Wiedza

Wiedza

Zostań wawelskim omnibusem. Wysłuchaj naszych podcastów, zadaj pytanie specjalistom, odkryj ciekawy świat historii i sztuki w artykułach, po których przeczytaniu staniesz się znawcą Zamku Królewskiego na Wawelu.

Infografiki

Kolorowe infografiki wprowadzą Cię w świat wiedzy o Wawelu.

Podcasty

Posłuchaj, co głosem wawelskich kustoszy mówią zabytki.

#zapytajkustosza

Zadaj pytanie kustoszom, koordynatorom wystaw, kuratorom i artystom. #zapytaj pod przypisanym do serii postem na naszym Facebooku, a w ciągu kilku dni właśnie tutaj znajdziesz odpowiedź!

Czasopisma

Tu przeczytasz artykuły z czasopism „Studia Waweliana” oraz „Studia do Dziejów Wawelu”.

Najpiękniejsze

Tu poznasz najpiękniejsze wawelskie zabytki i historie.

#zapytaj Kopia technologiczna "Martwej natury" Willema Claesza Hedy

19.02.2024 godz. 12:00
Zapraszamy do zapoznania się z odpowiedziami na pytania dotyczące kopii technologicznej "Martwej natury" Willema Claesza Hedy - obrazu, który jest prezentowany na wystawie Prywatne Apartamenty Królewskie. Autorką kopii jest p. Marta Hirschfeld - absolwentka ASP w Krakowie.

#zapytajkustosza Wawel Podziemny. Lapidarium

24.01.2024 godz. 14:00
Co skrywają wawelskie podziemia? Na pytania dotyczące Lapidarium odpowiada kuratorka wystawy, kierowniczka Działu Lapidarium i Rezerwatów - dr Beata Kwiatkowska-Kopka.

#zapytajkustosza Mistrzowie włoskiego renesansu

10.01.2024 godz. 10:00
Bellini, Tycjan, Bassano odkrywają przed Wami swoje tajemnice... Odpowiedzi na Wasze pytania dotyczące "Mistrzów włoskiego renesansu" udzieliła kuratorka wystawy - dr Joanna Winiewicz-Wolska, kierowniczka Działu Malarstwa.

Naśladując mistrza - słowo o kopii technologicznej "Martwej natury" Willema Claesza Hedy

03.01.2024 godz. 12:00
Proces wykonania kopii technologicznej obrazu “Martwa Natura” Willema Claesza Hedy ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu. Historia, techniki i technologie malarskie w XVII wieku.

O swojej pracy pisze autorka artykułu, mgr Marta Hirschfeld.

#zapytajkustosza Wawel Zaginiony

22.12.2023 godz. 09:30
Wawel Zaginiony to wyjątkowa ekspozycja pokazująca przekształcenia historyczne budowli Wawelu i zawierająca różne typy ekspozycji muzealnej. Jakie tajemnice skrywa? Zapraszamy do zapoznania się z odpowiedziami, których udzielił Paweł Kajfasz, kustosz z Działu Badań Archeologicznych.

#zapytaj Ogrody Królewskie

30.10.2023 godz. 13:30
Zapraszamy do zapoznania się z odpowiedziami Katarzyny Żółciak, głównej specjalistki ds. Ogrodów, na pytania, które dotyczą naszych wawelskich Ogrodów Królewskich.

#zapytajkustosza Obraz Złotego Wieku

16.10.2023 godz. 10:00
W związku z otwarciem nowej wystawy, która ma na celu przybliżyć kulturę czasów panowania Jagiellonów, na Wasze pytania odpowiada kurator Obrazu Złotego Wieku, Krzysztof Czyżewski.
smocza jama

#zapytajkustosza Smocza Jama

11.09.2023 godz. 12:30
Na Wasze pytania, które dotyczą Smoczej Jamy, odpowiada Magdalena Młodawska, adiunktka muzealna z Działu Lapidarium i Rezerwatów na Zamku Królewskim na Wawelu.
Zobacz wszystkie