UWAGA: nowa oferta zwiedzania. Szczegóły od 23 kwietnia

Tydzień Patriotyczny 2021

infografika wydarzenia Tydzień Patriotyczny
8 – 14 listopada 2021
Zamek Królewski na Wawelu wraz z TAURONEM pragnie uczcić Narodowe Święto Niepodległości „Tygodniem patriotycznym” trwającym od 8 do 14 listopada. Z największą dbałością o bezpieczeństwo, zaplanowaliśmy szereg działań, w których będzie mógł uczestniczyć każdy, w tym grę terenową, ucztę „Odzyskane smaki”, występ chóru, publikację drugiej części komiksu "Karolina i Karol", a także niecodzienną wystawę plenerową poświęconą komiksowemu wydawnictwu. Wszystko po to, by skłonić odbiorców kultury do refleksji nad szeroko rozumianymi dziś postawami patriotycznymi. Jedną z form ich wyrażenia będzie możliwość oddania krwi na wawelskim wzgórzu już 10 listopada w godzinach od 8.30 do 16.30.

KREW

Na wzgórzu, jak w ubiegłym roku, organizujemy mobilny punkt krwiodawstwa, zachęcając do ratowania życia i zdrowia potrzebujących – 10 listopada, od godz. 9.00 do 15.30.

To jedna z dostępnych dziś form, by wykazać się bohaterstwem w szczególnym czasie. W tym roku o godz. 11.00 (10 listopada) ten wyjątkowy czas uświetni występ chóru z repertuarem Viva Polonia na wawelskim dziedzińcu zewnętrznym. Muzyków zrzesza Norwesko-Polskie Stowarzyszenie Kulturalne Samhold.

11 listopada, każdego roku pamiętamy o tych, którzy walczyli o naszą niepodległość. Doświadczenie z ubiegłego roku, kiedy organizowaliśmy Tydzień Patriotyczny, pokazało nam, że refleksja na temat wspólnoty narodu polskiego jest tym żywsza, im bardziej dotyka teraźniejszości. Stąd w naszych obchodach odzyskania niepodległości pragniemy zwrócić uwagę nie tylko na wątki historyczne ujęte we współczesnej formie, ale także na promowanie współczesnych postaw patriotycznych polegających na realnym wsparciu osób, które potrzebują pomocy. Dlatego gorąco zachęcam do oddania krwi na wzgórzu 10 listopada – mówi prof. Andrzej Betlej, Dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

Oddanie krwi to bardzo piękny gest okazania bezinteresownej pomocy osobie, której nie znamy, która jest poważnie chora i z nadzieją oczekuje, że znajdzie się KTOŚ zdolny do podzielenia się bezcennym lekiem jakim jest krew, lekiem, którego pomimo ogromnego postępu, jaki dzieje się wokół nas nie można niczym zastąpić. Oddanie krwi to wyraz odpowiedzialności i poczucia wspólnoty narodowej. To także, dla wielu z nas, akt wielkiej odwagi, przełamania swoich obaw i strachu. Każdy czas ma swoich bohaterów. Oddając krew można stać się bohaterem i przykładem godnym naśladowania. Gorąco zapraszamy do okazania ofiarności wobec pacjentów oczekujących na krew w tym wyjątkowym miejscu jakim jest Zamek Królewski na Wawelu i wyjątkowym czasie wspominania Tych, którzy krew przelali za naszą wolność – zwraca uwagę Beata Mazurek, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie.

Każdy, kto odda krew na wzgórzu wawelskim oraz w krakowskim centrum krwiodawstwa od 8 do 14 listopada, otrzyma pamiątkowe upominki dzięki wsparciu TAURONU i Zamku Królewskiego na Wawelu.

BOHATEROWIE

Grę terenową trwającą od 8 do 14 listopada (poza 11 listopada) zatytułowaną „O nieznanych bohaterach Wawelu czasów II wojny światowej” adresujemy do gości indywidualnych, rodzin z dziećmi (6-15 lat), a także młodzieży ze szkół ponadpodstawowych. Uczestnictwo w grze jest bezpłatne i stanowi niekonwencjonalną lekcję historii.
Poznamy skłonnych do poświęceń i odważnych bohaterów, dzięki którym Wawel ocalał wraz z bezcennymi zbiorami. Przypomnijmy, że już w połowie 1938 roku pracownicy Zamku, świadomi niebezpieczeństwa grożącego zbiorom, przystąpili do działań prewencyjnych. Piwnice pod jednym ze skrzydeł zamkowych przebudowano na schron, gdzie miały być przechowywane królewskie arrasy. Wartościowe zabytki miały też znaleźć bezpieczne miejsce w Smoczej Jamie.
Biorąc udział w grze terenowej, udamy się w niezapomnianą podróż w czasie, wędrując wzgórzem wawelskim przez dziedziniec arkadowy do Zbrojowni, a także – niedostępnego na co dzień dla zwiedzających – budynku administracyjnego nr 5, gdzie mieścił się gabinet Hansa Franka w czasie II wojny światowej.

Zasady gry: uczestnicy przemieszczają się samodzielnie, pobierając wcześniej karty gry z poleceniami dostępne w punkcie informacji w Centrum Promocji i Informacji (liczba kart jest ograniczona).
O godzinie przystąpienia do gry decydują uczestnicy. Należy jednak pamiętać o godzinach otwarcia Zbrojowni: poniedziałek od godz. 9.30 do godz. 13.00 (ostanie wejście o godz. 12.30), wtorek – niedziela od godz. 9.30 do godz. 17.00 (ostanie wejście o 16.30).

UCZTA "ODZYSKANE SMAKI"

Dla zgłodniałych nie tylko historycznych wrażeń, proponujemy również udział w kulinarnej uczcie 10 listopada o godz. 19.00. W wystawnej Sali Kolumnowej Zamku Królewskiego na Wawelu zachwycą nas smaki i zapachy królewskiej kuchni.
Odzyskane smaki to bowiem wyjątkowe spotkanie – kolacja przy barwnych opowieściach o historii Polski i sztuce, która obrazuje najdawniejsze dzieje oraz o miłości do ojczyzny, niepodległości i patriotyzmie. W przededniu 11 listopada – Święta Niepodległości na stole zagoszczą gęsina oraz młode polskie wina.

Wstęp na ucztę: 350 zł od osoby
infografika

KOMIKS I WYSTAWA

Zwieńczeniem Tygodnia Patriotycznego 2021 będzie, jak w minionym roku, publikacja komiksu "Karolina i Karol na Wawelu. Mistrz znaku geometrycznego". Czytelnicy odbędą fascynującą i trzymającą w napięciu podróż w czasie, by poznać burzliwe losy cennej, XVI-wiecznej kolekcji arrasów należącej do Zygmunta Augusta.

Dla autorów tomu: Artura Wabika – scenarzysty i Marcina Nowakowskiego – rysownika, najważniejszą inspiracją stała się wystawa "Wszystkie arrasy króla. Powroty 2021-1961-1921". Dokładnie w ten sam sposób jak kuratorki wystawy, dr Magdalena Piwocka i Magdalena Ozga, wciągnęły zwiedzających w wir historii tak i oni zbudowali opowieść "Mistrza znaku geometrycznego". Wystawa i komiks prowadzą widza i czytelnika od uniesień i dumy narodowej, przez niepokoje i burze po chwałę królewskiego splendoru – mówi Marta Graczyńska, pełnomocnik Dyrektora ds. działalności edukacyjnej.

Zapowiedzią wawelskiego wydawnictwa, które powstaje dzięki finansowemu wsparciu TAURONU, będzie plenerowa wystawa (od 5 do 14 listopada na dziedzińcu zewnętrznym Zamku Królewskiego na Wawelu), odsłaniająca graficzne wizje twórców.

Wydawnictwo będzie dostępne w wawelskim e-sklepie od 6 grudnia.

Mecenas wydarzenia

logotyp TAURON