W dniu 23.05 Dziedziniec Arkadowy będzie zamknięty od godz. 17:00

Blog Edukacyjny

Wiedza / Czasopisma
studia waweliana
Zamek Królewski na Wawelu 09.04.2020 godz. 11:01

Studia Waweliana: Chrystus przed Piłatem

Obraz Chrystus przed Piłatem Tadeusza Kuntzego znajduje się w zbiorach Zamku Królewskiego na Wawelu. Ofiarowany został przez Jerzego Mycielskiego. Jest jednym z najlepszych, choć też najmniej znanych dzieł malarza.
Obraz Chrystus przed Piłatem Tadeusza Kuntzego znajduje się w zbiorach Zamku Królewskiego na Wawelu. Ofiarowany został przez Jerzego Mycielskiego. Jest jednym z najlepszych, choć też najmniej znanych dzieł malarza. Na obrazie przedstawiono dramatyczną scenę sądu nad Chrystusem.

Dojrzałość, wymowność i ekspresyjność przedstawienia wyraźnie wskazują na wpływy neapolitańskich malarzy, którymi inspirował się Kuntze – Luki Giordana, Francesca de Mury i Francesca Solimeny. Sposób malowania, operowania światłem, zastosowana kolorystyka barwna i gradacja kolorystyczna wpływają na niezwykły kunszt dzieła malarskiego, które jednoznacznie można określić jako jedno z najwybitniejszych dzieł Kuntzego w zbiorach polskich.

Tadeusz Kuntze Chrystus przed Piłatem

Komentarze

Wpisz treść wiadomości
Wpisz swoje imię i nazwisko
Podaj prawidłowy e-mail
T_FORM_ERROR_RATE
Zaznacz to pole
DODAJ KOMENTARZ
Portret Barbary Radziwiłłówny.

Studia Waweliana. Pogrzeb Barbary Radziwiłłówny i odprawa jej dworu.

05.05.2023
Zapraszamy do lektury artykułu o uroczystościach pogrzebowych Barbary Radziwiłłówny, ukochanej żony króla Zygmunta Augusta.

Studia Waweliana. O zaginionych inskrypcjach sprzed bramy zamku wawelskiego

30.03.2023 godz. 14:00
Tym razem udostępniamy artykuł z czasopisma "Studia Waweliana", przybliżający trzy zaginione inskrypcje sprzed bramy zamku na Wawelu.

Studia Waweliana. Czarno-białe tkaniny Zygmunta Augusta

26.10.2021 godz. 16:21
Kolejny artykuł ze "Studia Waweliana" - tym razem autorstwa M. Hennel-Bernasikowej. Zapraszamy do lektury!

Studia Waweliana. Tak zwana sprawa arrasów

13.09.2021 godz. 17:00
S. E. Nahlik opisuje drogę, jaką arrasy wawelskie przebyły, by znaleźć bezpieczne schronienie w Kanadzie, a także wyjaśnia, dlaczego zwiemy je "skarbami wawelskimi".
Zobacz wszystkie