Architektura w cieniu Akropolis - Warsztaty architektoniczne

Dla młodzieży i dorosłych
Prowadzący: Michał Sroka
Warsztaty zostaną przeprowadzone w Sali Sigmunda w budynku nr 5.

Warsztaty architektoniczne inspirowane twórczością i towarzyszące wystawie Stanisława Wyspiańskiego skupiające się na wątkach architektonicznych w jego twórczości. 
Zanurzmy się w szkicach, projektach. obiektach, odkrywając i analizując śmiałe pomysły Wyspiańskiego min. na przebudowę Wawelu. Przeanalizujemy rzuty, elewacje, przekroje i szkice, odkrywając idee architektoniczne.

Skupimy się na zagadnieniach takich jak:
Monumentalizm: Projekty Wyspiańskiego często cechowały się monumentalną skalą i formą, nawiązując do antycznych świątyń i polskich symboli narodowych.
Symbolika: Architektura stanowiła dla niego narzędzie do wyrażania idei i wartości, nasycając swoje projekty bogatą symboliką historyczną, kulturową i religijną.
Modernizm z elementami tradycji: Łączył modernistyczne rozwiązania z elementami polskiego folkloru i sztuki sakralnej, tworząc unikalny styl.
Niedokończone projekty: Większość projektów Wyspiańskiego pozostała na papierze, stanowiąc świadectwo jego wizji i artystycznej wyobraźni.
Przyjrzymy się jak twórczość Wyspiańskiego wpłynęła na działania Adolfa Szyszko-Bohusza i Władysława Ekielskiego. Ich twórczość mimo, że w różnorodna, łączyła modernistyczne idee
z elementami narodowego stylu. Choć każdy z nich miał swój indywidualny styl, łączyła ich także wspólna troska o kształtowanie polskiej architektury w duchu narodowym.
Porównamy i zestawimy ich dzieła, szukając punktów stycznych. Spróbujemy także osadzić te postawy
w kontekście współczesności, czy nowatorstwo Wyspiańskiego znajduje analogie we współczesnych praktykach architektów i projektantów?
Uczestnicy warsztatów wcielą się w rolę architektów, reinterpretując wybrane fragmenty projektu Wyspiańskiego w szczególnym kontekście Zamku Wawelskiego. Wykorzystując różne techniki plastyczne i projektowe, stworzą makiety, obiekty, szkice, łącząc przeszłość z teraźniejszością.


Michał Sroka –artysta wizualny, architekt. Pracuje na Wydziale Malarstwa ASP Kraków prowadząc autorską pracownię Malarstwo w poszerzonej przestrzeni.  Brał udział w blisko 100 wystawach, licznych konkursach, warsztatach i wyjazdach studyjnych. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, fotografią, projektowaniem architektonicznym oraz tworzy instalacje, obiekty i rzeźby łącząc różne media. Głównym obszarem jego zainteresowań jest relacja pomiędzy malarstwem, architekturą, rzeźbą a przestrzenią