1 XI 2024 Zamek nieczynny | Oficjalna strona biletów na Wawel: bilety.wawel.krakow.pl

Spotkanie z Lanckorońskimi i historią kolekcji

Dla młodzieży i dorosłych , Oprowadzanie
Obraz przedstawia mężczyznę w czerwonym płaszczu, który przyciąga wzrok swoją wyrazistą kolorystyką i postawą.
W roku 2024 Zamek Królewski na Wawelu obchodzi wyjątkowy jubileusz – trzydziestolecie podarowania przez Karolinę Lanckorońską części kolekcji malarstwa nowożytnego pochodzącej z jej rodzinnych zbiorów. Był to największy powojenny dar o unikatowej klasie artystycznej. Z tej okazji w październiku przybyły na Wawel trzy znamienite obrazy, które niegdyś były własnością rodziny, a dziś ubogacają zbiory muzeów w różnych częściach świata. Podczas spotkań tematycznych zapoznamy się z ikonografią dzieł, pochylimy się nad historią kolekcji Lanckorońskich  i poznamy biografie Karola Lanckorońskiego i jego córki Karoliny, a ich sylwetki będą pretekstem do rozmowy o innych wawelskich ofiarodawcach.

Obrazy pochodzące z kolekcji rodziny Lanckorońskich stanowią największy powojenny dar dla Zamku Królewskiego na Wawelu. Wyjątkowa jest również klasa ofiarowanych dzieł. Podczas spotkania poznamy dzieje kolekcji, historię rodziny Lanckorońskich, przyjrzymy się wybranym, najciekawszym dziełom, w tym obrazom prezentowanym z okazji wystawy czasowej „Arcydzieła z kolekcji Lanckorońskich. Odsłona druga”.
  • prowadzenie: Larisa Kulisz-Strzebońska
  • cena: 20 zł, sprzedaż online
  • miejsce zbiórki: wejście na wystawę Zamek I
  • czas trwania: ok. 90 minut
  • koordynacja: Filip Skowron (fskowron@wawelzamek.pl) 
Larisa Kulisz-Strzebońska – edukatorka muzealna, przewodniczka. Z wykształcenia pedagog, z zamiłowania licencjonowany przewodnik po Krakowie. Od 20 lat współpracuje z Zamkiem Królewskim na Wawelu i posiada bogate doświadczenie w pracy z dziećmi oraz dorosłymi. Prywatnie miłośniczka historii i zabytków Krakowa. W 2020 roku wyróżniona dyplomem za wkład w rozwój i promocję turystyki Województwa Małopolskiego.