Coraz więcej wiemy o psychologii zwierząt. W odniesieniu do fenomenalnych grafik Konrada Gessnera oraz zamówionych przez Zygmunta Augusta arrasów, sprawdzimy, jak zmieniło się nasze podejście do świata zwierząt oraz ich obrazowania w kulturze. Podczas panelu porozmawiamy także o tym, jaki wpływ wywiera nauka na nasze postrzeganie świata przyrody.
udział bezpłatny – należy pobrać wejściówkę
prowadzenie: Aleksandra Stanisławska
wystąpią: Maciej Trojan, Artur Wabik
Aleksandra Stanisławska – Dziennikarka naukowa z blisko 20–letnim doświadczeniem. Obecnie blogerka, podcasterka i dziennikarka radiowa. Współtwórczyni CrazyNauka.pl, jednego z największych w Polsce blogów popularnonaukowych, oraz Podcastów Crazy Nauki.
Współautorka książki popularnonaukowej „Fakt, nie mit”. Laureatka nagrody Popularyzator Nauki 2019 w kategorii media oraz nagród POP Science 2020 za bloga Crazy Nauka i audycję radiową „Homo Science” w radiu TOK FM. Nominowana w konkursie Grand Press w kategorii dziennikarstwo specjalistyczne oraz do nagrody Złota Róża dla najlepszej polskojęzycznej książki popularnonaukowej.
Wiceprezeska Zarządu Fundacji Rozwoju przez Całe Życie.
dr hab. Maciej Trojan, prof. UMK – Psycholog. Interesuje się problematyką ewolucji świadomości, myślenia, rozwiązywania problemów, teorii umysłu, kompetencji numerycznych zwierząt oraz ewolucją zachowań prospołecznych. Prowadzi zarówno laboratoryjne, jak i terenowe badania nad zachowaniami zwierząt. Autor wielu publikacji naukowych, w tym książki Na tropie zwierzęcego umysłu. Członek Leading Graduate Program in Primatology and Wildlife Science (PWS) w Wildlife Research Center (WRC) na Uniwersytecie w Kyoto w Japonii. Popularyzator nauki.
Artur Wabik – Artysta sztuk wizualnych, kurator, publicysta, badacz popkultury. Od 1996 r. związany z ruchem graffiti a następnie ze street artem, autor murali i instalacji w przestrzeni publicznej. Autor muralu w Pawilonie Polski na EXPO 2015 w Mediolanie. W latach 2016–2017 dyrektor artystyczny konkursu na rzeźbę na skwerze im. Mariana Eilego w Krakowie. W 2018 r. kurator wystawy „Teraz Komiks!” w Muzeum Narodowym w Krakowie. Członek Zespołu ds. murali przy Urzędzie Miasta Krakowa.