Oficjalna strona biletów na Wawel: bilety.wawel.krakow.pl

Wielkie drobiazgi. Fotograficzne interpretacje Wawelu | pokonkursowa wystawa on-line

Codziennie na wzgórzu wawelskim możemy zobaczyć setki, a być może nawet tysiące zwiedzających. Przychodzą, aby zobaczyć, poczuć, zaczerpnąć oddechu sztuki, historii i piękna. Trudno pośród odwiedzających wzgórze nie spotkać osoby, która nie chce uwiecznić na swoim telefonie czy aparacie tego miejsca oraz siebie w tym właśnie miejscu. Fotografia daje nam dziś ogromne możliwości. Możemy dzięki niej dokumentować, tworzyć i bawić się.

Choć wiemy, jak trudno jest uwiecznić wszystko, co oferuje nam Wawel, konkursem „Wielkie drobiazgi” chcieliśmy zachęcić do chwilowego zatrzymania się i spojrzenia na Wawel w inny sposób – uważny i osobisty.

Udało się. Dziękujemy!

Konkurs fotograficzny „Wielkie drobiazgi. Fotograficzne interpretacje Wawelu” jest trzecim konkursem fotograficznym w historii Zamku Królewskiego na Wawelu, a pierwszym zaś, który zorganizowany został we współpracy z Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie (MuFo).

Do konkursu zgłosiło się 61 uczestników. Jury w składzie: Magdalena Guzik (MuFo), Przemek Czaja (Made in Kraków), Gregory Michenaud (Związek Polskich Artystów Fotografików, ZKnW) nie miało łatwego zadania. W wyniku obrad przyznano miejsca I, III i III ex aequo oraz 12 wyróżnień.

Zadaniem komisji był wybór takich fotografii, które przedstawiały najbardziej twórczą interpretację tematu i wyróżniały się uważną obserwacją gry światła, cieni, struktur, faktur, szczegółów. Szukaliśmy zdjęć, gdzie autorki i autorzy podjęli próbę nieoczywistego spojrzenia na Wawel, skupiając się na fotografowaniu rzeczy widzialnych, chociaż pozornie niedostrzegalnych, wychodząc poza pewne ograniczenia optycznego widzenia, istotnych w podejściu Bogdana Konopki, czy wreszcie odnajdując niezwykłe w pozornie zwyczajnym, zgodnie z myślą Alfreda Stieglitza, Edwarda Westona, czy Paula Caponigro. Jednym z najważniejszych momentów w fotografii jest ten, kiedy zaczynami widzieć to, na co patrzymy. Istotny jest też wybór, o którym wspomina Wojciech Plewiński - „Fotografia w moim pojęciu, to jest przed wszystkim postrzeganie rzeczywistości i wybór. Nim nacisnę migawkę aparatu fotograficznego, muszę to „coś”, co chce sfotografować dostrzec i wybrać”.
Magdalena Guzik (MuFo)

Koordynacja Konkursu i wystawy: Magdalena Gacek, Dział Edukacji

Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu, a w szczególności laureatom.

Laureaci

I miejsce
„Serce” autorstwa Agaty Dudzik

II miejsce
„Widok sklepienia bramy” autorstwa Janusza Gajewskiego

III miejsce ex aequo
„Burek” autorstwa Łukasza Dudzika
„Odbicie dwa” autorstwa Szymona Magga Uchto

po kliknięciu w zdjęcie pojawi się cała fotografia z komentarzem

Wyróżnienia

po kliknięciu w zdjęcie pojawi się cała fotografia z komentarzem