Oficjalna strona biletów na Wawel: bilety.wawel.krakow.pl

Nie tylko Bruegel i Rubens. Malarstwo Niderlandów na Wawelu.

Obrazy ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu i Muzeum Narodowego w Gdańsku

Wystawa w salach drugiego piętra Zamku Królewskiego na Wawelu to szeroka panorama twórczości artystycznej w czasach Pietera Bruegla i Pietera Paula Rubensa.

W XVI wieku Niderlandy Południowe, obejmujące tereny dzisiejszej Belgii, były jednym z najważniejszych centrów artystycznych ówczesnej Europy. Wiodąca rola przypadła Antwerpii – tu tworzył Bruegel, tutaj znajdowała się słynna pracownia Rubensa, którą w 1624 roku odwiedził polski królewicz Władysław Zygmunt Waza. Miasto położone u ujścia Skaldy, na skrzyżowaniu najważniejszych europejskich szlaków handlowych, przeżywało wówczas okres niebywałej prosperity. Korzystna sytuacja gospodarcza sprzyjała również twórczości artystycznej. W Antwerpii osiedlali się liczni artyści, przybywający z innych miast, ukształtował się rynek sztuki, powstały pierwsze cabinets d’amateurs, wypełnione obrazami, rzeźbami i innymi cennymi przedmiotami, a śladem antwerpskich kolekcjonerów podążyli rychło miłośnicy sztuki z innych krajów.

Malarstwo Niderlandów XVI i pierwszej połowy XVII wieku to „nie tylko Bruegel i Rubens” – to rzesza artystów zaspokajających popyt na dobra luksusowe bogacącego się mieszczaństwa. Na wystawie można zobaczyć obrazy, które znajdowały się nie tylko w rezydencjach władców, lecz także we wnętrzach domów zamożnych antwerpskich mieszczan. Oprócz dzieł wysokiej klasy są też obrazy nieco skromniejsze – malowane w licznych warsztatach, w których powstawały warianty czy repliki kompozycji znanych malarzy. Ich tematyka jest bardzo różnorodna – od scen religijnych po mitologiczne i rodzajowe, inspirowane zarówno sztuką renesansowej Italii, jak też nawiązujące do rodzimej, miejscowej tradycji, a także do twórczości wielkich mistrzów niderlandzkich XV wieku.

Koncepcja wystawy: dr Joanna Winiewicz-Wolska
Współpraca: dr Franciszek Skibiński, dr Beata Purc-Stępniak

Zwiedzanie

30 LISTOPADA 2021 – 13 MARCA 2022
wystawa w salach II piętra Zamku, zwiedzanie w ramach biletu do Reprezentacyjnych Komnat Królewskich
  • wtorek–niedziela, 9.30–17.00, ostatnie wejście 16.30
  • nieczynna: 24-26 grudnia, 1 stycznia
infografika wydarzenia

Organizatorzy wystawy

Wystawa została przygotowana we współpracy z Muzeum Narodowym w Gdańsku. Zaprezentowano ją w Muzeum Okręgowym w Toruniu oraz w Zielonej Bramie – oddziale Muzeum Narodowego w Gdańsku.
logotyp Muzeum Narodowego w Gdańskulogotyp Muzeum Okręgowego w Toruniu
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
logotyp Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Katalog zbiorów

okładka katalogu

Malarstwo niderlandzkie i flamandzkie w zbiorach Zamku Królewskiego na Wawelu

Joanna Winiewicz-Wolska

Wawelska kolekcja malarstwa niderlandzkiego i flamandzkiego liczy siedemdziesiąt obrazów. Znaczna jej część trafiła na Wawel drogą darów i zapisów testamentowych w dwudziestoleciu międzywojennym, gdy w dawnej rezydencji królów polskich zaczęto urządzać muzeum. Zbiór ten obejmuje dzieła wybitne, ale także repliki warsztatowe, kopie i prace anonimowych malarzy naśladujących kompozycje i styl uznanych artystów.
Wnikliwy, bogato ilustrowany katalog naukowy kolekcji pióra dr Joanny Winiewicz-Wolskiej, ujęty w piękną szatę graficzną.

kupisz w ESKLEPIE
cena detaliczna: 90.00 PLN

  • stron: 304
  • ilustracji: 208
  • format: 22,5 x 26,5 cm.
  • oprawa: miękka
  • data wydania: 2021
O tej wyjątkowej publikacji opowiada jej autorka.

Publikacja

okładka broszury
Malarstwo niderlandzkie i flamandzkie w zbiorach Zamku Królewskiego na Wawelu
broszura towarzysząca wystawie

Joanna Winiewicz-Wolska

Niewielkich rozmiarów publikacja poświęcona wawelskiemu zespołowi malarstwa niderlandzkiego i flamandzkiego, zawierająca zwięzłą charakterystykę zbioru oraz prezentację najważniejszych dzieł.
Znaczna część tej kolekcji, liczącej obecnie siedemdziesiąt obrazów, trafiła na Wawel drogą darów i zapisów testamentowych w dwudziestoleciu międzywojennym, gdy w dawnej rezydencji królów polskich zaczęto urządzać muzeum. Zbiór ten obejmuje dzieła wybitne, ale także repliki warsztatowe, kopie i prace anonimowych malarzy naśladujących kompozycje i styl uznanych artystów.

kupisz w ESKLEPIE
cena detaliczna: 15.00 PLN
  • stron: 48
  • ilustracji: 36
  • format: 13,5 x 20,5 cm.
  • oprawa: miękka
  • data wydania: 2021

Podcasty

O wystawie, w sześciu częściach podcastu, opowiada kuratorka, dr Joanna Winiewicz-Wolska.

Antwerpia jako metropolia 

Tryptyki antwerpskie 

Między północą a Italią 

Gabinet sztuki 

Posłuchaj obrazów 

Posłuchaj obrazu 

O konserwacji tryptyku "Sąd Ostateczny"

Partner wystawy
Patroni medialni wystawy

Materiały dla mediów