Porcelana miśnieńska w zbiorach Zamku Królewskiego na Wawelu

wystawa czasowa: 3 września — 1 grudnia 2019

W zbiorach Zamku Królewskiego na Wawelu znajduje się ponad czterysta naczyń i figurek wykonanych w słynnej manufakturze porcelany w Miśni. Jest to najbardziej znacząca w Polsce kolekcja obiektów pochodzących z tej wytwórni, a ekspozycja stwarza rzadką okazję do ich studyjnego poznania.

Układ przedmiotów został podporządkowany tematyce bądź technice zdobień, co umożliwia zapoznanie się z najważniejszymi kierunkami produkcji saskiej manufaktury założonej w roku 1710 przez Augusta II Mocnego, króla Polski i elektora Saksonii. Prezentacja rozpoczyna się od kamionki böttgerowskiej oraz przedmiotów z pierwszej porcelany, zdobionych dekoracją malarską jeszcze poza wytwórnią, najczęściej w augsburskich warsztatach złotniczych. Wyjątkowym kunsztem wyróżniają się obiekty z lat 20. i 30. wieku XVIII: malowane w pracowni Johanna Gregoriusa Höroldta, zdobione są zarówno scenami chinoiseries, jak i dekoracją o tematyce europejskiej.

Kilka eksponowanych zabytków pochodzi z drezdeńskiego pałacu Augusta II, zwanego Pałacem Japońskim. Naczynia malowane według wzorów dalekowschodnich w stylu Kakiemona charakteryzują się świetlistymi barwami emalii i elegancką kompozycją motywów dekoracyjnych.

Do najcenniejszych naczyń prezentowanych na wystawie należą najsłynniejsze barokowe zastawy zdobione herbami wykonane dla Aleksandra Józefa Sułkowskiego oraz Henryka Brühla, pierwszych ministrów króla Augusta III.

Heraldyczną dekorację nosi też wyjątkowe polonikum – naczynia z serwisu podarowanego przez tego monarchę francuskiej królowej Marii Leszczyńskiej, a także malowany w kwiaty serwis biskupa warmińskiego Adama Stanisława Götzendorf-Grabowskiego.

O wybitnych umiejętnościach miśnieńskich artystów świadczą przedmioty zdobione plastycznymi nakładkami, naczynia w kształcie zwierząt oraz dekoracyjne figurki dawniej używane do dekoracji stołów. Datowane na rok 1744 wielopostaciowe Ukrzyżowanie Chrystusa autorstwa wybitnego rzeźbiarza Johanna Joachima Kaendlera jest jednym z najcenniejszym obiektów w zbiorach wawelskich.

Partner wystawy

Patroni Medialni

Zwiastun wystawy

Wydarzenia towarzyszące

zwiedzanie z kuratorem: 29 września, 27 października, 17 listopada, 1 grudnia
  • godz. 13.00, udział bezpłatny
  • obowiązuje rezerwacja*
  • oprowadza Dorota Gabryś
zajęcia dla rodzin z dziećmi (7–12 lat)
  • godz. 10.30, czas trwania ok. 2 godz.
  • opłaty: 10 zł dziecko, 5 zł opiekun
  • obowiązuje rezerwacja*
  • prowadzenie: Agnieszka Pytel, Magdalena Gacek
26 października "O zwierzętach zaklętych w porcelanie"
Król August II, zatrudniając Joachima Kaendlera w manufakturze porcelany w Miśni, powierzył mu wykonanie figur zwierząt, które miały przyozdobić należący do niego Pałac Japoński. We współpracy z Johannem Kirchnerem artysta wymodelował około 120 figur zwierząt naturalnej lub prawie naturalnej wielkości. Do tematu zwierząt powracano w manufakturze wielokrotnie, wytwarzając również drobne figurki o kilkucentymetrowej wysokości. W zbiorach wawelskich znajduje się kilka takich przedstawień, tj. para owiec, daniel, pies oraz małpy z tzw. Małpiej orkiestry. Podczas warsztatu zapoznacie się z warsztatem rzeźbiarza i samodzielnie wykonacie figurkę z gliny samoutwardzalnej.
9 listopada "Z dziejów królewskiej zastawy"
Manufaktura w Miśni słynęła z wyrobu porcelanowych zastaw, w skład których wchodziły naczynia do obiadu, do serwowania kawy, herbaty, czekolady, cukrów i podawania przypraw, a także elementy dekoracyjne stołu. Niektóre komplety liczyły nawet kilka tysięcy sztuk. Na zajęciach zobaczycie, jak wyglądają naczynia z serwisu koronacyjnego i łabędziego, dowiecie się, z jakiej filiżanki piła czekoladę królowa Francji Maria Leszczyńska. Podczas warsztatu będziemy dekorować naczynia na Wasze stoły.

Materiały dla mediów

Zarejestruj