Oficjalna strona biletów na Wawel: bilety.wawel.krakow.pl

Wielokulturowa Rzeczpospolita – Zamek Pieskowa Skała

Zamek Pieskowa Skała, widok z lotu ptaka. Na tle zdjęcia napis z nazwą Projektu i logotypami.
Konferencja prasowa rozpoczynająca Projekt.
Ponad 18 milionów złotych. Tyle Zamek Królewski na Wawelu – w ramach Programu KULTURA Mechanizmu Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 – przeznaczy na modernizację swego oddziału Zamku Pieskowa Skała. Remont obejmie dziedziniec, a także część pomieszczeń na parterze skrzydła południowego, gdzie powstanie nowa wystawa Kultura Staropolska (otwarcie w lipcu 2023). Środki finansowe przeznaczone zostaną również na konserwację kaplicy św. Michała Archanioła oraz bezcennych dzieł sztuki. Przeprowadzone zostaną również specjalistyczne badania jakości powietrza wewnątrz Zamku. W czasie trwania remontu Zamek Pieskowa Skała pozostanie otwarty dla zwiedzających.

- Dzięki programowi KULTURA Mechanizmu Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 Stworzymy nową wystawę stałą i otworzymy szerzej drzwi Pieskowej Skały. Będziemy w stanie pokazać jedne z najważniejszych dzieł kultury staropolskiej: galerię kodeńską Sapiehów oraz wspaniałe, XVII-wieczne cynowe sarkofagi Sieniawskich pochodzące z Brzeżan. Można je określić jako swego rodzaju „pomniki” kultury Rzeczypospolitej okresu nowożytnego. Nasi widzowi będą też mogli zwiedzać odrestaurowaną kaplicę zamkową – zapowiada dr hab. Andrzej Betlej, prof. UJ – dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu

Przypomnijmy, że w 2016 roku zakończyliśmy remont Zamku Pieskowa Skała, obejmujący m.in. odnowienie elewacji oraz całkowitą wymianę dachów, finansowany ze środków MKiDN oraz funduszy norweskich. Naturalne procesy starzenia się obiektu i zużycie techniczne przyczyniły się jednak do podejmowania kolejnych działań o charakterze prac konserwatorsko adaptacyjnych. Ich zakres w projekcie uznano za priorytetowy z uwagi na pogarszający się stan zespołu zabytkowego oraz jakość świadczenia usług, jak również współczesne trendy i wymogi prawa, związane z włączaniem do obiegu życia społecznego, w tym kulturowego, osób z niepełnosprawnościami.

Zamek Pieskowa Skała położony w odległości 30 km na północny zachód od Krakowa, w sercu Ojcowskiego Parku Narodowego, od wieków góruje nad malowniczą Doliną Prądnika. Wpisany w jurajski krajobraz ze słynną Maczugą Herkulesa jest dziś jedyną dobrze zachowaną warownią na Szlaku Orlich Gniazd i należy do najważniejszych nowożytnych rezydencji na terenie Małopolski i całego kraju. Dziś jako Muzeum stanowi oddział Zamku Królewskiego na Wawelu.

Szczegóły na stronie Projektu
W dniu 11 lutego 2021 r. odbyła się na Wawelu konferencja prasowa rozpoczynająca Projekt.

Wsparcie udzielone z programu KULTURA Mechanizmu Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 oraz z budżetu państwa.
logotyp EOGlogotyp MKiDN