Wspólna wystawa Zamku Królewskiego w Warszawie i Krakowie pokazuje barwną historię jednego z najstarszych i najwyższych polskich państwowych odznaczeń cywilnych – Orderu Świętego Stanisława. Na Wawelu zostaną zaprezentowane niemal wszystkie zachowane złote krzyże, haftowane i srebrne gwiazdy orderowe oraz miecz ceremonialny. Wystawę uzupełnia ikonografia i historia związanych z odznaczeniem postaci z czasów Stanisława Augusta oraz szereg nieeksponowanych w Warszawie dzieł.
15 września – 6 grudnia 2015
W szóstym miesiącu panowania Stanisław August powołał order, którego przepisy (ustawę) podpisał 7 maja 1765, w przededniu swych imienin przypadających w liturgiczne święto Stanisława ze Szczepanowa, jednego z głównych opiekunów Rzeczypospolitej, a zarazem swego osobistego patrona. Z okazji dwustu pięćdziesięciolecia tego doniosłego wydarzenia, które dało początek systemowi orderowemu dawnej Rzeczypospolitej, Zamek Królewski w Warszawie i Zamek Królewski na Wawelu zorganizowały wystawę, którą w pierwszej wersji prezentowano od maja bieżącego roku w Warszawie. Kolejnym etapem będzie Pałac Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie - tym sposobem wystawa zawita we wszystkich trzech stolicach dawnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Na krakowskiej ekspozycji niemal w komplecie zebrano złote krzyże oraz haftowane i srebrne gwiazdy orderowe, które w znikomej ilości, czasami we fragmentach, przetrwały do dziś w kilkunastu zbiorach publicznych i prywatnych. Nierzadko noszą one na sobie ślady długotrwałego używania, jak również wielokrotnych zabiegów konserwatorskich będących przejawem pietyzmu naszych poprzedników w stosunku do pamiątek rodzinnych i narodowych. Większość z nich zatraciła niestety swą historyczną metrykę, choć dwuletnie przygotowania do naszej wystawy pozwoliły na kilka istotnych odkryć.
Organizatorzy: Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum, Zamek Królewski na Wawelu Scenariusz: Michał Zawadzki (Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum), Dariusz Nowacki (Zamek Królewski na Wawelu) Projekt plastyczny: Marek Suchowiak Studio Projektowe Oświetlenie: Marek Suchowiak, Mariusz Gałek z zespołem Opieka konserwatorska: Ewa Wiłkojć z zespołem Organizacja wypożyczeń: Aneta Giebuta Tłumaczenie: Sabina Potaczek-Jasionowicz Druki promocyjne: Anita Andrzejewska
Wspaniałą galerię tworzy szereg reprezentacyjnych, malowanych i rzeźbionych wizerunków kawalerów Orderu – zarówno najznamienitszych arystokratów, jak i przedstawicieli średniej szlachty – głównego adresata królewskiego wyróżnienia. Portrety te powstawały zarówno w kręgu królewskiego mecenatu jak i w pracowniach mistrzów działających w Warszawie, Krakowie, Wiedniu czy Rzymie, ale także w prowincjonalnych warsztatach cechowych na kresach Rzeczypospolitej.
Zestaw ten wzbogacono o kilka odkrytych dzieł z prywatnych kolekcji, niepokazanych w stolicy.
Portret Stanisława Kostki Gadomskiego (1718-1797)
Maciej Topolski, po 1787
Zamek Królewski na Wawelu
Na przestrzeni niespełna siedemdziesięcioletniej historii Orderu wygląd jego odznak – krzyży, gwiazd i wstęg orderowych, jak również zasady jego przyznawania ulegały modyfikacjom. Można to prześledzić nie tylko w obszernym katalogu naukowym ale przede wszystkim na przykładzie zabytków związanych z tak ważnymi postaciami jak książę Adam Kazimierz Czartoryski, Hugo Kołłątaj, książę Józef Poniatowski, prezes senatu Tomasz Adam Ostrowski czy generał Józef Chłopicki. Nie zabraknie unikatowego egzemplarza stroju orderowego, który odznaczeni byli zobowiązani nosić podczas największych świąt, przede wszystkim 8 maja, w dniu imienin Stanisława Augusta, jednocześnie będących świętem Orderu.
Niewątpliwą ozdobą wystawy jest wspomniany luksusowy dyplom z autografem monarchy zatwierdzający najstarszą ustawę orderową, wypożyczony z Biblioteki XX Czartoryskich w Krakowie. W ustawie tej król sprecyzował obowiązki kawalerów tworzących Order, rozumiany jako zgromadzenie szlachetnie urodzonych. Łacińska dewiza: PRAEMIANDO INCITAT (Nagradzając zachęca) wyrażała wolę monarchy, który pragnął jednocześnie honorować dotychczasowe zasługi kawalerów jak i skłaniać swych poddanych do dalszej służby na rzecz kraju. Królewski zamysł pozwalał na dwustopniową możliwość nagradzania zasług. Najwyższym odznaczeniem pozostał Order Orła Białego, ustanowiony przed r. 1705, którego Stanisław August był Wielkim Mistrzem.
Wyjątkowy charakter ma wspaniałe regalium zawiązane z funkcją ostatniego króla Polski jako szafarza obu orderów, będące ozdobą wystawy, na co dzień wystawiane w kaplicy Zamku Królewskiego w Warszawie. Ceremonialny miecz wykonano z najwyższej próby złota i srebra na koronację Stanisława Augusta. Służył zarówno jako insygnium Wielkiego Mistrza Orderu Orła Białego jak i Orderu Świętego Stanisława. Dzięki krakowskiej wystawie po raz pierwszy mamy niepowtarzalną okazję podziwiania na Wawelu – w Skarbcu Koronnym oraz w katedrze – wszystkich zachowanych (w całości lub części) jedenastu staropolskich mieczy ceremonialnych. Taka okazja nieprędko się powtórzy, choćby ze względu na niezwykle delikatną strukturę dekoracji złotego miecza Stanisława Augusta, w zasadzie uniemożliwiającą jego przewożenie z Warszawy. Na Wawelu stworzono mu jednak specjalne warunki ekspozycji, umożliwiające także dokładne obejrzenie tego arcydzieła z obu stron – co nie jest możliwe w historycznej witrynie sporządzonej dla miecza i ustawionej w warszawskiej kaplicy zamkowej.
Miecz ceremonialny Orderu Orła Białego i Orderu Świętego Stanisława
nieznany złotnik warszawski, 1764
Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum
Fot. Andrzej Ring, Lech Sandzewicz
Trójorderowy system Rzeczypospolitej, złożony z Orderu Orła Białego, Świętego Stanisława i Orderu Wojskowego (Virtuti Militari) przestał istnieć po utracie niepodległości w r. 1795. Dwukrotnie był wznawiany, po powstaniu Księstwa Warszawskiego w r. 1807 oraz na większą skalę w Królestwie Polskim w r. 1815. Ostatecznie przeszedł do historii wraz z pozbawieniem Mikołaja I tronu polskiego przez Sejm Królestwa Polskiego i upadkiem powstania listopadowego w roku 1831.Wówczas car Mikołaj I przekształcił polskie odznaki zaszczytne w ordery rosyjskie, nie mające nić wspólnego – podobnie jak dwudziestowieczne prywatne uzurpacje – z ich historią. Po odzyskaniu niepodległości, w miejsce zrusyfikowanego Orderu Świętego Stanisława, Sejm Rzeczypospolitej ustawą z dnia 4 lutego 1921 powołał do istnienia Order Odrodzenia Polski, Polonia Restituta. Do dziś jest on drugim (po Orderze Orła Białego) spośród najwyższych polskich państwowych odznaczeń cywilnych.
Miniatury orderów księcia Józefa Poniatowskiego (1763-1813) z lat 1809-1813 Skarbiec katedry na Wawelu
Wydawnictwa towarzyszące
Katalog wystawy
PRAEMIANDO INCITAT. Order Świętego Stanisława 1765–1831
W 250. rocznicę powołania Orderu
Pod redakcją naukową Michała Zawadzkiego i Dariusza Nowackiego
format: 21,5 x 25,5 cm, twarda okładka, 375 stron
Streszczenie w języku angielskim
Przewodnik
PRAEMIANDO INCITAT. Order Świętego Stanisława 1765–1831
W 250. rocznicę powołania Orderu
Dariusz Nowacki
Format: 14,5 x 21 cm, miękka okładka
Tłumaczenie: angielski
Wydarzenia towarzyszące
Zwiedzanie z kustoszem 27 września, 25 października, 15 listopada 2015
Wykłady dla dorosłych
24 września 2015 Pamiątki po Stanisławie Auguscie Poniatowskim w zbiorach krakowskich Anna Saratowicz–Dudyńska (Zamek Królewski w Warszawie)
22 października 2015 Miecz Stanisława Augusta Poniatowskiego i inne miecze ceremonialne na Wawelu Krzysztof J. Czyżewski i Dariusz Nowacki (Zamek Królewski na Wawelu)
20 listopada 2015 Zabytki związane z Orderem Świętego Stanisława w zbiorach Lwowskiego Muzeum Historycznego Irena Polańska (Lwowskie Muzeum Historyczne)
26 listopada 2015 Ordery na dawnych portretach prof. dr hab. Jan Ostrowski (Zamek Królewski na Wawelu)
Zajęcia edukacyjne dla dzieci
26 września 2015 Miecze ceremonialne polskich królów
O najpiękniejszych polskich mieczach ceremonialnych: Szczerbcu, mieczu Zygmunta Starego, mieczu poświęcanym Jana III Sobieskiego i mieczu koronacyjnym Augusta III, które znajdują się na Wawelu oraz mieczu ceremonialnym Stanisława Augusta Poniatowskiego w Zamku Królewskim w Warszawie.
prowadzi: Agnieszka Pytel
17 października 2015 Święty Stanisław patron Polski
Czy znasz legendę o świętym Stanisławie ze Szczepanowa? Gdzie znajdują się jego relikwie? Dlaczego u boku świętego przedstawiono modlącego się Piotrowina? Jak wygląda Order Świętego Stanisława ustanowiony przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego?
prowadzi: Agnieszka Pytel
24 października 2015 O orderach
Tradycja przyznawania orderów wywodzi się z kultury rycerskiej. Nadawano je za zasługi i waleczność. Z czasem stały się symbolem wyróżnienia za wybitne osiągnięcia. O orderach: Złotego Runa, Świętego Ducha, Białego Orła i Świętego Stanisława.
prowadzą: studenci historii UJ pod kierunkiem Bożeny Litewki i Roberta Adamczaka
Warsztaty plastyczne
10 października 2015 Jestem na medal
14 listopada 2015 Mój pierwszy order
prowadzą: Anita Andrzejewska i Andrzej Pilichowski-Ragno
Honorowy Patronat Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej