3 maja dziedziniec arkadowy będzie dostępny do 18:30

Teatr natury – Flora „złotego wieku”

Dla dorosłych , Dla seniorów , Dla młodzieży , Warsztat
Jednym z przykładów naśladowania natury w sztuce renesansu są arrasy króla Zygmunta Augusta. Tkaniny wykonane z różnokolorowych nici przedstawiają biblijne sceny, kompozycje alegoryczne i krajobrazy z bogactwem flory i fauny. Realistyczne przedstawienia roślin i zwierząt są dowodem zainteresowania artystów światem przyrody i odzwierciedleniem ich współpracy z naukowcami. Zapraszamy na spotkania młodzież, dorosłych, a w szczególności Seniorów, w trakcie których poznacie Państwo wizje „teatru natury” nie tylko na tapiseriach Zygmunta Augusta, ale też w ogrodach królewskich.

W XVI wieku wzrosło zainteresowanie naukowym poznawaniem natury. Czy świat roślin był już wówczas przedmiotem badań uczonych? Czy królowa Bona miała zielnik? Zdecydowanie tak! Podczas naszego spotkania dowiemy się, kto i kiedy podjął się próby zinwentaryzowania roślin, jak inspirowały one artystów i w jaki sposób je przedstawiano. Na zakończenie uczestnicy poznają tajniki współczesnej florystyki i wykonają własne kompozycje kwiatowe.
  • spotkanie dedykowane szczególnie seniorom
  • zajęcia z warsztatem florystycznym
  • grupa 1, godz. 11:00–12:30; grupa 2, godz.13:30 –15:00
  • czas trwania: 90 min
  • bilety: 30 zł, sprzedaż online od 4 września
  • miejsce: wystawa Obraz Złotego Wieku, Ogrody Królewskie
  • Prowadzenie: Patrycja Mizera
Patrycja Mizera – absolwentka kierunków historia sztuki i sztuka ogrodowa, florystka i edukatorka współpracująca z Działem Edukacji Zamku Królewskiego na Wawelu. Od wielu lat związana z ogrodem dworku Rydlówka, któremu przywraca historyczny wygląd. Prowadziła zajęcia edukacyjne o tematyce florystycznej na Wawelu, oddziale Muzeum Krakowa oraz szkołach.
Na zdjęciach uczestniczki spotkania i wykonane przez  nich bukiety.