Oficjalna strona biletów na Wawel: bilety.wawel.krakow.pl

Wyspiański, artysta chwili – fotografia techniką Vandyke

Dla młodzieży i dorosłych , Warsztat
olejny portret młodego mężczyzny, z jasną brodą i wąsami, na głowie ma niebieską płócienną czapkę
prowadzi: Barbara Mateja
Na zajęciach poznamy jedną z pierwszych technik szlachetnej fotografii – brąz Vandyke – jednej z najstarszej obok cyjanotypii technik fotograficznych w ogóle. Posługując się tą metodą będziemy mogli wywołać na materiale światłoczułym fotografie o ciepłych, brązowych tonach.
Czasy, w których przyszło tworzyć Wyspiańskiemu, a także architektura Wawelu, szkicowana przez artystę, mogą stać się dla nas inspiracją do poznania szlachetnych technik fotograficznych, które już na zawsze zmieniły oblicze sztuki. Choć artysta nie zajmował się bezpośrednio fotografią, miał z nią dużo do czynienia: gromadził zdjęcia i za pomocą tej nowinki technicznej archiwizował swoje dzieła. Kiedy robiono Wyspiańskiemu zdjęcie, to – jak na prawdziwego artystę przystało – teatralnie do niego pozował. Z kolei portrety jego autorstwa określa się często mianem „fotograficznych”. 
  • opłata: 45 zł; sprzedaż online
  • miejsce zbiórki: wystawa Wawel Wyspiańskiego, cz. II (budynek kas)
  • podczas wybranych spotkań będą robione zdjęcia dokumentujące wydarzenie, które zostaną opublikowane na stronie internetowej Zamku oraz w mediach społecznościowych; więcej o przetwarzaniu danych osobowych w naszej instytucji: https://wawel.krakow.pl/rodo 
  • kontakt do koordynatorki: magdalena.gacek@wawelzamek.pl 
Barbara Mateja – artystka, pedagożka, nauczycielka Montessori i edukatorka w Zamku Królewskim na Wawelu. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, gdzie w 2018 roku ukończyła scenografię. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2023 w dziedzinie animacja i edukacja kulturalna. Oprócz rzemiosła w rodzaju tkactwa, plecionkarstwa, ceramiki, dziania czy grafiki warsztatowej, uprawia szlachetne techniki fotograficzne.

grafika:
Stanisław Wyspiański (1869-1907), Autoportret w kontuszu (1892-1894)
olej, płótno
Muzeum Narodowe we Wrocławiu, nr inw. MNWr VIII-417