Boschowska wizja Piekła. Wawelski tryptyk naśladowcy Hieronymusa Boscha

Wykład
infografika wydarzenia - wykład, przedstawia wycinek obrazu Franckena alegoria sprzyjającego losu
Wykład dr Joanny Winiewicz-Wolskiej
Wykład będzie poświęcony wawelskiemu obrazowi „Sąd Ostateczny”, naśladowcy Hieronymusa Boscha i twórczości tego oryginalnego niderlandzkiego malarza.

Hieronymus Bosch, jeden z najsłynniejszych malarzy niderlandzkich, działał w stolicy Brabancji 's-Hertogenbosch. Był najwybitniejszym członkiem malarskiej rodziny Boschów, a jego obrazy, poszukiwane przez kolekcjonerów takich jak Filip Piękny czy królowa Izabela Kastylijska, osiągały zawrotne ceny i były masowo kopiowane już w XVI wieku, a także naśladowane i fałszowane – stąd ogromna liczba dzieł mylnie łączonych z jego nazwiskiem. Do dziś jest znanych od 25 do 30 jego własnoręcznych dzieł, a liczba obrazów wtórnych przewyższa liczbę kopii i naśladownictw dzieł innych współczesnych mu malarzy.

Prowadząca:dr Joanna Winiewicz-Wolska, kuratorka wystawy „Nie tylko Bruegel i Rubens. Malarstwo Niderlandów na Wawelu”, kustoszka Działu Malarstwa Zamku Królewskiego na Wawelu
  • 2 grudnia 2021 (czwartek), godz. 18.00, czas trwania: ok. 45 minut
  • wydarzenie online, platforma MS Teams, maksymalna liczba uczestników: 40 osób
  • udział bezpłatny, obowiązuje rezerwacja
  • grupa docelowa: dorośli i młodzież
Zasady zapisu:
  1. Chęć uczestnictwa w wykładzie należy zgłosić drogą e-mailową na adres rezerwacja@wawelzamek.pl
  2. Zgłoszenia można przesyłać do końca dnia 1 grudnia 2021
  3. W dniu wykładu do godziny 12:00 zostanie przesłany link do wydarzenia
  4. Jeżeli nie otrzymają Państwo linka do wydarzenia prosimy o kontakt mailowy z Działem Interpretacji Sztuki: dis@wawelzamek.pl
  5. Tłumacz PJM. Potrzebę tłumaczenia na polski język migowy prosimy dodatkowo zgłaszać drogą e-mailową na adres mprawelska@wawelzamek.pl (minimum 3 dni przed wykładem)