ZWIERZYNIEC KRÓLEWSKI. Wilkoń na Wawelu

Program towarzyszący wystawie
infografika wydarzenia
WYSTAWA CZASOWA
ZWIERZYNIEC KRÓLEWSKI. Wilkoń na Wawelu
WAWEL – PIESKOWA SKAŁA – DWÓR W STRYSZOWIE

Od 10 czerwca do 5 września 2021 roku zaplanowanych zostało wiele wydarzeń edukacyjnych, które odbędą się na Wawelu oraz w jego dwóch oddziałach, w których prezentowane będą ilustracje i rzeźby Józefa Wilkonia.
Warsztaty prowadzone przez edukatorów i artystów, oprowadzania, wykłady, spotkania ze specjalistami będą odbywały się zarówno na żywo – w niepowtarzalnym otoczeniu renesansowych ogrodów, parku narodowego, zabytkowego dworu – jak i w przestrzeni wirtualnej.
Wyjątkowymi wydarzeniami będą spotkania z Józefem Wilkoniem: plener artystyczny, wspólne tworzenie muralu, oprowadzanie kuratorskie.
W wykładach, oprowadzaniach i spotkaniach online wezmą udział eksperci z dziedziny literatury, sztuki i ochrony środowiska.
Zależy nam również na promocji czytelnictwa i zainteresowaniu naszych odbiorców ilustracją książkową, stąd pomysł na udostępnienie biblioteki plenerowej, która z pewnością stanie się pretekstem do wielu ciekawych rozmów i spotkań.

 


Oprowadzania kuratorskie

Zapraszamy na oprowadzania kuratorskie we wszystkich trzech lokalizacjach wystawy. Zwiedzanie z organizatorami ekspozycji będzie okazją do przedstawienia jej założeń i szerszej prezentacji dorobku twórczego Józefa Wilkonia. Kuratorki wystawy opowiedzą o inspiracjach artysty, a przede wszystkim odpowiedzą na pytanie: „Dlaczego Wilkoń na Wawelu?”. Uczestnicy oprowadzania zyskają możliwość dyskusji z kuratorkami oraz wymiany myśli. Szczególnym wydarzeniem, otwierającym cykl spotkań kuratorskich, będzie oprowadzanie z udziałem Józefa Wilkonia w ogrodach Zamku Królewskiego na Wawelu.

odbiorcy: bez ograniczeń wiekowych.

terminy i lokalizacje:

 • 11 czerwca, godz. 12.00 – oprowadzanie kuratorskie z udziałem Józefa Wilkonia, w ogrodach Zamku Królewskiego na Wawelu
 • 29 czerwca, godz. 12.00 – oprowadzanie kuratorskie w ogrodach Zamku w Pieskowej Skale ⇒ sprzedaż biletów – ONLINE
 • 24 sierpnia, godz. 12.00 – oprowadzanie kuratorskie w ogrodach Zamku Królewskiego na Wawelu ⇒ sprzedaż biletów – ONLINE
 • 28 sierpnia godz. 12.00 – oprowadzanie kuratorskie w Dworze w Stryszowie ⇒ sprzedaż biletów – ONLINE
wstęp: 5 zł + bilet wstępu na wystawę

Oprowadzanie po ogrodach

Jakie są tajemnice wawelskich ogrodów? Oprowadzanie szczególnie zainteresuje wszystkich lubiących spędzać czas na świeżym powietrzu, w otoczeniu natury i sztuki. Będzie to opowieść o ogrodach, roślinach – dawniej i dziś, a w kontekście wystawy – wspomnienie o renesansowym królewskim zwierzyńcu.

oprowadza: Katarzyna Żółciak, specjalistka ds. ogrodów 

odbiorcy: bez ograniczeń wiekowych

terminy i lokalizacje:
 • 16 czerwca, godz. 12.00 – ogrody Zamku Królewskiego na Wawelu ⇒ sprzedaż biletów – ONLINE
 • 14 lipca, godz. 12.00 – ogrody Zamku Pieskowa Skała ⇒ sprzedaż biletów – ONLINE
wstęp: 5 zł + bilet wstępu na wystawę

Oprowadzania z konserwatorem

Oprowadzanie będzie okazją, by poznać wystawę i twórczość Józefa Wilkonia od strony technicznej. Transport, sposób prezentacji, wyzwania związane z konserwacją rzeźby, która z założenia podlega upływowi czasu i swego rodzaju degradacji – to część tematów, które zostaną poruszone podczas spotkania.

Oprowadza:  Dominik Synowiec

terminy i lokalizacje:
 • 7 lipca, godz. 12.00 – ogrody Zamku Królewskiego na Wawelu ⇒ sprzedaż biletów – ONLINE
 • 11 sierpnia, godz. 12.00 – ogrody Zamku Pieskowa Skała ⇒ sprzedaż biletów – ONLINE
wstęp: 5 zł + bilet wstępu na wystawę

Spacer przyrodniczy

Otoczony Ojcowskim Parkiem Narodowym Zamek Pieskowa Skała jest idealnym miejscem do prezentacji prac Józefa Wilkonia i refleksji na temat występujących tam rzadkich gatunków roślin i zwierząt. Uczestnicy podążą autorską ścieżką zwiedzania parku, której punktem wyjścia będą ogrody zamkowe.

odbiorcy: rodziny z dziećmi
termin i lokalizacja: 18 lipca, godz. 12.00 – Zamek Pieskowa Skała
wstęp: 15 zł, sprzedaż biletów – ONLINE

Wydarzenia artystyczne z udziałem Józefa Wilkonia

Mural z artystą

Mural powstanie na mobilnej ścianie w ogrodach Dworu w Stryszowie.
Uczestnicy wykonają wielkoformatową pracę malarską nawiązującą do prezentowanych na wystawie rzeźb i ilustracji. Spotkanie będzie okazją do interakcji z artystą, a także do wspólnej pracy w otoczeniu przyrody.

odbiorcy: wszyscy chętni od 12. roku życia
termin i lokalizacja: 12 czerwca, godz. 12.00 – Dwór w Stryszowie
wstęp: 10 zł

Plener z artystą

Warsztaty dla każdego, kto ma zdolności manualne lub po prostu lubi spędzać czas, tworząc coś nowego. Pod okiem Józefa Wilkonia spróbujemy stworzyć własny świat, inspirowany twórczością artysty i roślinnością stryszowskiego ogrodu. Obecność mistrza będzie niepowtarzalną okazją do współtworzenia i inspirującej dyskusji.
Zapewniamy profesjonalne materiały plastyczne, niezbędne do stworzenia prac.

odbiorcy: bez ograniczeń
termin i lokalizacja: 4 września, godz. 12.00 – Dwór w Stryszowie
wstęp: 10 zł, sprzedaż biletów – ONLINE

Warsztaty plastyczne

Warsztaty dla rodzin

W każdym z oddziałów odbędą się warsztaty artystyczne kierowane do rodzin z dziećmi, podejmujące ważne tematy związane z twórczością Józefa Wilkonia oraz miejscem prezentacji wystawy. W centrum uwagi znajdą się ilustracje i rzeźby stworzone przez znanego kilku pokoleniom artystę. Zdobyte informacje w kreatywny sposób zostaną wykorzystane w czasie warsztatów tworzenia ekslibrisów, ekologicznych rzeźb czy polichromii.

odbiorcy: rodziny z dziećmi
terminy i lokalizacje:
 • 8 lipca, godz. 12.00 – Zamek Królewski na Wawelu ⇒ sprzedaż biletów – ONLINE
 • 5 sierpnia, godz. 12.00 – Dwór w Stryszowie ⇒ sprzedaż biletów – ONLINE
 • 26 sierpnia, godz. 12.00 – Zamek Pieskowa Skała ⇒ sprzedaż biletów – ONLINE
wstęp: 10 zł – uczestnik, 5 zł – opiekun

Warsztaty dla młodzieży i dorosłych

Pan Tadeusz i dwór szlachecki to niemalże synonimy. W czasie spotkania zostaną odczytane fragmenty poematu, które staną się inspiracją dalszych działań. Warsztaty będą poruszać tematy z zakresu kulturoznawstwa, literaturoznawstwa oraz historii sztuki. Dodatkową atrakcją będzie wspólne wykonywanie przedmiotów DIY oraz rysunków i prac malarskich nawiązujących do twórczości Józefa Wilkonia.

odbiorcy: młodzież, dorośli
termin i lokalizacja: 28 sierpnia, godz. 12.00 – Dwór w Stryszowie
wstęp: 10 zł, sprzedaż biletów – online

Wydarzenia online

Warsztaty rysunkowe z Tomaszem Samojlikiem

Spotkanie będzie okazją do poznania zwyczajów i charakterystycznych cech zwierząt, które można odszukać na wystawie. Uczestnicy warsztatów, wspólnie z ilustratorem, wykonają szkice przedstawiające wybrane gatunki.

odbiorcy: dzieci w wieku 11–13 lat
termin i lokalizacja: 23 lipca, godz. 12.00 – aplikacja Microsoft Teams
udział: 15 zł, sprzedaż biletów – ONLINE

Warsztaty na żywo na Facebooku

Długofalowy cykl warsztatów dla rodzin z dziećmi na Facebooku tym razem zostanie poświęcony wystawie Zwierzyniec królewski. Wilkoń na Wawelu. Każde spotkanie będzie wzbogacone o warsztaty plastyczne, które można wykonać w domu.

odbiorcy: rodziny z dziećmi
udział bezpłatny
miejsce: fanpage Wawelu na Facebooku
terminy:
 • 9 lipca, godz. 10.30
 • 13 sierpnia, godz. 10.30

Wykłady

Wykłady będą dotyczyły współczesnej ilustracji oraz symboliki zwierząt przedstawianych w literaturze dla dzieci i młodzieży. Do książkowego świata zaproszą dr Anita Wincencjusz-Patyna z Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu i prof. Grzegorz Leszczyński z Uniwersytetu Warszawskiego.

udział bezpłatny
terminy i lokalizacja:
 • 26 sierpnia, godz. 18.00 – prof. Grzegorz Leszczyński, aplikacja Microsoft Teams
 • 2 września, godz. 18.00 – dr Anita Wincencjusz-Patyna, aplikacja Microsoft Teams

Biblioteka plenerowa

W lipcu i sierpniu, od piątku do niedzieli, we wszystkich trzech lokalizacjach wystawy będą dostępne publikacje autorstwa Józefa Wilkonia.
Ponadto, w każdy piątek lipca i sierpnia, we wszystkich oddziałach regularnie będą głośno czytane książki. W wybrane dni do wawelskiego zespołu dołączą aktorzy z krakowskich teatrów.
Liczymy na to, że akcja zachęci czytelników w każdym wieku do spędzenia czasu w przestrzeni idealnej do oddania się lekturze.

terminy i lokalizacja: 
2 lipca, 9 lipca, 16 lipca, 23 lipca, 30 lipca, 6 sierpnia, 13 sierpnia, 20 sierpnia, 27 sierpnia
godz. 12.00 – wszystkie oddziały

wstęp: w cenie biletu na wystawę

Pokaz filmu

"Za drzwiami wyobraźni. Józef Wilkoń"
Zwiedzającym ogrody w Pieskowej Skale udostępniony zostanie dokument o artyście "Za drzwiami wyobraźni JÓZEF WILKOŃ" w reżyserii Anny Jowity Ciołkiewicz.

Obiektyw kamery zarejestrował intymny świat pracowni Mistrza Wilkonia i magię jego ogrodu. Spotkanie z Józefem Wilkoniem jest niezwykłą przygodą – i daje unikalną możliwość na wkroczenie w intymną przestrzeń domowego miru, w którym znajduje się skarbnica pomysłów i inspiracji artysty (z materiałów promocyjnych portalu CzasDzieci.pl).

terminy i lokalizacja:
 • 11–20 czerwca – w godzinach wystawy – Zamek Pieskowa Skała
 • 3–5 września – w godzinach wystawy – Zamek Pieskowa Skała
wstęp: w cenie biletu na wystawę

DOSTĘPNOŚĆ

W czasie oprowadzań i warsztatów na żywo pojawi się możliwość dotykania wybranych eksponatów (wszystkie oddziały) oraz ich opracowań dotykowych (Wawel i Stryszów).

Tłumacz PJM.
Potrzebę tłumaczenia na polski język migowy prosimy zgłaszać (minimum 3 dni przed wykładem) drogą mailową na adres: dis@wawelzamek.pl

Lokalizacje

Zamek Królewski na Wawelu – Państwowe Zbiory Sztuki
Wawel 5
31–001 Kraków

Zamek Pieskowa Skała
Oddział Zamku Królewskiego na Wawelu
Pieskowa Skała 5
32–045 Sułoszowa
woj. małopolskie
Szczegółowe informacje na temat dojazdu: www.pieskowaskala.eu/zwiedzanie/#dojazd

Dwór w Stryszowie
Oddział Zamku Królewskiego na Wawelu
Stryszów 508
34–146 Stryszów
woj. małopolskie
Szczegółowe informacje na temat dojazdu: www.dwor-stryszow.pl/zwiedzanie/#dojazd