1 XI 2024 Zamek nieczynny | Oficjalna strona biletów na Wawel: bilety.wawel.krakow.pl

Spotkanie z Lanckorońskimi i innymi ofiarodawcami

Dla młodzieży i dorosłych , Oprowadzanie
Obraz przedstawia mężczyznę w czerwonym płaszczu, który przyciąga wzrok swoją wyrazistą kolorystyką i postawą.
W roku 2024 Zamek Królewski na Wawelu obchodzi wyjątkowy jubileusz – trzydziestolecie podarowania przez Karolinę Lanckorońską części kolekcji malarstwa nowożytnego pochodzącej z jej rodzinnych zbiorów. Był to największy powojenny dar o unikatowej klasie artystycznej. Z tej okazji w październiku przybyły na Wawel trzy znamienite obrazy, które niegdyś były własnością rodziny, a dziś ubogacają zbiory muzeów w różnych częściach świata. Podczas spotkań tematycznych zapoznamy się z ikonografią dzieł, pochylimy się nad historią kolekcji Lanckorońskich  i poznamy biografie Karola Lanckorońskiego i jego córki Karoliny, a ich sylwetki będą pretekstem do rozmowy o innych wawelskich ofiarodawcach.

Historia oryginalnego wyposażenia Zamku Królewskiego na Wawelu jest skomplikowana i często tragiczna. Pożary czy adaptacja rezydencji na wojskowe koszary w czasie austriackiego zaboru skutkowały destrukcją wnętrz, obrazów, mebli. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości społeczeństwo oraz kolekcjonerzy pragnęli, aby zamek odzyskał swoją świetność. Dzięki licznym darczyńcom w Zamku Królewskim na Wawelu można dziś podziwiać wiele dzieł sztuki światowej klasy. Przypomnienie postaci Karoliny i Karola Lanckorońskich będzie pretekstem do poznania innych wielkich wawelskich ofiarodawców oraz podarowanych przez nich dzieł.
  • prowadzenie: Larisa Kulisz-Strzebońska
  • cena: 20 zł, sprzedaż online
  • miejsce zbiórki: wejście na wystawę Zamek I
  • czas trwania: ok. 90 minut
  • koordynacja: Filip Skowron (fskowron@wawelzamek.pl) 
Larisa Kulisz-Strzebońska – edukatorka muzealna, przewodniczka. Z wykształcenia pedagog, z zamiłowania licencjonowany przewodnik po Krakowie. Od 20 lat współpracuje z Zamkiem Królewskim na Wawelu i posiada bogate doświadczenie w pracy z dziećmi oraz dorosłymi. Prywatnie miłośniczka historii i zabytków Krakowa. W 2020 roku wyróżniona dyplomem za wkład w rozwój i promocję turystyki Województwa Małopolskiego.