Oficjalna strona biletów na Wawel: bilety.wawel.krakow.pl
MIŁOŚĆ
14 grudnia 2024 – 9 lutego 2025
Czym jest miłość? Nad odpowiedzią na to pytanie zastanawiali się starożytni filozofowie, szukamy jej i my, współcześni. Choć staramy się skatalogować „objawy” miłości, ubrać to uczucie w słowa i podać jego definicję, to jej istota wciąż zdaje się wymykać wszelkim naukowym i pozanaukowym opisom.
Nie ma chyba zagadnienia, o którym napisano by więcej, które inspirowałoby bardziej. Pośród milionów zapisanych stronic, tysięcy wytworów kultury, nie sposób znaleźć takie, które by objaśniały to uczucie w sposób zadowalający wszystkich. W cywilizacji zachodniej, gdy myślimy o miłości, zazwyczaj skupiamy się na jej „romantycznej” odsłonie, nie uświadamiając sobie zrazu, że miłość jest zjawiskiem powszechnym, że istnieje wiele jej rodzajów zupełnie różnych od siebie, spośród których najbardziej wyróżnia się uczucie do drugiej – ukochanej – osoby.
Choć rozumienie miłości zmieniało się w czasie, a wokół niej narastały rozmaite koncepcje i teorie, uczucie to inspirowało i inspiruje do dziś. Każdy i każda z nas nosi w sobie ideał miłości, często odnoszący się do bohaterów literackich czy filmowych, postaci legendarnych lub historycznych. Amor i Psyche, Tristan i Izolda czy Romeo i Julia stanowią natchnienie dla kolejnych pokoleń pisarzy, malarzy, kompozytorów. Ludzkie umysły do marzeń pobudzają także wielkie miłości, które wydarzyły się naprawdę, jak Jan III Sobieski i Marysieńka czy Zygmunt August i Barbara Radziwiłłówna.
Osiem rodzajów miłości starożytnych Greków czy współczesna nam koncepcja pięciu języków miłości, świadczą o tym, że człowiek nieustannie stara się dociec, czym owa miłość jest i jak się objawia.
W tej edycji projektu Odstawione. Historie magazynowe zapraszamy Was do poznania niektórych spośród jej twarzy.