Oficjalna strona biletów na Wawel: bilety.wawel.krakow.pl

Wawel dla pasjonatów | bilet łączony

Z tym biletem zobaczysz WSZYSTKIE DOSTĘPNE wystawy Zamku Królewskiego na Wawelu i wybrane miejsca w jego oddziałach – urokliwy Dwór w Stryszowie i Zamek Pieskowa Skała. Oferta dla koneserów i miłośników kultury i sztuki. 
  • Wawel – wszystkie dostępne wystawy Zamku | bilet ważny w dniu zakupu; trasa rozpoczyna się na wystawie Skarbiec Koronny
    UWAGA:zwiedzanie zaczyna się w budynku Centrum Promocji i Informacji – w punkcie Informacji należy odebrać plan zwiedzania i AUDIOPRZEWODNIK (bezpłatny w ramach biletu)



  • Zamek Pieskowa Skała 
    bilet jest ważny w ciągu 14 dni od daty zakupu
    upoważnia do jednorazowego wejścia na wszystkie trasy i wystawy dostępne w dniu zwiedzania, z wyjątkiem wewnętrznych tras z przewodnikiem
    uwaga – dojazd do Pieskowej we własnym zakresie
  • Dwór w Stryszowie 
    bilet jest ważny w ciągu 30 dni od daty zakupu
    upoważnia do jednorazowego wejścia na wszystkie wystawy dostępne w dniu zwiedzania
    uwaga – dojazd do Stryszowa we własnym zakresie
czas zwiedzania: Wawel – 5 godz., Pieskowa Skała – ok. półtorej godziny, Dwór w Stryszowie – ok. godziny 
uwaga: uprzejmie prosimy o pozostawianie wózków dziecięcych w miejscu do tego przeznaczonym (na Wawelu przechowalnia bagażu znajduje się na dziedzińcu arkadowym)

Zamek Pieskowa Skała

widok zamku Pieskowa Skała, z lotu ptaka
Oddział Zamku Królewskiego na Wawelu 
Zamek jest położony 30 km na północny zachód od Krakowa, w sercu Ojcowskiego Parku Narodowego. W jurajskim krajobrazie góruje nad malowniczą Doliną Prądnika, ze słynną Maczugą Herkulesa. Początki Pieskowej Skały sięgają czasów Kazimierza Wielkiego, który polecił wybudować tu strażnicę strzegącą traktu handlowego wiodącego z Krakowa na Śląsk. Pod koniec XIV stulecia zamek przeszedł w ręce rodziny Szafrańców. Obecny wygląd Pieskowa Skała zawdzięcza w znacznej mierze gruntownej przebudowie i rozbudowie, dokonanej około roku 1578 z inicjatywy Stanisława Szafrańca, wojewody sandomierskiego. Powstała wówczas okazała renesansowa rezydencja z dziedzińcem arkadowym i loggią widokową. Bogaty wystrój rzeźbiarski dziedzińca stanowią: galeria naturalistycznych maszkaronów, kartusze z herbami oraz portale. Kolejny właściciel Michał Zebrzydowski wzniósł w wieku XVII fortyfikacje bastionowe, zamykające wielki dziedziniec zewnętrzny. Dziś wnętrza zamku mieszczą muzeum eksponujące sztukę europejską. 

www.pieskowaskala.eu

Dwór  w Stryszowie

widok dworu w Stryszowie
Oddział Zamku Królewskiego na Wawelu 

Stryszowski dwór, położony nieopodal Wadowic i Kalwarii Zebrzydowskiej, należy do grupy najciekawszych zabytków dawnego budownictwa rezydencjonalnego w tym rejonie. Wzniesiony pod koniec wieku XVI, pierwotnie jako dwór obronny, został przebudowany w połowie XVIII stulecia. Od ponad 40 lat, jako oddział Zamku Królewskiego na Wawelu, dwór pełni funkcję placówki muzealnej. W jego pomieszczeniach prezentowana jest stała ekspozycja Wnętrza dworu polskiego w wieku XIX oraz organizowane są wystawy czasowe.

www.dwor-stryszow.pl