W renesansowych ogrodach Zamku Królewskiego na Wawelu i jego oddziałach zagościły prace Józefa Wilkonia – wybitnego malarza, rzeźbiarza i ilustratora, którego twórczość, podkreślająca wyjątkowy związek artysty z naturą, fascynuje już kilka pokoleń.
Wystawa jest prezentowana w trzech lokalizacjach: w ogrodach Zamku Królewskiego na Wawelu, ogrodach Zamku Pieskowa Skała oraz w Dworze w Stryszowie. Łącznie na ekspozycji zgromadzono aż 52 rzeźby i 42 prace na papierze.
Zamek Królewski na Wawelu — Zamek Pieskowa Skała — Dwór w Stryszowie
„Zwierzyniec królewski. Wilkoń na Wawelu" to wystawa monograficzna prezentująca różnorodną twórczość Józefa Wilkonia. Znany na całym świecie artysta po raz pierwszy zaprezentuje swoje prace w Zamku Królewskim na Wawelu i jego oddziałach.
Ekspozycja rzeźb w plenerze jest odniesieniem do twórczości Józefa Wilkonia, w której natura odgrywa znaczącą rolę, a także do jego biografii. Wystawa zachęca do odkrycia regionalnego dziedzictwa kulturalnego i miłego spędzenia czasu w otoczeniu dzieł sztuki i przyrody.
Wystawa jest adresowana szczególnie do rodzin z dziećmi i ma m.in. uczyć najmłodszych obcowania ze sztuką. Dla odwiedzających została przygotowana ścieżka edukacyjna, która umożliwi aktywne zwiedzanie ekspozycji, będąc jednocześnie wyjątkowym przewodnikiem po wystawie. Prezentowana w trzech lokalizacjach ekspozycja jest zaproszeniem do poznawania sztuki i odkrywania dóbr kultury. Aby to umożliwić, przygotowano karnet obejmujący trzy miejsca eksponowania wystawy z pytaniem konkursowym. Dla osób, które poprawnie na nie odpowiedzą oraz jako pierwsze prześlą formularz konkursowy, przygotowano specjalne nagrody. Regulamin konkursu został zamieszczony poniżej.
Zachęcamy do zapoznania się z programem towarzyszącym wystawie
Wawel
Główną częścią wystawy są prezentowane w ogrodach królewskich rzeźby zwierząt, co stanowi nawiązanie do zwierzyńca istniejącego na Wawelu w czasach ostatnich Jagiellonów oraz przedstawień fauny i flory na arrasach wawelskich. W zielonych kwaterach znaleźć można zwierzęta egzotyczne, takie jak lwy, panterę czy krokodyla, jak też rodzime: dziki, łosia, a także niedźwiedzia. Interwencja sztuki współczesnej w przestrzeń wzgórza wawelskiego to opowieść o korespondencji sztuk, jej ponadczasowości oraz budowaniu relacji między sztuką dawną i współczesną.
Zamek Pieskowa Skała
W ogrodach Zamku Pieskowa Skała zaprezentowano najnowszy zespół rzeźb Józefa Wilkonia, dotychczas niepokazywany szerokiej publiczności, który przedstawia postacie zwierząt i ludzi wyłaniające się z grabowych pni. Ta część ekspozycji ma podkreślić niezwykłą więź, jaka łączy artystę z naturą, która wciąż jest niewyczerpanym motywem w jego twórczości. W ogrodach zamkowych będzie można również zobaczyć fascynujące rzeźby nietoperzy – symbolu Ojcowskiego Parku Narodowego oraz grupę rzeźb przedstawiającą mieszkańców morza.
Dwór w Stryszowie
Na eskpozycji w Stryszowie znalazły się rzeźby Sarmatów, które powstały specjalnie z okazji wawelskiej wystawy, a które zainspirowała tradycja dworu szlacheckiego. We wnętrzach zaprezentowano także liczne ilustracje książkowe oraz najwcześniejsze prace Józefa Wilkonia na papierze, będące reminiscencją dziecięcych lat artysty spędzonych w małopolskich Bogucicach.
Józef Wilkoń
Józef Wilkoń (ur. 12 lutego 1930 w Bogucicach k. Wieliczki) – ilustrator, malarz, rzeźbiarz, twórca plakatów i scenografii teatralnych. Zilustrował ponad 200 książek dla dzieci i dorosłych w kraju i za granicą.
Wystawiał w wielu galeriach i muzeach świata. Od Centrum Pompidou (1989) poprzez Narodową Galerię Zachęta (2006) po Japonię i Koreę Południową. Jego prace znajdują się w wielu muzeach m.in. w Musée de l’illustration jeunesse MIJ w Moulins we Francji, Museum of Picture Books w Oshima, Chihiro Art Museum w Azumino, Koruisaua w Japonii oraz w Muzeum Literatury i Bibliotece Narodowej w Warszawie. W swoich kolekcjach dzieła Wilkonia posiadają galerie i kolekcjonerzy z pięciu kontynentów.
Najważniejsze ostatnie publikacje z jego ilustracjami to „Księga dżungli” (2009), „Pan Tadeusz” (2015) i „Don Kichote” (2016).
Fot. Artysty – Justyna Derwińska
Konkurs
TO PROSTE ⇒ KUP KARNET ⇒ ODWIEDŹ 3 LOKALIZACJE WYSTAWY ⇒ ZBIERZ PIECZĄTKI ⇒ WYPEŁNIJ FORMULARZ KONKURSOWY ⇔ CZEKAJĄ NAGRODY
REGULAMIN
Organizatorem konkursu jest Zamek Królewski na Wawelu.
Konkurs adresowany jest do osób i rodzin, które odwiedziły wystawę „Zwierzyniec królewski. Wilkoń na Wawelu” we wszystkich trzech jej lokalizacjach (ogrody Zamku Królewskiego na Wawelu, ogrody Zamku Pieskowa Skałą, Dwór w Stryszowie).
Celem konkursu jest zachęcenie do poznawania sztuki Józefa Wilkonia i promocja oddziałów Zamku Królewskiego na Wawelu.
Wymagania konkursowe: Osoby zgłaszające się do udziału w konkursie, są zobligowane: a. kupić karnet na trzy lokalizacje wystawy „Zwierzyniec królewski. Wilkoń na Wawelu”; b. w dniach 11.06-5.09.2021 r. odwiedzić wszystkie trzy miejsca eksponowania wystawy (Ogrody Zamku Królewskiego na Wawelu, Ogrody Zamku w Pieskowej Skale, Dwór w Stryszowie); c. odpowiedzieć na pytanie konkursowe umieszczone na bilecie.
Jeden bilet umożliwia jedno zgłoszenie do konkursu.
Zgłoszenie do konkursu odbywa się za pośrednictwem formularza na stronie internetowej www.wawel.krakow.pl
Każda osoba/rodzina powinna zostać zgłoszona oddzielnie za pomocą formularza zgłoszeniowego na stronie internetowej.
Do wypełnionego formularza należy dołączyć zdjęcia obu stron wykorzystanego biletu na wystawę (z pieczątkami ze wszystkich trzech lokalizacji).
Zgłoszenie osoby/grupy do konkursu jest równoważne z akceptacją niniejszego regulaminu.
Terminy konkursu: a. zgłoszenie osoby/rodziny do konkursu do każdego ostatniego dnia miesiąca (30 czerwca; 31 lipca, 31 sierpnia i do 30 września 2021 roku) przez wypełnienie formularza zgłoszeniowego znajdującego się na stronie https://wawel.krakow.pl/zwierzyniec-krolewski-wilkon-na-wawelu b. ogłoszenie wyników do każdego 15 kolejnego miesiąca po zgłoszeniu (15 lipca, 15 sierpnia, 15 września i 15 października 2021 roku). na stronie Konkursu oraz poprzez wiadomość mailową.
W zgłoszeniu należy podać następujące dane: a. imię i nazwisko uczestnika konkursu lub imię i nazwisko osoby z rodziny b. wiek uczestnika konkursu c. adres e-mail d. imiona pozostałych członków rodziny oraz ich wiek (w przypadku biletu rodzinnego) e. telefon kontaktowy f. odpowiedź na pytanie zawarte na bilecie
Nagrody: Dla osób, które poprawnie odpowiedziały na pytanie konkursowe i jako pierwsze przesłały formularz zgłoszeniowy rozdane zostaną nagrody. W każdym miesiącu rozdamy 5 takich nagród. Nagrodą jest zestaw gadżetów i publikacji Zamku Królewskiego na Wawelu.
W skład jury będą wchodzić przedstawiciele Zamku Królewskiego na Wawelu – organizatorzy wystawy.
Kryteria oceny: a. poprawna odpowiedź na pytanie konkursowe b. termin przesłania formularza konkursowego
Kontakt w celach organizacyjnych: Kama Guzik, kguzik@wawelzamek.pl
Na stronie internetowej organizatora konkursu znajduje się szczegółowa informacja na temat RODO.
Organizatorzy: Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Zamek Królewski na Wawelu oraz Fundacja Arka im. Józefa Wilkonia Honorowy patronat: Iwona Gibas Członek Zarządu Województwa Małopolskiego Partnerzy wystawy: Fundacja Czas Dzieci, Instytut Książki Kuratorki wystawy: Kama Guzik, Bogumiła Wiśniewska
Wystawa powstała z inicjatywy Zamku Królewskiego na Wawelu i Fundacji Czas Dzieci.
Katalog wystawy
Bogato ilustrowany katalog towarzyszy wystawie monograficznej Zwierzyniec królewski. Wilkoń na Wawelu i prezentuje twórczość wybitnego rzeźbiarza, malarza i ilustratora, znanego kilku pokoleniom. Obok najważniejszych prac z dorobku artysty, począwszy od rzeźb z drewna i metalu, przez ilustracje i rysunki, pokazano w nim także te najnowsze, wśród nich zespół rzeźb grabowych oraz rysunki powstałe w 2020 roku. Zwierzęta Wilkonia, które zamieszkały w wawelskich ogrodach, stanowią reminiscencję królewskiego zwierzyńca z czasów ostatnich Jagiellonów oraz pokazują osobistą fascynację artysty światem fauny i flory.