Na swoją koronację w 1734 roku August III nie mógł użyć polskich historycznych regaliów i zdecydował się zamówić zupełnie nowy komplet u nadwornego jubilera w Dreźnie dla siebie i swojej małżonki. Król nie spełnił swojej obietnicy złożenia insygniów po koronacji w Skarbcu Koronnym i przewiózł je do Grünes Gewölbe – dzięki temu nie zostały one złupione i przetopione jak inne obiekty przechowywane na Wawelu i wiele lat później mogły trafić do polskich zbiorów muzealnych. Jednak opowieść o nich na tym się nie kończy.
Wykład będzie okazją do przyjrzenia się historii regaliów Augusta III i Marii Józefy: w jakich okolicznościach powstały, jakie obiekty były dla nich wzorem, a także gdzie i jak je przechowywano – zarówno w Dreźnie, jak i w Warszawie.
Zofia Załęska – historyczka sztuki, adiuntka w Zbiorach Sztuki Zdobniczej Muzeum Narodowego w Warszawie, przygotowuje rozprawę doktorską w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. Jej zainteresowania badawcze obejmują rzemiosło artystyczne z naciskiem na złotnictwo kręgu europejskiego oraz późnośredniowieczne rękopisy.
wykład online – poprzez platformę Microsoft Teams
udział bezpłatny, linki do wykładu podamy w późniejszym terminie