BONA Sforza D’Aragona

Muzyka
infografika wydarzenia
To będzie wzruszająca – opowieść o miłości, władzy, trudnych wyborach w życiu wspaniałej polskiej królowej, Włoszki z pochodzenia – Bony Sforzy D’Aragony.

 „BONA Sforza D’Aragona” to utwór w pięciu scenach, skomponowany Jakuba Stankiewicza, z tekstem Michała Zabłockiego. Wyjątkowość projektu polega na połączeniu w sobie kilku gatunków. Jest to koncert jazzowy, jak i mała forma teatralna.

Spektakl będzie również lekcją historii, pełną opowieści z dziejów renesansowej Polski, opowiadany z perspektywy wrażliwej kobiety, kobiety – Królowej oraz narratora, komentatora wydarzeń dziejowych, czasem Stańczyka i prześmiewcę.

W rolę królowej Bony wcieli się wokalistka i aktorka Katarzyna Cygan. Towarzyszyć jej będą muzycy: Kuba Płużek – fortepian, Paweł Dyyak – perkusja, Oleg Dyyak – instrumenty perkusyjne, Mikołaj Sikora – kontrabas.
KASIA CYGAN 
GDYNIA: rozpoczynała artystyczną podróż w Studio Wokalno – Aktorskim im. Danuty Baduszkowej w Teatrze Muzycznym Gdyni, gdzie spotkała swojego Mistrza Jerzego Gruzę. Jako Solistka tego teatru zagrała cała cały wachlarz musicalowych ról na przykład - Eponina - w Les Miserables reż. J. Gruza, Polly w „Operze za 3 grosze” – reż. J. Gruzy, córka – w „Skrzypku na dachu” reż. J. Gruzy, Królewna Różyczka – w „Ja kocham Rózię” reż. J. Gruzy. Miśka – w „Czarnej dziurze” J. Gruzy i wiele innych. Zagała Królewnę Angelikę w jego filmie „Pierścień i róża” i serialu TVP. Pracowała również jako asystent reżysera, a także sama reżyserowała: „Nie płacz, kiedy odjadę” – w Teatrze Muzycznym w Gdyni, zaraz potem reżyserowała spektakl z własnym scenariuszem pt.: „Pod Papugami” w II programie TVP.

KRAKÓW: od 2000 r. Tu realizowała /scenariusz i reżyseria/ projekty autorskie, pod szyldem Teatru Muzy. Najważniejsze spektakle to: „Klenczon – Poemat rockowy” – z Markiem Piekarczykiem – (premiera w Sopockim Teatrze w Off de Bicz/Atelier/) oraz spektakl „Szpilki – piosenki mojego taty”. Spektakle wystawiane w wielu miastach Polski i zagranicą.  W Krakowie, prowadziła Scenę w Kamieniołomie, na Podgórzu, gdzie zapraszała wielu artystów i sama śpiewała. Poza tym, reżyserowała koncerty z plejadą polskich gwiazd – dwa z nich: „Dla Marka Pacuły.” i „Dla Małopolskiego Hospicjum Dziecięcego” odbyły się w Filharmonii Krakowskiej. W Radio Kraków przez 3 sezony realizowała polsko-włoski projekt koncertowy pt.” Gałązka Oliwna”. Śpiewa repertuar musicalowy, jazzowy, bluesowy, a obecnie – piosenki autorskie. Nagrała 4 płyty /z wybitnymi muzykami m. innymi Markiem Radulim, Jarkiem Śmietaną/, ostatnia – autorska – pt.  „Serce w ogrodzie swoim” – 2021.

LANCKORONA: tu  stworzyła „Scenę Na dolinie”, gdzie zaprasza artystów na koncerty i wydarzenia.

KUBA PŁUŻEK
Cytuje za: CULTURE.pl: Jeden z najciekawszych pianistów jazzowych młodego pokolenia. W jego grze odbija się zarówno głębokie znawstwo jazzowej tradycji, jak i bardziej awangardowe odmiany muzycznej improwizacji. W roku 2014 ukazał się jego debiut pt: „Pierwsza płyta”. Uczył się w Akademii Muzycznej w Katowicach.

WSPÓŁPRACA: Janusz Muniak, Zbigniew Namysłowski, Zbigniew Wegehaupt, Arek Smolik, Charles White, Wayne Dockery, Nathan Williams, Maciej Sikała, Piotr Baron, Stanisław Sojka.  NAGRODY I WYRÓŻNIENIA: Festiwal Pianistów Jazzowych w Warszawie 2007, Jazz Standards Competition w Siedlcach, Old Jazz Meetings, Jazz nad Odrą Festival, Jazz Juniors – Kraków 2008, International Jazz Competition – Tarnów 2009, Grand Prix – Jazz nad Odrą 2010, Finalist of Montreux Piano Competition.

OLEG DYYAK
Absolwent krakowskiej Akademii Muzycznej.  Jest laureatem wielu krajowych i międzynarodowych konkursów akordeonowych. Koncertował w składzie uznanego w szerokich kręgach muzycznych na całym świecie zespołu „The Cracow Klezmer Band”. Spośród wielu nazwisk z którymi współpracował są  takie  sławy jak: Tomasz Stańko, Robert Kabara, John  McClean, Don Byron, Grażyna Auguścik, Łada Gorpienko, Tomek Gąssowski czy Sinfonietta Cracovia.

MAREK SAWICKI
Aktor, ukończył  Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie, w latach 1987-88 występował w kabarecie Tey. Następnie występował w teatrach: Nowym w Warszawie (1990-92), Polskim w Szczecinie (1992-93), im. Słowackiego w Krakowie (1995-2000). Współpracował także z Teatrem Ochoty w Warszawie, Teatrem Dramatycznym w Legnicy, Teatrem im. Solskiego w Tarnowie oraz z teatrami krakowskimi (Buckleina, Scena Alchemia).

MIKOŁAJ SIKORA
Absolwent studiów licencjackich na Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie kontrabasu jazzowego, prowadzonej przez dr Macieja Adamczaka, gdzie kontynuuje naukę na studiach magisterskich. Jest również mgr. inż. informatyki, którą ukończył na katedrze Informatyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, gdzie kontynuuje studia w Szkole Doktorskiej zajmując się zastosowaniami sztucznej inteligencji w problemach teorii muzyki. Odbył też miesięczną praktykę na Saint Louis College of Music w Rzymie, a także studiował przez semestr na Conservatorium van Amsterdam w Holandii. Jest laureatem wielu konkursów i festiwali, m. in. Tarnów Jazz Contest,  School&Jazz w Lubaczowie, Junior Młyn Jazz Festival w Wadowicach, Ogólnopolski Przegląd Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Klubie Ucho w Gdyni, Mikołajki Folkowe w Lublinie, Chrześcijańskie Granie, Blue Note Poznan Competition, Lotos Bielska Zadymka Jazzowa, Jazz nad Odrą oraz Young Crocus Jazz Festival. Występował na wielu scenach krajowych oraz za granicą w Rumunii, Włoszech, Austrii, Holandii, Niemczech oraz Norwegii. Koncertował na prestiżowych festiwalach jazzowych, m.in. Młyn Jazz Festival, Bielska Zadymka Jazzowa, Jazz Jantar, Garana Jazz Fest (RU), Krakowskie Zaduszki Jazzowe, Festiwal „Starzy i Młodzi, czyli Jazz w Krakowie”, Festiwal Emanacjew Lusławicach.  Aktualnie jest związany z następującymi zespołami: Amirova Trio („Roots” 2021), Niedbała/Sikora/Przewoźniak Trio, Bartłomiej Leśniak Trio, Jedno („Szczęśliwy” 2021), Horntet (“Horntet” 2023), Yunah Han Trio („Foggy Northern Forest” 2023), Jacek Pietrzak Quartet oraz Kasią Cygan (“Serce w ogrodzie swoim” 2021).