Oficjalna strona biletów na Wawel: bilety.wawel.krakow.pl

Projekt SPACJA

kwiecień–grudzień 2022
ręka trzymająca szklaną kulę, w której widać odwrócony krajobraz, za ręką rozmyte tło
S P A C J A – słowo kojarzone dziś głównie z klawiszem komputera, urządzenia, które towarzyszyło nam w trakcie pandemii niemal codziennie. Dziś jednak nasze życie z powrotem wraca na właściwe tory i może przyszedł czas, aby słowo S P A C J A zaczęło budzić nowe skojarzenia, związane z przerwą, oddechem, twórczą zabawą i aktywnie spędzonym czasem.

Czym zatem jest projekt S P A C J A? Bezpieczną przestrzenią dla wszystkich, którzy potrzebują się zatrzymać, nabrać dystansu i na nowo ruszyć do odkrywania świata i własnej osoby.
Inicjatywa powstała w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura Dostępna 2022”. Chcemy zainspirować do twórczych działań wszystkie rodziny, ze szczególnym uwzględnieniem osób mających utrudniony dostęp do kultury, trudności społeczne, problemy w nauce i koncentracji.

S P A C J A to otwarte wydarzenia w przestrzeniach Zamku oraz wzgórza wawelskiego, takie jak warsztaty plastyczne, florystyczne, ćwiczenia relaksacyjne na świeżym powietrzu, czy spotkania z inspirującymi postaciami świata sztuki i kultury. Wydarzenia te będą tłumaczone na polski język migowy.
Zapraszamy do zapoznania się z programem wydarzeń.

Partnerzy projektu:

  • Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie
  • Stowarzyszenie SIEMACHA
  • Stowarzyszenie Rodzin – Zdrowie Psychiczne
  • Między Uszami – Krakowska Fundacja Rozwoju Edukacji Niesłyszących im. Marka Mazurka


SPACJA – inspiracja

kwiecień–grudzień 2022

Do udziału w cyklu spotkań i warsztatów, które w roku 2022 poprowadzili wybitni przedstawiciele różnych dziedzin sztuki, zaprosiliśmy dzieci od 10 do 12 roku życia. Zaproszeni goście opowiadali o szczegółach swojej pracy i ścieżce kariery, a dzięki warsztatom aktywnie wprowadzali do wykonywanego zawodu. Warsztaty były okazją do pracy w grupie, dyskusji i stawianie czoła problemom świata sztuki. Wspólnie z mentorami uczestnicy mogli odkrywać swoje talenty i zdolności oraz skupiać się na rozwijaniu twórczego potencjału i wiary w swoje możliwości.
Mój król, Moja królowa, Nasze królestwo | warsztaty plastyczne
10 VI 2022
Pierwsze otwarte warsztaty rodzinne z cyklu SPACJA. W trakcie spotkania uczestnicy zobaczą Prywatne Apartamenty Królewskie i porozmawiają o tym, czy życie króla i zwyczaje na dworze bardzo różniły się od współczesności? Podczas warsztatów odbywających się w wyjątkowej przestrzeni krużganków zamkowych, uczestnicy wykonają własne prace plastyczne.
Prowadzenie: Patrycja Styrna
Absolwentka edukacji artystycznej, graficzka, arteterapeutka, doktorantka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Malarstwa. Od wielu lat prowadzi autorskie warsztaty artystyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz warsztaty arteterapii. Współzałożycielka Przyjaznych Warsztatów oraz Pracowni Arteterapii i Psychoterapii IntoArt. Jest członkiem Stowarzyszenia Psychiatria i Sztuka. Współtworzyła portal sztuki Artbay.pl. Ma na swoim koncie wystawy indywidualne i zbiorowe malarstwa i grafiki.

Ogrodowe historie | warsztaty florystyczne
11 VI 2022
Warsztaty rodzinne. Otoczenie Ogrodów Królewskich pobudzi wiele zmysłów. Podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się jakie rośliny były popularne w czasach renesansu – czy różniły się od tych, które znamy dziś i które z nich uprawiano na dworze króla Zygmunta II Augusta? Spacer wśród wawelskiej roślinności będzie inspiracją do stworzenia własnych kompozycji florystycznych.
dostępność: wydarzenia przygotowane z uwzględnieniem potrzeb odbiorców z trudnościami społecznymi, z problemami w nauce i koncentracji; wydarzenie tłumaczone na polski język migowy
Prowadzenie: Patrycja Mizera
Absolwentka kierunków historia sztuki i sztuka ogrodowa, florystka i edukatorka. Od wielu lat związana z ogrodem dworku Rydlówka, któremu przywraca historyczny wygląd. Prowadziła zajęcia edukacyjne o tematyce florystycznej w Zamku Królewskim na Wawelu, oddziale Muzeum Historycznego oraz szkołach.

Spacja, oddech, uważność | warsztaty mindfulness
5, 12, 19, 26 VII 2022
W lipcu zapraszamy wszystkich chętnych na cykl warsztatów mindfulness. W każdy wtorek, o godz. 9.00 będziemy spotykać się w różnych częściach wzgórza wawelskiego. W otoczeniu przyrody i zabytkowej architektury, pod okiem wykwalifikowanych trenerów, uczestnicy poznają różnorodne różne techniki rozluźniające i relaksujące.
Prowadzenie: Dawid Faron i Anna Markiewicz – Oddycham.pl
Oddycham.pl 
Szkoła działająca od 2013 roku prowadząc kursy mindfulness, wykorzystując program stworzony przez brytyjską organizację Breathworks oraz własne wieloletnie doświadczenie w praktykowaniu uważności. Prowadzone kursy i szkolenia pokazują jak wykorzystując własny potencjał prowadzić pełne i szczęśliwe życie – bez względu na okoliczności.

SPACJA – inspiracja – taniec | warsztaty taneczne z Pawłem Łyskawą
29 września 2022, godz. 16:30–18:30
  • odbiorcy – dzieci w wieku 10–12 lat
  • dostępność: wydarzenia przygotowane z uwzględnieniem potrzeb odbiorców z trudnościami społecznymi, z problemami w nauce i koncentracji; wydarzenie tłumaczone na polski język migowy
Paweł Łyskawa – tancerz, aktor, choreograf i pedagog. Absolwent Wydziału Teatru Tańca Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie oraz wiedzy o kulturze na Uniwersytecie Jagiellońskim. Lider Krakowskiego Teatru Tańca. Współpracował z wieloma choreografami, reżyserami i pedagogami, między innymi z Idanem Cohenem, Ole Melandem, Cezarym Tomaszewskim, Janem Peszkiem i Capellą Cracoviensis, Henrikiem Kaalundem, Jerzym Stuhrem, Waldemarem Raźniakiem, Jackiem Łumińskim, Anną Konjetzky, Ayrin Ersoz. Od piętnastu lat na stałe współpracuje z Erykiem Makohonem, w ramach Krakowskiego Teatru Tańca, który obecnie współtworzy. Były asystent prof. Piotra Cieślaka. Projektuje i współtworzy pion edukacyjny Krakowskiego Teatru Tańca. Stypendysta Miasta Krakowa w 2018 roku oraz Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu w roku 2020. Razem z Wojciechem Farugą i zespołem aktorów spektaklu „Nieważkość”, zwyciężył w konkursie „Krakowska Giełda Teatralna”. Jest laureatem najważniejszej krakowskiej nagrody teatralnej im. Stanisława Wyspiańskiego.
Pomysłodawca i realizator wielu wydarzeń artystycznych i edukacyjnych. Koordynator projektów o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Zajmuje się także produkcją spektakli. Jest kuratorem programu prezentacji tańca „Rollercoaster. Kolekcjonerzy wrażeń”, realizowanego od 2018 roku w Ośrodku Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka.

SPACJA – inspiracja – sztuki wizualne | warsztaty artystyczne z Karoliną Jabłońską i Tomaszem Kręcickim
13 października 2022
  • odbiorcy – dzieci w wieku 10–12 lat
  • dostępność: wydarzenia przygotowane z uwzględnieniem potrzeb odbiorców z trudnościami społecznymi, z problemami w nauce i koncentracji; wydarzenie tłumaczone na polski język migowy
Karolina Jabłońska – malarka, absolwentka malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W jej twórczości można dostrzec kontynuację założeń formalnych neoekspresjonizmu – głównie dzięki wyrazistej palecie barw, deformacji i dynamicznym układom kompozycyjnym. Jednym z charakterystycznych motywów u Jabłońskiej są autoportrety. Często sięga po wątki mitologiczne lub interpretuje na nowo klasyczne kompozycje, jednak głównym tematem jej prac pozostają gwałtowne emocje. Mieszka i pracuje w Krakowie.
 
Tomasz Kręcicki – malarz, ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Czerpie z różnych konwencji malarskich – od realizmu po graficzne, prawie abstrakcyjne kompozycje. Jego obrazy, błyskotliwe i analityczne, są równocześnie niezwykle proste i dowcipne. Często maluje zwyczajne, domowe przedmioty i proste czynności dnia codziennego i z upodobaniem gra skalą (zarówno płótna jak i portretowanych obiektów). Mieszka i pracuje w Krakowie.
 
Od 2016 roku Karolina Jabłońska i Tomasz Kręcicki razem z Cyrylem Polaczkiem współtworzą kolektyw artystyczny oraz galerię Potencja. Wspólnie organizują wystawy, kręcą filmy (do których tworzą również scenografię i muzykę) i wydają artystycznego zina Łałok.

SPACJA – inspiracja – teatr | warsztaty teatralne z Łukaszem Stawarczykiem
20 października 2022
  • odbiorcy – dzieci w wieku 10–12 lat
  • dostępność: wydarzenia przygotowane z uwzględnieniem potrzeb odbiorców z trudnościami społecznymi, z problemami w nauce i koncentracji; wydarzenie tłumaczone na polski język migowy
Łukasz Stawarczyk – absolwent Wydziału Aktorskiego PWST w Krakowie (2013). Aktor Narodowego Starego Teatru w Krakowie, członek międzynarodowej grupy Kainkolektiv. Współpracuje między innymi z Anną Smolar, Pawłem Świątkiem, Weroniką Szczawinską, Wiktorem Rubinem. Pracował w Teatrze Polskim w Bydgoszczy, Teatrze IMKA w Warszawie, Komunie / Warszawa, Łaźni Nowej w Krakowie, Teatrze Zagłębia w Sosnowcu, a także Schauspielhaus Bochum, Forum Freis Theater Düsseldorf, Ringlokschuppen Mulcheim, TAK! w Berlinie. Występował w Nowym Jorku, Edynburgu, Santiago de Chile, Douali i Yaounde (Kamerun), Sankt-Petersburgu. Za spektakl Cezary idzie na wojnę nagrodzony w Bydgoszczy, Sarajewie na Festiwalu Boska komedia w Krakowie (2017).Wyróżniony przez Wiesława Kowalskiego jako Najlepszy aktor Warszawskich Spotkań Teatralnych w 2022 roku.

Muzyka. Warsztaty muzyczne z Funkasanki
27 października 2022
  • odbiorcy – dzieci w wieku 10–12 lat
  • dostępność: wydarzenia przygotowane z uwzględnieniem potrzeb odbiorców z trudnościami społecznymi, z problemami w nauce i koncentracji; wydarzenie tłumaczone na polski język migowy
Kim są Funkasanki? Od 7 lat niczym Blues Brothers kierują się muzyczną misją od Boga. Za swój największy atut i zarazem przywilej uważają koncerty na żywo, na których przełamują stereotypowy obraz elektronicznych duetów, łącząc sample z syntezatorami, perkusją, fletem poprzecznym i wiodącym wokalem. Duet można było usłyszeć na Fest Festival w Chorzowie, Sound Project Summer w Chorwacji, Wschodzie Kultury w Białymstoku, na koncertach klubowych w całej Polsce i jako supporty między innymi Brodki, Mery Spolsky, Darii Zawiałow, Sorry Boys, a nawet Stachurskiego. Muzycznie trzymają się elektroniki w stylu downtempo, pozwalają sobie jednak na wpływy innych gatunków co łącznie składa się na charakterystyczne brzmienie Funkasanki. Mają na koncie kilka niezależnych singli oraz dwie płyty – debiutancką "Funkasanki", wydaną własnym nakładem i "Last Call" w labelu My Name Is New wytwórni Kayax. Rok 2022 owocuje w nowości wydawnicze od zespołu – w lutym w serwisach streamingowych pojawił się singiel "Meet the Future (from SneakersStudio winter Campaign 2021)", w czerwcu na kanale YouTube pojawiła się live sesja z Zamku Królewskiego na Wawelu, stworzona we współpracy z wytwórnią Kayax, a jesienią ukaże się trzeci studyjny album. Finaliści konkursu Opole Debiuty 2017, laureaci Grand Prix festiwalu noOFFa 2017, stypendyści MKiDN 2020, laureaci dwóch nagród na tegorocznym Festiwalu FAMA w Świnoujściu. Prowadzą w Warszawie domowe studio muzyczne, gdzie komponują muzykę do kampanii reklamowych i niezależnych filmów. Poza pracą bez umiaru chodzą na spacery, na których robią analogowe zdjęcia, a swoje dwa koty karmią równie dobrze jak siebie.
 
Skład:
Aneczka Kaptór – wokal, pianino, syntezatory, flet poprzeczny, bansuri
Przemek Starachowski – perkusja, syntezatory, sample

SPACJA – inspiracja – fotografia | warsztaty z Anną Orłowską
30 listopada 2022
Zapraszamy dzieci od 10 do 12 roku życia do udziału w cyklu spotkań i warsztatów, które poprowadzą wybitni przedstawiciele różnych dziedzin sztuki. Zaproszeni goście opowiedzą o szczegółach swojej pracy i ścieżce kariery a dzięki warsztatom aktywnie wprowadzą do wykonywanego zawodu. Warsztaty będą okazją do pracy w grupie, dyskusji i stawianie czoła problemom świata sztuki. Wspólnie z mentorami uczestnicy będą odkrywać swoje talenty i zdolności oraz skupiać się na rozwijaniu twórczego potencjału i wiary w swoje możliwości.
  • dostępność: wydarzenia przygotowane z uwzględnieniem potrzeb odbiorców z trudnościami społecznymi, z problemami w nauce i koncentracji; wydarzenie tłumaczone na polski język migowy
  • materiały plastyczne zapewnia Muzeum
Anna Orłowska

Fotografka, urodzona w 1986 roku w Opolu; tworząc obiekty fotograficzne testuje granice medium. Artystka posługuje się fotografią – głównie architektury i wnętrz – by ukazać niewidoczne warstwy historii oraz jej determinanty ideowe, zwykle nieobecne w oficjalnej narracji. Gra z różnymi konwencjami, od dokumentacji do kreacji, odsłaniając ukryte mity, legendy i fantazje na temat przeszłości, oraz kreując nowe konstelacje znaczeń. Jej obiekty, bazujące na obrazie fotograficznym, tworzą dialog z tym niedoskonałym medium. Orłowska traktuje je jako instrument badawczy do zgłębiania, fragmentarycznych ze swej natury, pojęcia wiedzy i pracy pamięci. Mieszka i pracuje w Warszawie.
Informujemy, że podczas zajęć będą robione zdjęcia dokumentujące wydarzenie. Ich publikacje będą dostępne na stronie internetowej Zamku i mediach społecznościowych. Zdjęcia te zostaną także udostępnione Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które jest organizatorem programu „Kultura Dostępna”. 
Więcej o przetwarzaniu danych osobowych w naszej instytucji znajdziecie Państwo na: https://wawel.krakow.pl/rodo

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
logotyp Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowegologotyp programu Kultura Dostępna