Smoczy ogród. Bronisław Chromy na Wawelu

program towarzyszący wystawie
fragment stylizowanej rzeźby zwierzęcia fantastycznego, na tle ogrodów królewskich, rzeźba w metalu, ma wprawione duże szklane oczy

Projekt SMOK

Z czym kojarzy Ci się smok wawelski? Czy jest to przede wszystkim postać z legendy? A może brązowy pomnik stojący u stóp wzgórza wawelskiego? Z okazji 50. rocznicy ustawienia figury smoka wawelskiego między Wisłą a Smoczą Jamą zapraszamy do wzięcia udziału w Projekcie SMOK. W jego ramach będziemy zapraszać odwiedzających wzgórze wawelskie, aby podzielili się z nami swoimi wspomnieniami i skojarzeniami związanymi ze smokiem, jego pomnikiem i miejscem, w którym się znajduje.

Wolontariusze wawelscy będą zapraszać Was do rozmów w wybrane dni w wakacje roku, a efekt ich rozmów ukaże się pod postacią specjalnego raportu we wrześniu.

Inauguracja projektu: Noc Muzeów, 13 maja 2022 r., godz. 18:00-21:00
Kontakt: projektsmok@wawelzamek.pl

W Smoczym Ogrodzie. Święto Krakowskiej Rodziny

28-29 maja 2022, godz. 10:00-14:00

W ramach Święta Krakowskiej Rodziny w dniach 28-29 maja 2022 roku zapraszamy na spotkanie ze Smoczym Drzewem Odwiedzin.
Wszystkie dzieci, które odwiedzą Ogrody Królewskie w godzinach 10:00-14:00, pomogą zazielenić się Smoczemu Drzewu Odwiedzin. Następnie będą miały okazję bliżej poznać faunę i florę, których odkrywanie krok po kroku ułatwi edukacyjna mapa wzgórza wawelskiego. A Wawel opanowało ostatnio mnóstwo fantastycznych stworzeń! Część z nich została wyrzeźbiona przez Bronisława Chromego i będziemy ich szukać w Ogrodach Królewskich na wystawie „Smoczy ogród”.

Informacje organizacyjne:
 • uczestnicy mogą dołączyć do wydarzenia w dowolnym momencie między 10:00 a 14:00, w oba dni 28 i 29 maja
 • wydarzenie otwarte, nie obowiązuje rezerwacja biletów
 • wstęp: bilet do Ogrodów Królewskich (normalny 5 zł, ulgowy 2 zł), bilety w kasach lub online
  po wejściu na stronę ebiletu należy najpierw wybrać dzień, a następnie Zamek Królewski na Wawelu - w zakładce "zwiedzanie" Ogrody Królewskie
Prowadzenie:
Patrycja Mizera – absolwentka kierunków historia sztuki i sztuka ogrodowa, florystka i edukatorka współpracująca z Zamkiem Królewskim na Wawelu. Od wielu lat związana z ogrodem dworku Rydlówka, któremu przywraca historyczny wygląd. Prowadzi zajęcia edukacyjne o tematyce florystycznej w Zamku Królewskim na Wawelu, oddziałach Muzeum Historycznego oraz w szkołach.

Oprowadzanie z kuratorem

Zapraszamy na oprowadzanie po wystawie "Smoczy ogród. Bronisław Chromy na Wawelu" poprowadzone przez kuratorkę Grażynę Chromy-Rościszewską.

Wspaniały smok ziejący ogniem pod wzgórzem wawelskim jest powszechnie znany, warto zatem przyjrzeć się również innym pracom Bronisława Chromego, znajdującym się obecnie w ogrodach Zamku Królewskiego na Wawelu. Podczas oprowadzania opowie o nich córka artysty i kuratorka wystawy.
 • 17 sierpnia
 • godz.: 12:00, czas zwiedzania: ok. 60 min.
 • bilety 10 zł, sprzedaż online

Bestie, stwory, zwierzęta – legendy, mity, opowieści

lipiec-sierpień 2022

W trakcie wakacji zapraszamy na spotkania na wystawach Zamku Królewskiego na Wawelu. Są one przeznaczone dla rodzin z dziećmi oraz osób dorosłych. Jednym z tematów spotkań będą bestie, stwory i zwierzęta, których część można zobaczyć na wystawie „Smoczy ogród”.
Za każdym niezwykłym miejscem stoją ciekawe historie i bohaterowie. Nie inaczej jest z Zamkiem Królewskim na Wawelu, który przepełniony jest pięknymi dziełami sztuki, ale także fascynującymi opowieściami. Zapraszamy na podróż do krainy wawelskich legend, aby zapoznać się z ich fantastycznymi wydarzeniami i bohaterami. A w Ogrodach Królewskich przywitają Was ich wakacyjni mieszkańcy, którzy zamienili je na Smoczy Ogród!
Wybrane spotkania odbędą się w języku ukraińskim.
Szczegóły w programie Wpadnij na Wawel.

Smocze historie w królewskich ogrodach

23 maja 2022 – 30 czerwca 2022 oraz 1–30 września 2022

Zapraszamy dzieci z przedszkoli i uczniów klas I-III SP na wyjątkową, „smoczą” lekcję plenerową. Została ona przygotowana do wystawy czasowej „Smoczy ogród. Bronisław Chromy na Wawelu”.

Fani księcia Kraka, kucharza Bartłomieja Bartoliniego, Smoka Wawelskiego oraz Szpiega Don Pedra z Krainy Deszczowców, przybywajcie! Tylko na wzgórzu wawelskim poznacie prawdziwą historię smoka wawelskiego!
Smoczy detektywi, do akcji! Waszym zadaniem będzie poszukiwanie śladów smoka na wzgórzu wawelskim i poznanie legendy o nim. Zaczniemy w ogrodach królewskich, gdzie schronili się towarzysze smoka wawelskiego, stworzeni przez Bronisława Chromego, twórcę jego najsłynniejszego pomnika. Następnie ruszymy na spacer po całym wzgórzu, zaglądając na dziedziniec arkadowy i przed Katedrę, a zakończymy w tajemniczej Smoczej Jamie.

słowa kluczowe: legenda, smok, rzeźba, Bronisław Chromy, wzgórze wawelskie, Smocza Jama, rzygacz
 • terminy: lekcja będzie realizowana od 23.05.2022 do 30.06.2022 oraz od 1.09.2022 do 30.09.2022
 • lekcje rozpoczynają się o godzinie: 10.00, .11.00,12,00, 13,00, czas trwania: 60 minut
 • obowiązuje rezerwacja: zgłoszenia przyjmowane od telefonicznie od 23 maja, poniedziałek godz. 9:00-14:00, wtorek-niedziela godz. 9:00-16:00, tel.: 12 422 16 97; liczba lekcji ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń
 • miejsce spotkania z prowadzącym: przy wejściu do Ogrodów Królewskich
 • maksymalna liczba uczestników: 30 osób wraz z opiekunami | wymóg: 1 opiekun na maksymalnie 10 uczestników
 • rezerwacja i informacja: poniedziałek (godz. 9:00-14:00), wtorek-niedziela (godz. 9:00-16:00), tel.: 12 422 16 97, e-mail: rezerwacja@wawelzamek.pl