Dla młodzieży i dorosłych
, Dla seniorów
, Oprowadzanie
z tłumaczeniem na PJM
W trakcie spotkania uczestnicy będą mieli okazję podziwiać liczne pamiątki zachowane po koronacjach Augusta II Mocnego (1697) oraz Augusta III i jego żony Marii Józefy (1734). Niektóre z tych zabytków powróciły do wnętrz Zamku Królewskiego na Wawelu po przeszło 300 latach, by stać się punktem wyjścia do opowieści o polskim ceremoniale koronacyjnym i o przebiegu dwóch ostatnich tego typu uroczystości na Wawelu. Spotkania kuratorskie będą okazją do poznania „z pierwszej ręki” założeń wystawy, poszerzenia wiedzy na temat prezentowanych dzieł i poznania licznych anegdot historycznych.
prowadzący: Marta Golik-Gryglas, Rafał Ochęduszko (naprzemiennie)
miejsce zbiórki: dziedziniec arkadowy – przy wejściu na wystawę Zamek II
wstęp 35 zł, sprzedaż online
Marta Golik-Gryglas – historyczka sztuki, adiunkt w Zbiorach Złotnictwa Zamku Królewskiego na Wawelu, współkuratorka wystawy „Niech żyje król! Koronacje Sasów na Wawelu”. Krąg jej zainteresowań zawodowych obejmuje przede wszystkim złotnictwo XVI–XVII wieku, dawne obyczaje i ceremoniał oraz wczesnonowożytne kolekcjonerstwo.
dr Rafał Ochęduszko – historyk sztuki, muzealnik, kustosz Zbiorów Militariów Zamku Królewskiego na Wawelu, kurator wystawy „Niech żyje król! Koronacje Sasów na Wawelu”. Wcześniej wieloletni pracownik Instytutu Historii Sztuki UJ, gdzie obronił pracę doktorską na temat architektury modernistycznej. W pracy naukowej podejmuje zagadnienia dotyczące sztuki nowożytnej i nowoczesnej.