Czy władcy z dynastii Wettynów otaczali się szlachtą z Rzeczypospolitej? Czy zależało na im na konstruowaniu wspólnego polsko-saskiego dworu? Czy tworzyli swe otoczenie, kreśląc ambitne plany na przyszłość?
Celem wykładu jest ukazanie dworu Augusta II i Augusta III z dynastii Wettynów jako przestrzeni nieodzownie związanej ze sprawowaniem władzy, a także refleksja nad mechanizmami integracji oraz dezintegracji elit państw połączonych w latach 1697–1763 unią personalną. Szczególną uwagą zostaną objęte elekcje oraz koronacje władców, stanowiące punkt wyjścia dla decyzji organizacyjnych i personalnych podejmowanych przez monarchów; możliwości robienia karier na warszawsko-drezdeńskim dworze; wreszcie różnorodne czynniki wpływające na poszerzenie lub ograniczenie procesu integracji państw oraz ich elit.
Katarzyna Kuras – historyczka z Uniwersytetu Jagiellońskiego specjalizująca się w historii Rzeczypospolitej XVII–XVIII wieku. Zajmuje się historią kulturową dworów europejskich w epoce nowożytnej, ze szczególnym uwzględnieniem transferów wpływających na przemiany ośrodków władzy. Jest autorką książek: Dwór królowej Marii Leszczyńskiej. Ludzie, pieniądze i wpływy (Historia Iagellonica, 2018) oraz Życie codzienne na dworze Wettynów (DiG, 2024).
wykład online – poprzez platformę Microsoft Teams
udział bezpłatny, linki do wykładu podamy w późniejszym terminie