Dzięki rewolucji Kopernika nauka o tym, co znajduje się poza naszą stratosferą, mogła zacząć się rozwijać na dobre. W XVI wieku odkrywanie nieznanych aspektów świata stało się codziennością. Czy dzisiaj, spoglądając w gwiazdy, udaje nam się nadal znajdować nieznane i nieopisane jeszcze obiekty? Co zrobić, by polecieć w kosmos i zobaczyć z bliska gwiazdy, które dawniej prowokowały uczonych – jak Jana z Głogowa, Mikołaja z Szadka czy Piotr z Proboszczowic – do prób poznawania przyszłości.
udział bezpłatny – należy pobrać wejściówkę
prowadzenie: prof. Sebastian Szybka
wystąpią: dr. Bartosz Gauza, Agnieszka Elwertowska
dr hab. Sebastian Szybka – adiunkt Zakładzie Astrofizyki Relatywistycznej i Kosmologii (Obserwatorium Astronomiczne) na Uniwersytecie Jagiellońskim, stały współpracownik Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych. Specjalizuje się w teorii grawitacji Einsteina. Jego zainteresowania naukowe dotyczą czarnych dziur, fal grawitacyjnych i kosmologii.
Bartosz Gauza – doktor astrofizyki, absolwent Instytutu Astronomii Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Instytutu Astrofizyki Wysp Kanaryjskich na Teneryfie.
W latach 2017–2019 postdoc na Wydziale Astronomii Uniwersytetu Chilijskiego w Santiago de Chile i kierownik projektu pt. “Benchmark Brown Dwarf Companions as Extrasolar Planets Analogues”. W latach 2019–2022 pracownik naukowy Centrum Badań Astrofizycznych Uniwersytetu Hertfordshire w Wielkiej Brytanii.
Aktualnie adiunkt Instytutu Astronomii UZ i główny wykonawca projektu badawczego pt. “W kierunku szerszego zrozumienia brązowych karłów na różnych etapach ewolucji”, finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki.
Od blisko 10 lat jego naukowe zainteresowania skupiają się na poszukiwaniu i badaniu tzw. brązowych karłów, autor i współautor licznych publikacji naukowych w tej dziedzinie, współodkrywca układu VHS J1256–1257 z jego towarzyszem o masie planetarnej.
Nazywam się Agnieszka Elwertowska i jestem Inżynierem, Naukowcem oraz Analogową Astronautką. Od 2017 roku staram się zrealizować swoje marzenie, aby zostać prawdziwą astronautką m.in. poprzez udział w licznych symulacjach misji kosmicznych. Na przykład brałam udział w pierwszej symulacji misji księżycowej CHILL–ICE wewnątrz tunelu lawowego na Islandii. W 2022 roku założyłam grupę badawczą Otherworld, która zrealizowała pierwszą polsko–brazylijską symulację misji marsjańskiej wewnątrz Habitatu Marte w Brazylii. Jestem również pełnomocnikiem Fundacji Polski Astronauta 2030, która ma szkolić przyszłych potencjalnych polskich astronautów. Od ponad dwóch lat jestem Kandydatką na Komercyjną Astronautkę amerykańskiej firmy AdvancingX.
W 2022 roku trafiłam na listy Forbes 30 under 30 oraz Leaders of the Future. Mimo wielu sukcesów wciąż się dokształcam i obecnie przygotuje się do studiów doktoranckich.