Oficjalna strona biletów na Wawel: bilety.wawel.krakow.pl
Badania ogrodów
Prace konserwatorskie na terenie dawnych ogrodów objęto nadzorem działu archeologii w 1999 roku.
W roku 1999 dział archeologii Zamku Królewskiego objął nadzorem (Zbigniew Pianowski, Janusz Firlet) prace konserwatorskie, podjęte na obszarze przed wschodnią elewacją pałacu na Wawelu. Teren ten, ukształtowany obecnie w formie dwu tarasów, zajmowały w okresie od XVI do XVIII wieku Ogrody Królewskie.
Prace ziemne, obniżające poziom tarasu górnego, doprowadziły do pierwszych odkryć – fragmentów renesansowych schodów przy elewacji pałacu, a także muru oporowego tarasu. W ścianie pałacu ujawniono wyloty szesnastowiecznych latryn; pojawiły się tu także nieznane elementy rezydencji gotyckiej.
Fot. 1. Górny taras Ogrodów Królewskich, z odsłoniętą częścią ścieżek renesansowych (fot. Janusz Firlet)
Dalsze badania ujawniły odcinki regularnie rozplanowanych chodników ceglanych i prostokątnych kwater ziemnych, w północnej partii tarasu. Rachunki budowy pałacu informowały, iż kompozycja ogrodowa sub turri Jordanka i ante fontem (studnia w piwnicy) powstała w 1541 roku.
Fot. 2. Ceglane chodniki i kwatery ziemne przy elewacji pałacu (fot. Janusz Firlet)
Systematyczne badania dolnego tarasu ogrodów rozpoczęto w 2002 roku. Przy południowej kurtynie muru obwodowego odsłonięto części fundamentu renesansowej budowli, sytuowanej w południowo-wschodnim narożu tarasu. Między ścianą budowli a murami obwodowymi odkryto drogę z nawierzchnią ułożoną z cegły „palcówki”, jeszcze w XVI wieku naprawioną brukiem kamiennym w narożu ogrodów.
Fot. 3. Dolny taras, droga ceglana i bruk kamienny przy murze obwodowym (fot. Janusz Firlet)
Dalsze wykopaliska (lata 2003–2006), odsłoniły pozostałą część fundamentów prostokątnej (wymiary ok. 8 × 25 m) budowli murowanej, usytuowanej wzdłuż osi wschód–zachód, o wnętrzu podzielonym na kwadratowe pomieszczenia, z kilkoma poziomami użytkowania. Renesansowa budowla pełniła funkcje ogrodowe – może był to ozdobny pawilon, opisywany w źródłach szesnastowiecznych jako „Raj”.
Fot. 4. Fundamenty budowli ogrodowej (fot. Janusz Firlet)
W pobliżu budowli odkryto zespół detali architektonicznych – fragmenty tympanonów, archiwolt, pilastrów z wyszukaną dekoracją rzeźbiarską) [fot. 5]. Poddany konserwacji detal (obecnie na wystawie Wawel Zaginiony) może pochodzić z demolacji wnętrz pałacu lub – co bardziej prawdopodobne – stanowić wyposażenie opisywanych w źródłach obiektów ogrodowych. Układ dwupoziomowych ogrodów łączył (odkryty częściowo) trakt komunikacyjny, zmierzający od portalu z gankiem w elewacji pałacu do bramy zamkowej w murze obwodowym. Tym zdobionym architektonicznie obejściem, obok budowli ogrodowej, noszono schorowanego Zygmunta Starego do królewskiej łaźni z ogrodem u stóp zamku.
Fot. 5. Detale renesansowe przy fundamencie budowli (fot. Janusz Firlet)
Ogrody Królewskie
Wzmianki źródłowe o istnieniu ogrodów wawelskich i odkrycie na tarasie górnym fragmentów królewskiego ogrodu stały się podstawą do odtworzenia założenia ogrodowego. Ogrody usytuowane są pomiędzy elewacją wschodnią zamku a zewnętrznym obwodem fortyfikacji. Wieloletnie badania, zwłaszcza historyczne i archeologiczne, pozwoliły na przywrócenie ogrodów (koncepcje Katarzyna Żółciak, dr hab. inż. arch. Agata Zachariasz, arch. Jarosław Żółciak ) jako dopełnienia renesansowej rezydencji. Udostępniono je do zwiedzania w czerwcu 2015 roku.
Odkryte relikty królewskiego ogrodu pozwoliły zrekonstruować na części tarasu układ ceglanych ścieżek i regularnych rabat. Wzmianki historyczne, z których wynika istnienie „skrzyń” w ogrodach wawelskich, stały się inspiracją do zastosowania często spotykanych w tamtym czasie rabat podwyższonych, w których prezentowano kolekcje roślin. Dla pozostałych części tarasu, na których ślady ogrodu się nie zachowały, zaprojektowano inny sposób urządzenia pozostający w zgodzie z wiedzą o ogrodach renesansowych. Są to proste partery ornamentowe oraz łąka kwietna z trejażem.
Pierwotny klimat ogrodu przypominają odpowiednio dobrane rośliny i sposób ich nasadzenia. Zastosowano między innymi: bukszpan zarysowujący partery ornamentowe, kocimiętkę, lawendę, rutę, margerytki, tojady, malwy, bylice, bazylię, rozmaryn, marzankę, różę francuską (Rosa gallica 'Officinalis'), znaną już przed rokiem 1310. Elementy architektury ogrodowej wykonano w oparciu o ikonografię z XV i XVI wieku. Cegła posadzki była formowana tradycyjnie, a jej układ w części zrekonstruowanej jest tożsamy z oryginalnym, odkrytym w trakcie badań. Do wykonania wyposażenia użyto drewna dębowego, a do łączenia konstrukcji – łyka, dybli i kołków drewnianych; podobnie postąpiono na tarasie dolnym i w winnicach.
Taras dolny - "ogród króla przed łaźnią"
Na wynikach badań archeologicznych oparto zrąb układu, to jest przebieg ceglanej ścieżki i odniesienie do zarysu fundamentów budowli (w południowej części tarasu). W związku z brakiem dostatecznych informacji historycznych w pozostałym zakresie ogród ten nie jest rekonstrukcją dawnego wawelskiego założenia, lecz kreacją, nawiązującą do ogrodów z wieku XVI i początku wieku XVII (w tym polskich).
Zastosowana zieleń ma na celu ukazanie rodzaju uprawianych wówczas roślin, z wykorzystaniem także współcześnie stosowanych analogicznych gatunków.
Ogród tarasu dolnego został podzielony na trzy główne części:
Część południowa – na miejscu dawnej budowli. Do zarysu fundamentów nawiązuje przebieg drewnianej balustrady. Wewnątrz niej znajdują się altana oraz partery rabatowe o charakterze kwiatowo-ziołowym, będące wspomnieniem „ogrodu łaźni”. Skrzyżowania alejek akcentowane są przez ustawione na postumentach donice z bukszpanem o formach topiarycznych. Roślinność parterów rabatowych to między innymi: lawenda, tymianek, bazylia, majeranek, rozmaryn, marzanka, lilia biała, piwonia, szałwia,goździk, nagietek, róża stulistna, róża francuska 'Splendens'.
Część środkowa – partery ornamentowe Rysunek geometryczny parterów przedstawia wzory nawiązujące do form stosowanych w okresie renesansu. Zarysy utworzone są z bukszpanu, a wypełniają je między innymi: nagietki, goździki, lawendy, gomfreny, santoliny, złocienie maruna, bazylie, ożanki. Formowany hyzop stanowi akcent w narożnikach.
Część północna – sad Sad w okresie renesansu był często traktowany jako ogród ozdobny. Na Wawelu zastosowano charakterystyczną dla epoki zasadę wyodrębnienia kwater sadu żywopłotami z róż i drewnianymi ogrodzeniami trejażowymi. Znajduje się tu altana o kolistym kształcie, będąca przypomnieniem altany wzmiankowanej w wieku XVI. Wzór ław darniowych zaczerpnięto z dawnych rycin i obrazów.
Winnice pod południową elewacją pałacu oraz pod wieżą Jordanką
Obecne lokalizacje winnic są symbolicznym wspomnieniem udokumentowanej historycznej tradycji uprawy winorośli na wzgórzu wawelskim. Prowadzenie winorośli z użyciem architektury trejażowej oraz palików oparto na szesnastowiecznych opisach, ilustrowanych rycinami. Winoroślom towarzyszą róże (w tym damasceńska), lawenda, wiciokrzew.
"Dom bez ogrodów uznałbym nie za dom, lecz za ponure więzienie” Francesco Grapaldi, 1506. W oparciu o studia i badania: Katarzyny Żółciak, Jadwigi Gwizdałówny, Marcina Fabiańskigo, Janusza Firleta, Zbigniewa Pianowskiego
Część I.
Część II. Co rośnie w ogrodach? Jak wyglądają dziś? Zapraszamy wraz z Katarzyną Żółciak na spacer.