W zbiorach Zamku Królewskiego na Wawelu znajduje się wiele eksponatów wykonanych z różnych materiałów np. metalu, szkła czy ceramiki. W tym wpisie pochylamy się nad konkretną grupą przedmiotów - naczyniami służącymi do picia różnego rodzaju płynów, zarówno ciepłych jak i zimnych.
W naszych domach używamy, w większości tych samych rodzajów naczyń, które znaleźć można w wawelskich zbiorach, choć oczywiście te nasze, domowe są prostsze i mniej zdobione lub wykonane ze zwykłych, mniej kosztownych materiałów a nie np. porcelany czy srebra lub złota. Jednak są wśród muzealnych eksponatów również takie rodzaje naczyń do picia, z których korzystamy rzadko, tylko w wyjątkowych okazjach czy tak naprawdę nigdy. Ich nazwy raczej pojawiają się w opowieściach rodem z książek fantasy czy filmach historycznych niż w odniesieniu do zawartości naszych kuchennych szafek (kredens - już nawet to słowo rzadko wiąże się dla nas z meblem używanym w domu do przechowywania właśnie m.in. naczyń do picia, wśród innej zastawy stołowej).
Zachęcamy więc do odświeżenia (a w tym kontekście nawet do odkurzenia) słownictwa używanego dla konkretnych rodzajów naczyń do picia - przygotowaliśmy quiz, w którym prosimy o podanie nazwy eksponatu ze zdjęcia. Dla ułatwienia dodamy, że do wyboru są: kubek, filiżanka, puchar, kielich, czarka, szklanka, kufel. Niektóre naczynia do picia z wawelskiej kolekcji mogą naprawdę zaskoczyć nas swoją formą i połączeniem szlachetnych kruszców z elementami pochodzącymi ze świata żywej przyrody.