10 X wzgórze wawelskie czynne do godz. 17:00 | 11 X wzgórze wawelskie i wystawy zamku będą niedostępne dla zwiedzających | Oficjalna strona biletów na Wawel: bilety.wawel.krakow.pl
Piękny wiek XVIII na Wawelu
21–22 września 2024
FINISAŻ WYSTAWY
„Wspaniałość rokoka. Miśnieńskie figurki porcelanowe Johanna Joachima Kaendlera”
połączony z otwarciem wystawy
„Niech żyje król! Koronacje Sasów na Wawelu”
Określana mianem „białego złota” stała się na królewskich dworach, wśród arystokracji i szlachty synonimem splendoru, bogactwa i wyjątkowości. Europejska porcelana w XVIII wieku nie tylko dorównała dalekowschodnim pierwowzorom, ale je prześcignęła, znacząco zmieniając również obraz społeczeństwa, w którym zatriumfowała „swoboda wyobraźni” – jak ujął to przed laty prof. Mariusz Karpowicz, opisując XVIII-wieczną sztukę Rzeczypospolitej pod panowaniem królów z saskiej dynastii Wettynów.
Do istoty tego triumfu – tak w śmiałej, teatralnej warstwie aranżacyjnej, jak i narracyjnej – odwołują się dwie wystawy w Zamku Królewskim na Wawelu: stała ekspozycja Gabinet Porcelanowy i czasowa „Wspaniałość rokoka. Miśnieńskie figurki porcelanowe Johanna Joachima Kaendlera”. Od 21 września dołączyła do nich kolejna ekspozycja: „Niech żyje król! Koronacje Sasów na Wawelu” ukazująca splendor monarchii.
Podziwiając nową wystawę, a jednocześnie żegnając się ze „Wspaniałością rokoka” (czynną tylko do 29 września), zapraszamy wszystkich zwiedzających do udziału w wydarzeniach organizowanych pod wspólnym tytułem „Piękny wiek XVIII na Wawelu”.
W dniach 21 i 22 września doświadczymy atmosfery epoki kształtowanej przez twórców o nieskrępowanej wyobraźni:
Spotkamy korowód barwnych postaci z komedii dell’arte, które zaskoczą nas i rozbawią na dziedzińcu arkadowym podczas przedstawienia „Oberża pod złamanym groszem”.
Weźmiemy udział w koncercie na niewidzialne instrumenty, a także stworzymy niezwykłą instalację muzyczną we współpracy z osobami niewidzącymi.
W programie „Pięknego wieku XVIII na Wawelu” znalazł się również poruszający performens Jagi Hupało, która ożywi zjawiskowe figurki Johanna Joachima Kaendlera. Podczas performensu odbędzie się także akcja społecznie zaangażowana na rzecz Programu Daj Włos! Fundacji Rak’n’Roll umożliwiająca oddawanie włosów na rzecz Fundacji Rak’n’Roll.
21 września | sobota
11.00 – Komedia dell’arte – Oberża pod złamanym groszem 13:00 – Kruche piękno – performens Jagi Hupało inspirowany wystawami Gabinet Porcelanowy i Wspaniałość rokoka, połączony z akcją społeczną na rzecz Fundacji Rak’n’Roll
16.00–18.00 – „Punkty WIDZENIA” – warsztaty tworzenia rzeźby grającej dla osób niewidomych i widzących
Komedia dell’arte "Oberża pod złamanym groszem"
11:00 – dziedziniec arkadowy – wstęp bezpłatny
W stojącej na uboczu oberży krzyżują się drogi różnych postaci. Przybywa tam bogaty starzec Pantalone, mający nadzieję poślubić młodziutką Rosalię, córkę gospodyni. To także miejsce spotkania innej przyszłej pary małżeńskiej: Madame Lukrecji oraz Florina, syna Dottore, stojącego u progu bankructwa, który w intratnym ożenku syna widzi jedyny ratunek. Los chce jednak, aby młode serca zapłonęły wzajemną miłością wbrew woli rodziców. Trupa KOMEDIANTY ukaże w teatralnym zwierciadle galerię komediowych typów. Nie zabraknie właściwych dla włoskiej komedii przebieranek, nagłych zwrotów akcji oraz klasycznych sytuacji qui pro quo.
O artystach
Trupa KOMEDIANTY powstała w 2012 r. pod egidą atelier teatralnego Studio Dono. Zespół specjalizuje się w spektaklach komediowych, z których część wpisuje się w tradycje włoskiej komedii dell’arte. To jednocześnie rzemieślnicy i artyści, sami piszą ramowe scenariusze – canevas, które w trakcie prób, podczas improwizacji, wypełniają działaniem i tekstem.
Na co dzień działają w ramach Krajowej Sceny Komedii dell’Arte w Teatrze Praska 52 - to jedyna taka scena w Polsce, oferująca spotkanie ze sztuką rodem z szesnastego wieku. Połączenie formy liczącej kilka wieków ze współczesnymi skojarzeniami, odniesieniami i spostrzeżeniami czyni tę sztukę nie tylko aktualną, ale przede wszystkim niezwykle atrakcyjną.
Kruche piękno
13:00 – performens Jagi Hupało inspirowany wystawami Gabinet Porcelanowy i Wspaniałość rokoka, połączony z akcją społeczną na rzecz Fundacji Rak’n’Roll dziedziniec arkadowy – wstęp bezpłatny
Figurki Johanna Joachima Kaendlera we współczesnych interpretacjach aktorów (m.in. Jolanty Litwin-Sarzyńskiej oraz Grzegorza Sierzputowskiego) i modeli (m.in. Antonia Wolff) pojawią się na dziedzińcu arkadowym Zamku Królewskiego na Wawelu, snując opowieść o kruchym pięknie życia – miłości, sztuce, wolności i pragnieniu szczęścia. Przez tę nieoczywistą historię prowadzić nas będzie m.in. głos narratorki – Katarzyny Figury. Zaskoczą nas nie tylko współczesne stylizacje dialogujące z XVIII-wiecznym kostiumem, ale także peruki powstałe do opery Don Giovanni wystawionej w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.
Szczególny będzie udział Jagi Hupało – artystki i stylistki fryzur, współpracującej m.in. z Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie. Kiedy bohaterowie jej performensu zejdą ze sceny, zacznie w powolnym tempie obcinać włosy uczestnikom wydarzenia, którzy wyrazili zgodę na przekazanie ich na rzecz Fundacji Rak’n’Roll (poniżej zasady udziału w wydarzeniu na rzecz Programu Daj Włos! Fundacji Rak’n’Roll). Z włosów tych powstaną peruki dla kobiet w trakcie leczenia onkologicznego.
ZASADY UDZIAŁU W AKCJI SPOŁECZNIE ZAANGAŻOWANEJ NA RZECZ FUNDACJI RAK’N’ROLL – PROGRAM „Daj włos!” 21 IX, ok. godz. 13.45, dziedziniec arkadowy
Niech Twój dar będzie piękny i mądry. Daj (Dobry!) Włos zapoznaj się z pięcioma zasadami oddawania włosów: www.raknroll.pl/dajwlos/
Projektowi performatywnemu będą również towarzyszyły fotografie Katarzyny Figury, Mateusza Baranowskiego i Mai Pinczewskiej prezentujących kostiumy zaprojektowane przez studentów i adeptów warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych wyselekcjonowanych i wybranych przez Hupało jako inspiracje kolekcją miśnieńskiej porcelany prezentowanej w Zamku Królewskim na Wawelu.
Zobaczymy również impresję filmową Kruche piękno Jagi Hupało i Idalii Sarzyńskiej, która uchwycona została w oku kamery Bartłomieja Wasilewskiego z muzyką Roberta Nizińskiego i Marka Ołdaka do tekstów Piotra Sarzyńskiego czytanych przez Katarzynę Figurę. W filmie zaciera się granica między rzeczywistością a światem sztuki zamkniętym w gablotach wystaw Gabinet Porcelanowy i Wspaniałość rokoka. Dzieło inspirowane wawelskimi wystawami, w którym zagrali uznani aktorzy – m.in. Olgierd Łukaszewicz, Jolanta Litwin-Sarzyńska, Agnieszka Podsiadlik i Sebastian Łach, powstało w Zamku Królewskim na Wawelu. Zobaczymy je 21 i 22 września w przestrzeni przed wejściem na wystawę Gabinet Porcelanowy.
Punkty WIDZENIA | warsztaty
16:00–18:00 – warsztaty tworzenia rzeźby grającej dla osób niewidomych i widzących miejsce: przed makietą wzgórza wawelskiego, obok budynku kas biletowych – wstęp bezpłatny
odbiorcy: dorośli i młodzież od 16. roku życia uwaga: liczba miejsc ograniczona, prosimy o rezerwację miejsc przez formularz dostępny na stronie.
Warsztaty poprowadzi grupa Małe Instrumenty, która wraz z uczestnikami stworzy nietypową przestrzenną rzeźbę grającą. Praca polegać będzie na połączeniu ze sobą instrumentalnych modułów, a w jej efekcie powstanie bryła o kształtach wynikających z orientacji w przestrzeni i wyobraźni niewidomych twórców. Na zakończenie warsztatów wykonamy własne utwory.
uwaga: liczba miejsc ograniczona, prosimy o rezerwację miejsc przez formularz dostępny na stronie.
Uczestnicy wydarzenia wysłuchają koncertu na niewidzialne instrumenty. To jeden z elementów projektu zrealizowanego w pracowni Małych Instrumentów – efekt współpracy specjalistów z osobami niewidomymi, których zadaniem było stworzenie własnych, oryginalnych instrumentów.
Na podstawie opisu powstawały projekty i rysunki techniczne, a następnie prototypy. Służą one obecnie do wykonywania muzyki przez grupę Małe Instrumenty.