Podczas warsztatów weźmiemy w dłonie dłuta i drewno, aby zaprojektować i wykonać swój ekslibris za pomocą techniki drzeworytu.
Książki w dawnych wiekach były luksusem, często kosztującym niebotyczne sumy. Nic dziwnego, że ich właściciele oznaczali, do kogo należy dany egzemplarz lub cały księgozbiór. Tak narodził się ekslibris (łac. ex libris – z książek) – znak, którym posługiwał się właściciel. Używano ich od średniowiecza, ale piękno powstałych w XIX wieku ekslibrisów sprawiło, że stały się one same w sobie dziełami godnymi kolekcjonowania. Graficzne dzieła tego rodzaju tworzył także Stanisław Wyspiański, który poświęcał uwagę i siły twórcze również książkom, projektom okładek oraz typografii.
opłata: 45 zł; sprzedaż online
miejsce zbiórki: wystawa Wawel Wyspiańskiego, cz. II (budynek kas)
podczas wybranych spotkań będą robione zdjęcia dokumentujące wydarzenie, które zostaną opublikowane na stronie internetowej Zamku oraz w mediach społecznościowych; więcej o przetwarzaniu danych osobowych w naszej instytucji: https://wawel.krakow.pl/rodo
Barbara Mateja – artystka, pedagożka, nauczycielka Montessori i edukatorka w Zamku Królewskim na Wawelu. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, gdzie w 2018 roku ukończyła scenografię. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2023 w dziedzinie animacja i edukacja kulturalna. Oprócz rzemiosła w rodzaju tkactwa, plecionkarstwa, ceramiki, dziania czy grafiki warsztatowej, uprawia szlachetne techniki fotograficzne.
grafika:
Stanisław Wyspiański (1869-1907), Autoportret w kontuszu (1892-1894)
olej, płótno
Muzeum Narodowe we Wrocławiu, nr inw. MNWr VIII-417