Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny, 1982, reż. Janusz Majewski
Akcja filmu Janusza Majewskiego rozpoczyna się po śmierci królowej. Od 25 maja do 24 czerwca 1551 roku kondukt pogrzebowy przemieszcza się z Krakowa do Wilna, gdzie zgodnie z jej ostatnią wolą pochowana będzie Radziwiłłówna. Zygmunt August wraz z towarzyszącym mu orszakiem podąża za karawanem, a w czasie tej podróży wspomina chwile, które spędził z Barbarą. W większości scen wspomnieniowych wykorzystano fragmenty serialu telewizyjnego „Królowa Bona” zrealizowanego przez Janusza Majewskiego dwa lata wcześniej.
Zygmunt August poślubia Elżbietę Habsburżankę. Wieczorem w jego sypialni Elżbieta dostaje konwulsji i traci przytomność. Za radą matki, królowej Bony, czujący wstręt do żony Zygmunt, udaje się w podroż na Litwę. Tam poznaje Barbarę Radziwiłłównę, z którą zaczyna łączyć go płomienne uczucie.
Źródło: Filmposlki.pl
udział bezpłatny – należy pobrać wejściówkę
wstęp: dr Magdalena Podsiadło-Kwiecień
po projekcji spotkanie z dr Magdaleną Podsiadło-Kwiecień, prowadzenie rozmowy: Katarzyna Kubisiowska
Dr Magdalena Podsiadło-Kwiecień – Absolwentka polonistyki i filmoznawstwa UJ, adiunkt w Katedrze Historii Kina Polskiego. Specjalizuje się w problematyce autobiografizmu filmowego, genderowo zorientowanej analizie filmu oraz badaniach dotyczących relacji międzykulturowych.
Katarzyna Kubisiowska – Absolwentka filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zawodowo związana z „Tygodnikiem powszechnym”. Autorka książek „Rak po polsku”, biografii Jerzego Pilcha „Pilch w sensie ścisłym”, a także biografii „Się żyje. Kora”.