ZWIERZYNIEC KRÓLEWSKI. Wilkoń na Wawelu

Program towarzyszący wystawie
infografika wydarzenia, lew malowany akwarelą, nad głową stylizowana korona, napis Zwierzyniec Królewski Wilkoń na Wawelu
WYSTAWA CZASOWA
ZWIERZYNIEC KRÓLEWSKI. Wilkoń na Wawelu
WAWEL – PIESKOWA SKAŁA – DWÓR W STRYSZOWIE

Od 10 czerwca do 5 września 2021 roku zaplanowanych zostało wiele wydarzeń edukacyjnych, które odbędą się na Wawelu oraz w jego dwóch oddziałach, w których prezentowane będą ilustracje i rzeźby Józefa Wilkonia.
Warsztaty prowadzone przez edukatorów i artystów, oprowadzania, wykłady, spotkania ze specjalistami będą odbywały się zarówno na żywo – w niepowtarzalnym otoczeniu renesansowych ogrodów, parku narodowego, zabytkowego dworu – jak i w przestrzeni wirtualnej.
Wyjątkowymi wydarzeniami będą spotkania z Józefem Wilkoniem: plener artystyczny, wspólne tworzenie muralu, oprowadzanie kuratorskie.
W wykładach, oprowadzaniach i spotkaniach online wezmą udział eksperci z dziedziny literatury, sztuki i ochrony środowiska.
Zależy nam również na promocji czytelnictwa i zainteresowaniu naszych odbiorców ilustracją książkową, stąd pomysł na udostępnienie biblioteki plenerowej, która z pewnością stanie się pretekstem do wielu ciekawych rozmów i spotkań.

 


Oprowadzania kuratorskie

Zapraszamy na oprowadzania kuratorskie we wszystkich trzech lokalizacjach wystawy. Zwiedzanie z organizatorami ekspozycji będzie okazją do przedstawienia jej założeń i szerszej prezentacji dorobku twórczego Józefa Wilkonia. Kuratorki wystawy opowiedzą o inspiracjach artysty, a przede wszystkim odpowiedzą na pytanie: „Dlaczego Wilkoń na Wawelu?”. Uczestnicy oprowadzania zyskają możliwość dyskusji z kuratorkami oraz wymiany myśli. Szczególnym wydarzeniem, otwierającym cykl spotkań kuratorskich, będzie oprowadzanie z udziałem Józefa Wilkonia w ogrodach Zamku Królewskiego na Wawelu.

odbiorcy: bez ograniczeń wiekowych.

terminy i lokalizacje:

 • 11 czerwca, godz. 12.00 – oprowadzanie kuratorskie z udziałem Józefa Wilkonia, w ogrodach Zamku Królewskiego na Wawelu
 • 29 czerwca, godz. 12.00 – oprowadzanie kuratorskie w ogrodach Zamku w Pieskowej Skale ⇒ sprzedaż biletów – ONLINE
 • 24 sierpnia, godz. 12.00 – oprowadzanie kuratorskie w ogrodach Zamku Królewskiego na Wawelu ⇒ sprzedaż biletów – ONLINE
 • 28 sierpnia godz. 12.00 – oprowadzanie kuratorskie w Dworze w Stryszowie ⇒ sprzedaż biletów – ONLINE
wstęp: 5 zł + bilet wstępu na wystawę

Oprowadzanie po ogrodach

Jakie są tajemnice wawelskich ogrodów? Oprowadzanie szczególnie zainteresuje wszystkich lubiących spędzać czas na świeżym powietrzu, w otoczeniu natury i sztuki. Będzie to opowieść o ogrodach, roślinach – dawniej i dziś, a w kontekście wystawy – wspomnienie o renesansowym królewskim zwierzyńcu.

oprowadza: Katarzyna Żółciak, specjalistka ds. ogrodów 

odbiorcy: bez ograniczeń wiekowych

terminy i lokalizacje:
 • 16 czerwca, godz. 12.00 – ogrody Zamku Królewskiego na Wawelu ⇒ sprzedaż biletów – ONLINE
 • 14 lipca, godz. 12.00 – ogrody Zamku Pieskowa Skała ⇒ sprzedaż biletów – ONLINE
wstęp: 5 zł + bilet wstępu na wystawę

Oprowadzania z konserwatorem

Oprowadzanie będzie okazją, by poznać wystawę i twórczość Józefa Wilkonia od strony technicznej. Transport, sposób prezentacji, wyzwania związane z konserwacją rzeźby, która z założenia podlega upływowi czasu i swego rodzaju degradacji – to część tematów, które zostaną poruszone podczas spotkania.

Oprowadza:  Dominik Synowiec

terminy i lokalizacje:
 • 7 lipca, godz. 12.00 – ogrody Zamku Królewskiego na Wawelu ⇒ sprzedaż biletów – ONLINE
 • 11 sierpnia, godz. 12.00 – ogrody Zamku Pieskowa Skała ⇒ sprzedaż biletów – ONLINE
wstęp: 5 zł + bilet wstępu na wystawę

Spacer przyrodniczy

Otoczony Ojcowskim Parkiem Narodowym Zamek Pieskowa Skała jest idealnym miejscem do prezentacji prac Józefa Wilkonia i refleksji na temat występujących tam rzadkich gatunków roślin i zwierząt. Uczestnicy podążą autorską ścieżką zwiedzania parku, której punktem wyjścia będą ogrody zamkowe.

odbiorcy: rodziny z dziećmi
termin i lokalizacja: 18 lipca, godz. 12.00 – Zamek Pieskowa Skała
wstęp: 15 zł, sprzedaż biletów – ONLINE

Wydarzenia artystyczne z udziałem Józefa Wilkonia

Mural z artystą

Mural powstanie na mobilnej ścianie w ogrodach Dworu w Stryszowie.
Uczestnicy wykonają wielkoformatową pracę malarską nawiązującą do prezentowanych na wystawie rzeźb i ilustracji. Spotkanie będzie okazją do interakcji z artystą, a także do wspólnej pracy w otoczeniu przyrody.

odbiorcy: wszyscy chętni od 12. roku życia
termin i lokalizacja: 12 czerwca, godz. 12.00 – Dwór w Stryszowie
wstęp: 10 zł

Plener z artystą

Warsztaty dla każdego, kto ma zdolności manualne lub po prostu lubi spędzać czas, tworząc coś nowego. Pod okiem Józefa Wilkonia spróbujemy stworzyć własny świat, inspirowany twórczością artysty i roślinnością stryszowskiego ogrodu. Obecność mistrza będzie niepowtarzalną okazją do współtworzenia i inspirującej dyskusji.
Zapewniamy profesjonalne materiały plastyczne, niezbędne do stworzenia prac.

odbiorcy: bez ograniczeń
termin i lokalizacja: 4 września, godz. 12.00 – Dwór w Stryszowie
wstęp: 10 zł, sprzedaż biletów – ONLINE

Warsztaty plastyczne

Warsztaty dla rodzin

W każdym z oddziałów odbędą się warsztaty artystyczne kierowane do rodzin z dziećmi, podejmujące ważne tematy związane z twórczością Józefa Wilkonia oraz miejscem prezentacji wystawy. W centrum uwagi znajdą się ilustracje i rzeźby stworzone przez znanego kilku pokoleniom artystę. Zdobyte informacje w kreatywny sposób zostaną wykorzystane w czasie warsztatów tworzenia ekslibrisów, ekologicznych rzeźb czy polichromii.

odbiorcy: rodziny z dziećmi
terminy i lokalizacje:
 • 8 lipca, godz. 12.00 – Zamek Królewski na Wawelu ⇒ sprzedaż biletów – ONLINE
 • 5 sierpnia, godz. 12.00 – Dwór w Stryszowie ⇒ sprzedaż biletów – ONLINE
 • 26 sierpnia, godz. 12.00 – Zamek Pieskowa Skała ⇒ sprzedaż biletów – ONLINE
wstęp: 10 zł – uczestnik, 5 zł – opiekun

Warsztaty dla młodzieży i dorosłych

Pan Tadeusz i dwór szlachecki to niemalże synonimy. W czasie spotkania zostaną odczytane fragmenty poematu, które staną się inspiracją dalszych działań. Warsztaty będą poruszać tematy z zakresu kulturoznawstwa, literaturoznawstwa oraz historii sztuki. Dodatkową atrakcją będzie wspólne wykonywanie przedmiotów DIY oraz rysunków i prac malarskich nawiązujących do twórczości Józefa Wilkonia.

odbiorcy: młodzież, dorośli
termin i lokalizacja: 28 sierpnia, godz. 12.00 – Dwór w Stryszowie
wstęp: 10 zł, sprzedaż biletów – online

Wydarzenia online

Warsztaty rysunkowe z Tomaszem Samojlikiem

Spotkanie będzie okazją do poznania zwyczajów i charakterystycznych cech zwierząt, które można odszukać na wystawie. Uczestnicy warsztatów, wspólnie z ilustratorem, wykonają szkice przedstawiające wybrane gatunki.

odbiorcy: dzieci w wieku 11–13 lat
termin i lokalizacja: 23 lipca, godz. 12.00 – aplikacja Microsoft Teams
udział: 15 zł, sprzedaż biletów – ONLINE

Warsztaty na żywo na Facebooku

Długofalowy cykl warsztatów dla rodzin z dziećmi na Facebooku tym razem zostanie poświęcony wystawie Zwierzyniec królewski. Wilkoń na Wawelu. Każde spotkanie będzie wzbogacone o warsztaty plastyczne, które można wykonać w domu.

odbiorcy: rodziny z dziećmi
udział bezpłatny
miejsce: fanpage Wawelu na Facebooku
terminy:
 • 9 lipca, godz. 10.30
 • 13 sierpnia, godz. 10.30

Wykłady

Wykłady będą dotyczyły współczesnej ilustracji oraz symboliki zwierząt przedstawianych w literaturze dla dzieci i młodzieży. Do książkowego świata zaproszą dr Anita Wincencjusz-Patyna z Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu i prof. Grzegorz Leszczyński z Uniwersytetu Warszawskiego.

udział bezpłatny
terminy i lokalizacja:
 • 26 sierpnia, godz. 18.00 – prof. Grzegorz Leszczyński, aplikacja Microsoft Teams
 • 2 września, godz. 18.00 – dr Anita Wincencjusz-Patyna, aplikacja Microsoft Teams

Biblioteka plenerowa

W lipcu i sierpniu, od piątku do niedzieli, we wszystkich trzech lokalizacjach wystawy będą dostępne publikacje autorstwa Józefa Wilkonia.
Ponadto, w każdy piątek lipca i sierpnia, we wszystkich oddziałach regularnie będą głośno czytane książki. W wybrane dni do wawelskiego zespołu dołączą aktorzy z krakowskich teatrów.
Liczymy na to, że akcja zachęci czytelników w każdym wieku do spędzenia czasu w przestrzeni idealnej do oddania się lekturze.

terminy i lokalizacja: 
2 lipca, 9 lipca, 16 lipca, 23 lipca, 30 lipca, 6 sierpnia, 13 sierpnia, 20 sierpnia, 27 sierpnia
godz. 12.00 – wszystkie oddziały

wstęp: w cenie biletu na wystawę

Pokaz filmu

"Za drzwiami wyobraźni. Józef Wilkoń"
Zwiedzającym ogrody w Pieskowej Skale udostępniony zostanie dokument o artyście "Za drzwiami wyobraźni JÓZEF WILKOŃ" w reżyserii Anny Jowity Ciołkiewicz.

Obiektyw kamery zarejestrował intymny świat pracowni Mistrza Wilkonia i magię jego ogrodu. Spotkanie z Józefem Wilkoniem jest niezwykłą przygodą – i daje unikalną możliwość na wkroczenie w intymną przestrzeń domowego miru, w którym znajduje się skarbnica pomysłów i inspiracji artysty (z materiałów promocyjnych portalu CzasDzieci.pl).

terminy i lokalizacja:
 • 11–20 czerwca – w godzinach wystawy – Zamek Pieskowa Skała
 • 3–5 września – w godzinach wystawy – Zamek Pieskowa Skała
wstęp: w cenie biletu na wystawę

DOSTĘPNOŚĆ

W czasie oprowadzań i warsztatów na żywo pojawi się możliwość dotykania wybranych eksponatów (wszystkie oddziały) oraz ich opracowań dotykowych (Wawel i Stryszów).

Tłumacz PJM.
Potrzebę tłumaczenia na polski język migowy prosimy zgłaszać (minimum 3 dni przed wykładem) drogą mailową na adres: dis@wawelzamek.pl

Lokalizacje

Zamek Królewski na Wawelu – Państwowe Zbiory Sztuki
Wawel 5
31–001 Kraków

Zamek Pieskowa Skała
Oddział Zamku Królewskiego na Wawelu
Pieskowa Skała 5
32–045 Sułoszowa
woj. małopolskie
Szczegółowe informacje na temat dojazdu: www.pieskowaskala.eu/zwiedzanie/#dojazd

Dwór w Stryszowie
Oddział Zamku Królewskiego na Wawelu
Stryszów 508
34–146 Stryszów
woj. małopolskie
Szczegółowe informacje na temat dojazdu: www.dwor-stryszow.pl/zwiedzanie/#dojazd