11 XI czynne wyłącznie: Wawel Odzyskany oraz Lapidarium | Oficjalna strona biletów na Wawel: bilety.wawel.krakow.pl

Kontrasty

geometryczny koń z jeźdzcem na grzbiecie
Wystawy współczesnej rzeźby w ogrodach królewskich na Wawelu stały się tradycją. W tym sezonie są to prace Pawła Orłowskiego. Innowacyjne formy przestrzenne zostały zaprezentowane wśród zabytkowej architektury renesansowych ogrodów. Dopełnieniem wystawy będą działania z udziałem publiczności podejmujące tematy związane z ekologią, pracą, odpoczynkiem, własną ekspresją i tworzeniem. Inspiracją i punktem wyjścia do poszczególnych działań stały się konkretne prace prezentowane na wschodnim stoku wawelskiego wzgórza, gdzie będzie realizowany nasz program.
  • spotkania odbywają się w przestrzeni wystawy Kontrasty
  • miejsce zbiórki: wejście na wystawę (wejście do Ogrodów Królewskich)

Veni, Vidi, Vici - OPROWADZANIE KURATORSKIE Z UDZIAŁEM ARTYSTY

Zapraszamy na spacer po ogrodach w towarzystwie twórców wystawy „Kontrasty”. Podczas zwiedzania uczestnicy będą mieli okazję poznać inspiracje Pawła Orłowskiego oraz odkryć liczne konteksty samych dzieł i ich aranżacji. Prowadzący opowiedzą o założeniach ekspozycji, zachęcając do aktywnego udziału w dyskusji i wymianie myśli.
Prowadzanie: Bogumiła Wiśniewska, Paweł Orłowski
  • termin: 13 września 2024, godz. 12.00 – 13.00
  • odbiorcy: dorośli
  • cena: 15 zł

Medyceusz – SPOTKANIE Z PAWŁEM ORŁOWSKIM

Zapraszamy do udziału w wyjątkowym spotkaniu z artystą w ogrodach Zamku Królewskiego na Wawelu. Na początku odbędzie się autorskie oprowadzanie po wystawie „Kontrasty”, po którym uczestnicy zostaną zaproszeni do rozmów o sztuce i nie tylko… Spotkanie będzie też okazją do poznania artysty jako znakomitego rysownika oraz spróbowania własnych sił w tym medium.
Prowadzanie: Paweł Orłowski
  • termin: 22 czerwca 2024, godz. 12.00 – 14.00
  • odbiorcy: dorośli
  • wstęp w cenie biletu na wystawę

Świt/poranek – JOGOWE KONTRASTY

W tym cyku historyczne miejsce stanie się łącznikiem pomiędzy teraźniejszością a przeszłością, a prezentowane rzeźby – bezpośrednim impulsem do działania. Zapraszamy do udziału w zajęciach, w czasie których uczestnicy odkrywają swobodę i balans poprzez ruch, medytację i relaksację. Uczestnicy będą przybierać różne formy, kształty, zatrzymując się w nich, aby skoncentrować się na wewnętrznych doznaniach. Zajęcia zakończą się medytacją oddechu, czyli pranajamą, oraz głęboką relaksacją. Zapraszamy do udziału w całym cyklu lub wybranych wydarzeniach.
Prowadzanie: Izabela Aktypi
  • odbiorcy: młodzież, dorośli
  • cena: 30 zł
Terminy:
22 maja 2024, godz. 10.00 – 11.30
23 maja 2024, godz. 10.00 – 11.30
24 maja 2024, godz. 10.00 – 11.30

Dodatkowe informacje: uczestnik powinien zabrać ze sobą matę, swobodne ubranie i otwarte serce. Zajęcia są skierowane do osób początkujących oraz zaawansowanych, powyżej 16. roku życia. Przeciwskazaniem do uczestnictwa są problemy ze zdrowiem.

Summer dress – ŻYCIE W OGRODACH

Rośliny, zwierzęta, woda to główne tematy, które będą stanowiły punkt wyjścia do rozmów o ekologii. Warsztaty będą prowadzone w formie pogawędek w ogrodzie – tym współczesnym i historycznym. Prowadzący przybliży uczestnikom m.in. pojęcie permakultury i hortiterapii, z własnego doświadczenia zaprezentuje szereg praktycznych rozwiązań. Zapraszamy do udziału w całym cyklu lub wybranych wydarzeniach.
Prowadzanie: Ben Lazar
  • odbiorcy: dorośli
  • cena: 25 zł, linki do sprzedaży internetowej

Swinging woman - WARSZTATY TWORZENIA LATAWCÓW

U progu jesieni, zainspirowani formą wielkoformatowych rzeźb Pawła Orłowskiego, zapraszamy do udziału w warsztatach tworzenia latawców. Z dostępnych materiałów uczestnicy wykonają własne latające konstrukcje, które w dniu warsztatów niewątpliwie staną się ozdobą okolicznych bulwarów wiślanych.
  • termin: 30 sierpnia 2024, godz. 16.00
  • odbiorcy: rodziny z dziećmi od 7. roku życia, obecność opiekuna jest obowiązkowa
  • uczestnictwo na podstawie biletów wstępu (dotyczy zarówno dzieci jak i opiekunów), cena: 15 zł, sprzedaż online

Prowadząca

Barbara Mateja – artystka, pedagożka, nauczycielka Montessori i edukatorka w Zamku Królewskim na Wawelu. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, gdzie w 2018 roku ukończyła scenografię. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2023 w dziedzinie animacja i edukacja kulturalna. Oprócz rzemiosła w rodzaju tkactwa, plecionkarstwa, ceramiki, dziania czy grafiki warsztatowej, uprawia szlachetne techniki fotograficzne.