego.
Znacząco powiększył się wawelski zbiór sfragistyczny, w tym tłoki i typariusze pieczętne z herbami polskich rodzin szlacheckich.
Zasób działu metali wzbogacono o naczynia i różne wyroby z cyny. Rzadkością jest gotycki dzban mosiężny z pierwszej połowy wieku XV.
Ważny dla historii wawelskiego muzeum jest zespół pamiątek po prof. Jerzym Szablowskim (1906–1989), dyrektorze Państwowych Zbiorów Sztuki na Wawelu w latach 1952–1989. To kilkadziesiąt pozycji, takich jak legitymacje członkowskie instytucji, stowarzyszeń i organizacji, dowody nadania orderów i odznaczeń, zaświadczenia i inne dokumenty, w tym także z czasu drugiej wojny światowej, a także dwanaście pamiątkowych odznak i medali z lat 1965–1986.