Gabinet porcelanowy

ceramika miśnieńska - filiżanka i spodek

Wykłady

 • dla kogo: dorośli i młodzież 
 • godzina: 18:00, czas trwania: 60 min 
 • miejsce: MS TEAMS 
 • prowadzenie: Dorota Gabryś, dr Joanna Winiewicz-Wolska, Maria Kisiel-Jarek
22 lutego Wawelska kolekcja porcelany z Królewskiej Manufaktury w Miśni
Zamek Królewski na Wawelu przechowuje kolekcję ponad czterystu naczyń i figur wykonanych w manufakturze porcelany w Miśni. Jest to najbardziej znaczący w Polsce zbiór obiektów pochodzących z tej słynnej saksońskiej wytwórni. Jego omówienie pozwala opowiedzieć o najważniejszych motywach dekoracji porcelany osiemnastowiecznej. 
prowadzenie: Dorota Gabryś
 
13 marca Od gabinetów osobliwości do Pałacu Japońskiego
Wykład poświęcony będzie tradycji kolekcjonowania i prezentowania porcelany. Początki sięgają średniowiecznych skarbców do których trafiały nieliczne wyroby chińskie. Zasadnicza zmiana zaszła w wieku XVII, kiedy to kompanie wschodnioindyjskie zaczęły zwozić z dalekiego wschodu setki tysięcy przedmiotów a w Europie zapanowała moda na orient. 
prowadzenie: Dorota Gabryś

16 maja 2024 Malarstwo na wystawie "Gabinet porcelanowy"
prowadzenie: dr Joanna Winiewicz-Wolska
Oglądając wspaniałą kolekcję porcelany warto zatrzymać się również przy obrazach. W większości są to dzieła z wieku XVIII, ale jest także kilka wcześniejszych, datowanych na drugą połowę wieku XVII. Reprezentują najważniejsze gatunki malarstwa: portret, pejzaż, martwą naturę, sceny rodzajowe i religijne.
link do wykładu

27 czerwca Johann Joachim Kaendler, rzeźbiarz miśnieński
Datowane na rok 1744 wielopostaciowe Ukrzyżowanie Chrystusa autorstwa wybitnego rzeźbiarza Johanna Joachima Kaendlera jest jednym z najcenniejszym obiektów w zbiorach wawelskich, w zbiorach zamku znajduje także kilkanaście figurek wykonanych przez tego modelera. Wykład poświęcony zostanie także projektom o tematyce dworskiej, których przykłady z prywatnych kolekcji zaprezentujemy na wystawie „Wspaniałość rokoka”. 
prowadzenie: Dorota Gabryś
  link do spotkania
 
26 września Konserwacja porcelany w Zamku Królewskim na Wawelu
Od wielu już lat konserwatorzy pracowni konserwacji rzemiosła artystycznego nieprzerwanie dbają o rozrastającą się kolekcję porcelany. Podczas wykładu uczestnicy zostaną zapoznani z technologią wytwarzania wyrobów ceramicznych, charakterem pracy przy porcelanie oraz z ciekawszymi realizacjami konserwatorskimi pracowni.
prowadzenie: Maria Kisiel-Jarek

Spotkania z kustoszem

 • dla kogo: dorośli i młodzież
 • godz. 12:00, czas trwania: 60 min
 • miejsce zbiórki: przy wejściu na wystawę
 • bilet: 50 zł, sprzedaż online (linki podajemy w kalendarium wydarzeń)
20 lutego, 19 marca, 23 kwietnia
17 września (sprzedaż od 1 lipca), 22 października (sprzedaż od 1 sierpnia), 19 listopada (sprzedaż od 1 września)
Zwiedzanie obejmuje trzy sale wystawy Gabinet Porcelanowy, dotyczy głównie zgromadzonej w nich porcelany z Królewskiej Manufaktury w Miśni. Spotkanie poprowadzi Dorota Gabryś, kuratorka Zbiorów Ceramiki i Szkła Zamku Królewskiego na Wawelu.

21 maja
Oglądając wspaniałą kolekcję porcelany warto zatrzymać się również przy obrazach. W większości są to dzieła z wieku XVIII, ale jest także kilka wcześniejszych, datowanych na drugą połowę wieku XVII. Reprezentują najważniejsze gatunki malarstwa: portret, pejzaż, martwą naturę, sceny rodzajowe i religijne. Spotkanie poprowadzi dr Joanna Winiewicz–Wolska, kuratorka Działu Malarstwa Zamku Królewskiego na Wawelu.

Oprowadzania z konserwatorem

 • dla kogo: dorośli i młodzież
 • godz. 12:00, czas trwania: 60 min
 • miejsce zbiórki: przy wejściu na wystawę
 • bilet: 50 zł, sprzedaż online (linki podajemy w kalendarium wydarzeń)
13 marca, 15 maja, 11 września (sprzedaż od 1 lipca), 13 listopada (sprzedaż od 1 września)
Spośród czterech zróżnicowanych działów, którymi zajmuje się pracownia konserwacji rzemiosła artystycznego, ostatni rok poświęciła zbiorowi porcelany. To w niej zostały przygotowane porcelanowe eksponaty na nowo otwartą stałą ekspozycję. Dzięki doświadczeniu pracowni konserwatorzy przeprowadzili złożone działania od mniejszych napraw po skomplikowane rekonstrukcje.
Temat konserwacji porcelany przybliżą Maria Kisiel-Jarek i Aleksandra Jagiełka.