Oficjalna strona biletów na Wawel: bilety.wawel.krakow.pl

Blog Edukacyjny

Wiedza / Czasopisma
Katarzyna Pająk 17.12.2020 godz. 09:04

Świąteczno-noworoczne pocztówki

Archiwum Zamku Królewskiego na Wawelu posiada duży zbiór filokartystyczny, obejmujący karty pocztowe od 1891 r. po dzień dzisiejszy. Wśród nich znajdują się również pocztówki świąteczno-noworoczne.

Świąteczno-noworoczne pocztówki w kolekcji Archiwum Zamku Królewskiego na Wawelu

Co roku Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok spędzamy w tradycyjny sposób z rodziną i bliskimi i mimo iż dziś istnieją inne formy przekazywania sobie życzeń, nie zapominamy także o napisaniu świątecznych kartek do sporej grupy znajomych i krewnych. Czynimy to od lat nie pamiętając jakie były początki tego miłego zwyczaju. Składanie życzeń z okazji najważniejszych świąt i nowego roku kalendarzowego ma ponad wiekową tradycję. Za pomysłodawcę kartki świątecznej uważany jest Szkot Thomas Sturrock, który swoje pierwsze dzieło stworzył w 1841 r. Jednak to Henry Cole dyrektor Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie, posiadający bardzo wielu znajomych i któremu wypisywanie listów ze świątecznymi życzeniami zajmowało mnóstwo czasu, w 1843 r. zamówił u znajomego rysunek z wypisanymi życzeniami i rozesłał go do współpracowników i przyjaciół, jest uważany za prekursora tego zwyczaju. Pomysł się spodobał i przyjął.

Karty pocztowe dopuszczono do obiegu międzynarodowego dopiero w 1875 roku i od tej pory pocztówki także te świąteczne krążą po całym świecie. Ich kolekcjonowanie stało się rozpowszechnioną modą już pod koniec XIX wieku.

Archiwum Zamku Królewskiego na Wawelu posiada duży zbiór filokartystyczny, obejmujący karty pocztowe od 1891 r. po dzień dzisiejszy. Wśród nich znajdują się również pocztówki świąteczno-noworoczne.

Przeczytaj o pocztówkach świątecznych

Komentarze

Clemens
13.12.2021
Niesamowicie piękne kartki.
Wpisz treść wiadomości
Wpisz swoje imię i nazwisko
Podaj prawidłowy e-mail
T_FORM_ERROR_RATE
Zaznacz to pole
DODAJ KOMENTARZ
Portret Barbary Radziwiłłówny.

Studia Waweliana. Pogrzeb Barbary Radziwiłłówny i odprawa jej dworu.

05.05.2023
Zapraszamy do lektury artykułu o uroczystościach pogrzebowych Barbary Radziwiłłówny, ukochanej żony króla Zygmunta Augusta.

Studia Waweliana. O zaginionych inskrypcjach sprzed bramy zamku wawelskiego

30.03.2023 godz. 14:00
Tym razem udostępniamy artykuł z czasopisma "Studia Waweliana", przybliżający trzy zaginione inskrypcje sprzed bramy zamku na Wawelu.

Studia Waweliana. Czarno-białe tkaniny Zygmunta Augusta

26.10.2021 godz. 16:21
Kolejny artykuł ze "Studia Waweliana" - tym razem autorstwa M. Hennel-Bernasikowej. Zapraszamy do lektury!

Studia Waweliana. Tak zwana sprawa arrasów

13.09.2021 godz. 17:00
S. E. Nahlik opisuje drogę, jaką arrasy wawelskie przebyły, by znaleźć bezpieczne schronienie w Kanadzie, a także wyjaśnia, dlaczego zwiemy je "skarbami wawelskimi".
Zobacz wszystkie