Oficjalna strona biletów na Wawel: bilety.wawel.krakow.pl
Obraz "Occasio" - alegoria sprzyjającej sposobności
Obraz Occasio Fransa Franckena mł. (1581-1642), antwerpskiego artysty, pochodzącego z licznej rodziny malarskiej, jest darem dla Wawelu z roku 1933. Namalowany został w roku 1627 – taka data widnieje u dołu na księdze, a pośrodku jest umieszczona objaśniająca temat łacińska inskrypcja, która w swobodnym tłumaczeniu brzmi: „Sposobności, która wydaje ci się korzystna, nie pozwól się oddalić, z przodu ma pukiel włosów, z tyłu jest łysa; za włosy możesz ją pochwycić”.
Dzieło powstało zapewne z przeznaczeniem do gabinetu sztuki jednego z ówczesnych antwerpskich kolekcjonerów, ale jego zleceniodawca czy pierwotny właściciel pozostaje nieznany. Nieznane jest również przeznaczenie niemal identycznej kompozycji, znajdującej się w zbiorach petersburskiego Ermitażu. Treść płótna była przedmiotem różnych interpretacji – wedle ostatniej, zaproponowanej przez Sibylle Appuhn-Radtke, obraz ukazuje ideał homo politicus i jego państwa; stanowi ilustrację teorii państwa i prawa sformułowanej pismach Platona, zwłaszcza w Prawach (gr. Nomoi).
Szczegółowe opracowanie obrazu, a także innych dzieł malarstwa Niderlandów, znajdzie się w przygotowanym do druku katalogu malarstwa niderlandzkiego i flamandzkiego w zbiorach Zamku Królewskiego na Wawelu.
Część 1.
Część 2.
Dr Joanna Winiewicz-Wolska, kustosz w Dziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby; zajmuje się opracowywaniem dawnego malarstwa europejskiego i historią kolekcji Lanckorońskich. Fascynuje ją także postać Karola Lanckorońskiego, któremu zamierza poświęcić większe opracowanie.