Oficjalna strona biletów na Wawel: bilety.wawel.krakow.pl

Gest do sztuki

portret dwóch kobiet, osoba z prawej pokazuje gestem dłoni kierunek w prawo
lipiec–grudzień 2023 | warsztaty rodzinne w polskim języku migowym z tłumaczeniem na polski język foniczny
Dobiega końca projekt „Gest do sztuki” z programu Kultura Dostępna 2023.
Powstał on z myślą o społeczności osób g/Głuchych i słabosłyszących, ich rodzinach oraz wszystkich, dla których ważna jest integracja ponad podziałami.  Do realizacji projektu zaangażowani zostali artyści, edukatorzy, eksperci z dziedziny dostępności przy wsparciu środowiska Głuchych oraz partnerów: Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego Dla Niesłyszących W Krakowie Im. Janusza Korczaka, Fundacji „Między Uszami” oraz Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Jagiellońskiego.
W ramach projektu przygotowano materiały edukacyjne w polskim języku migowym oraz zorganizowano:
  • specjalistyczne szkolenie
  • oprowadzania dla młodzieży i dorosłych w polskim języku migowym z tłumaczeniem na polski język foniczny
  • warsztaty dla rodzin z dziećmi
  • warsztaty z artystami
  • plenerowe wydarzenie artystyczne dla rodzin „Legendarne wzgórze”
  • lekcje muzealne w polskim języku migowym
  • spotkanie dla pracowników kultury mające na celu wymianę doświadczeń z zakresu realizacji inkluzywnych projektów edukacyjnych
Wszystkie wydarzenia odbywały się w polskim języku migowym lub z tłumaczeniem.
Dzięki otwartości prowadzących i uczestników wydarzeń, z tej atrakcyjnej oferty skorzystali odbiorcy w różnym wieku.

Na wszystkie spotkania wstęp wolny.

Film podsumowujący projekt

Obraz Złotego Wieku

Oprowadzania towarzyszące wystawie czasowej "Obraz Złotego Wieku"
  • odbiorcy: młodzież, dorośli
  • dostępność: oprowadzanie w polskim języku migowym z tłumaczeniem na polski język foniczny
  • prowadzenie: Jakub Studziński
  • miejsce: wystawa Obraz Złotego Wieku

6 października (czwartek) Monarchia polsko-litewska w czasach ostatnich Jagiellonów
godz. 10:00 – 11:00
Podczas oprowadzania po wystawie dowiemy się więcej o historii, polityce wewnętrznej i zagranicznej oraz  społeczeństwie w Królestwie Polskim i Wielkim Księstwie Litewskim za panowania ostatnich Jagiellonów. A także o tym, jak państwo polsko-litewskie weszło w epokę renesansu i dlaczego w podręcznikach do historii i na lekcjach historii mało się mówi o ostatniej Jagiellonce.

25 października (środa) Druki jako narzędzie propagandy dynastycznej
godz. 15:00 – 16:00
Na wystawie poza dziełami sztuki, jak obrazy i rzeźby, możemy podziwiać bogaty zbiór historycznych druków, które ilustrują różne aspekty życia politycznego, duchowego, społecznego i naukowego w państwie Jagiellonów. W tamtych czasach większość społeczeństwa nie potrafiła czytać i pisać, stąd bardzo duży nacisk kładziono na obrazy – w tym wykonywane techniką drzeworytu. Podczas oprowadzania dowiemy się, czy faktycznie druki mogły być dobrym narzędziem propagandowym dla dynastii Jagiellonów.

6 grudnia (środa) Święta u Jagiellonów od kuchni
godz. 15:00 – 16:00
Podczas oprowadzania poznamy tradycje, zwyczaje i sposoby świętowania Bożego Narodzenia i Nowego Roku za panowania ostatnich Jagiellonów. Czy te święta zazwyczaj były pełne zadumy? W jaki sposób obchodzono przyjście Chrystusa na świat? Czy to możliwe, że XVIII-wieczna sentencja „jedź, pij i popuszczaj pasa” pasuje także do obrazu XVI-wiecznego państwa polsko-litewskiego?

Jakub Studziński – historyk, muzealnik, surdopedagog, główny specjalista ds. edukacji kulturowej, koordynator projektu „Małopolska. Kultura Wrażliwa” oraz programu dostępności w Małopolskim Instytucie Kultury w Krakowie. Biegły tłumacz i lektor polskiego języka migowego. Przewodnik po krakowskich instytucjach kultury. Animator kultury. Osoba g/Głucha. Zajmuje się przede wszystkim inkluzywnością w kulturze – stara się, aby instytucje kultury na terenie województwa małopolskiego były otwarte na potrzeby osób z różnymi potrzebami.  W tym celu edukuje, rozmawia, wspiera, uświadamia, partycypuje. Jest członkiem krakowskiego Stowarzyszenia Dobrze.

Ukryty skarb



Zapraszamy na cykl twórczych warsztatów, które odbędą się pod hasłem „Ukryty skarb”.  W czasie zajęć uczestnicy poznają tajemnice bezcennych dzieł zgromadzonych na Wawelu, po czym stworzą własne „skarby” za pomocą różnych technik z wykorzystaniem pop-upu, kolażu czy złoceń.

Głównymi celami projektu Gest do sztuki są tworzenie i integracja, dlatego zapraszamy do udziału zarówno osoby posługujące się polskim językiem migowym, jak i polskim językiem fonicznym. W miłej i otwartej atmosferze, przy użyciu niestandardowych materiałów plastycznych, pod okiem artystki, uczestnicy odkryją nowy język – język sztuki.

Terminy warsztatów:
4 lipca, godz. 12.00–14.00, Ukryty skarb – Trzy wymiary kolażu
6 lipca, godz. 12.00–14.00, Ukryty skarb – Wysoki połysk

odbiorcy: rodziny z dziećmi do 12 roku życia

Prowadząca:
Joanna Turek – artystka, która zajmuje się malarstwem, rysunkiem, ilustracją oraz jubilerstwem. W latach 2007–2014 uczyła się w Zespole Szkół Plastycznych w Katowicach. Zdobyła wyróżnienie w Ogólnopolskim Biennale Wyróżnionych Prac Dyplomowych z dziedziny Formy użytkowe – jubilerstwo. W latach 2014–2019 studiowała na ASP w Krakowie, w tym pół roku w Glasgow School of Art w Szkocji. Dyplom uzyskała w Pracowni Malarstwa prof. T. Kotkowskiej-Rzepeckiej oraz Pracowni Rysunku dra hab. R. Borcza, Pracowni Malarstwa Ściennego prof. R. Łaciaka. Obecnie jest studentką Wydziału Grafiki na tej samej uczelni w Krakowie. Ma za sobą liczne wystawy w Polsce i za granicą. Kocha rozwijać się i odkrywać nowe talenty, pokonując trudności.

Legendarne wzgórze

2 września 2023, godz. 12:00 – 14:00
 
Zapraszamy rodziny z dziećmi, a w szczególności osoby posługujące się polskim językiem migowym, do aktywnego i niestandardowego odkrywania legend związanych z Krakowem i wawelskim wzgórzem. W sobotę, 2 września, o godz. 12:00 spotkamy się na dziedzińcu zewnętrznym, aby wysłuchać opowieści w wykonaniu krakowskich aktorów przy akompaniamencie różnych instrumentów. Równolegle artyści i edukatorzy zaproszą chętnych do działań warsztatowych oraz na oprowadzania tematyczne. Wydarzenie jest organizowane w ramach projektu „Gest do sztuki”, który ma na celu integrację ponad podziałami. Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach akcji jest bezpłatny, nie obowiązują zapisy.
  • miejsce wydarzenia: dziedziniec zewnętrzny Zamku
  • dostępność: wydarzenie dostępne także dla odbiorców posługujących się polskim językiem migowym
Program wydarzenia:
  • godz. 12:00 – 14:00 – warsztaty artystyczne nawiązujące do tematu wydarzenia
    miejsce: namiot przed budynkiem nr 5
  • godz. 12:00 i 13:00 – prezentacja najpopularniejszych oraz tych mniej znanych legend związanych z Krakowem i wawelskim wzgórzem w wykonaniu aktorów przy akompaniamencie różnych instrumentów
    miejsce: dziedziniec zewnętrzny Zamku – przestrzeń przed budynkiem nr 5
  • oprowadzania tematyczne dla dzieci w godz.: 12:00, 12:10, 12:20, 13:00, 13:10, 13:20
ARTYŚCI
Katarzyna Fus
Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Z wykształcenia graficzka i architektka wnętrz. Z zamiłowania ilustratorka, zbieraczka leśnych szyszek i ambasadorka porozumienia ludzko-psiego. Mieszka w Krakowie ze swoim psem Tulą (zwanym także „Lady Brzózka”).
Mirosław Mały
Absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie kontrabasu prof. Tadeusza Górnego. Studiował też pod kierunkiem Thomasa Martina, Franҫoisa Rabbatha i Rustema Gabdulina. Jako solista i kameralista brał udział w wielu festiwalach muzycznych, jak m.in.: Warszawska Jesień, Musica Polonica Nova, Wielkanocny Festiwal Beethovenowski, Musica Electronica Nova, Wratislavia Cantans czy Leo Festiwal. Koncertował w Austrii, Belgii, Holandii, Niemczech, Szwajcarii, Anglii, Hiszpanii, Słowacji, Czechach, Norwegii, we Włoszech, Francji, na Ukrainie i na Węgrzech. Od 2003 roku jest liderem grupy kontrabasów Orkiestry Kameralnej NFM Leopoldinum. Współpracował m.in. z Ernstem Kovacičem, Josephem Svensenem, Heinzem Holligerem, Davidem Geringasem, Konstantym Andrzejem Kulką, Bartłomiejem Niziołem, Krzysztofem Jerzym Maksymiukiem, Andrzejem Hiolskim, Stefanem Dohrem, Guyem Touvronem, Michelem Lethiecem, Richardem Toghnettim. Od 2015 roku wykładowca Akademii Muzycznej we Wrocławiu .
Justyna Skoczek
Pianistka, autorka tekstów i muzyki. Absolwentka Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie fortepianu prof. Włodzimierza Obidowicza. Współpracuje z kontrabasistą Pawłem Jabłczyńskim, a także z wrocławskim zespołem Małe Instrumenty, grając muzykę współczesną i eksperymentalną oraz realizując projekty muzyczne angażujące osoby z niepełnosprawnościami. Od roku 2001 wykładowczyni Wydziału Wokalnego Akademii Muzycznej we Wrocławiu, na której obroniła pracę doktorską (2015) i uzyskała habilitację (2022). Od stycznia 2021 roku kierowniczka muzyczna Narodowego Starego Teatru im. H. Modrzejewskiej.
Łukasz Stawarczyk
Absolwent Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Aktor Narodowego Starego Teatru w Krakowie, członek międzynarodowej grupy Kainkolektiv. Współpracuje m.in. z Anną Smolar, Pawłem Świątkiem, Weroniką Szczawinską, Wiktorem Rubinem. Pracował w Teatrze Polskim w Bydgoszczy, Teatrze IMKA w Warszawie, Komunie / Warszawa, Łaźni Nowej w Krakowie, Teatrze Zagłębia w Sosnowcu, a także Schauspielhaus Bochum, Forum Freis Theater Düsseldorf, Ringlokschuppen Mulcheim, TAK! w Berlinie. Występował w Nowym Jorku, Edynburgu, Santiago de Chile, Douali i Jaunde (w Kamerunie) oraz Sankt-Petersburgu. Za spektakl Cezary idzie na wojnę został nagrodzony w Bydgoszczy, Sarajewie i Krakowie. Wyróżniony przez Wiesława Kowalskiego jako Najlepszy aktor Warszawskich Spotkań Teatralnych w 2022 roku.
Mateusz Mattenia Trembaczowski
Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Od ponad dekady współpracuje z Grupą Filmową Darwin. Jest założycielem i liderem zespołów muzycznych: Music Mahal i Mattenia. Jest autorem licznych sztuk teatralnych oraz tekstów prozaicznych, jak m.in. Kraina Imienia czy „Za cztery stopnie ciepła”. Współpracuje z takimi teatrami, jak: Teatr Rozrywki w Chorzowie, Teatr Warszawy, Teatr Robotniczy i Teatr Nowy z Nowego Sącza. Znany także z ról filmowych, m.in w filmie Róża Wojtka Smarzowskiego czy Kamienie na szaniec Roberta Glińskiego. Jest autorem baśni i performerem.

PROWADZĄCY
Przewodniczki: Agata Klejzerowicz, Anna Kowalska, Aleksandra Witkowska
Wolontariuszki z Instytut Pedagogiki Uniwersytetu Jagiellońskiego
Pracownicy projektu: Olga Brewka, Jakub Studziński
Tłumaczenia: Marzena Kasperska z zespołem
Koordynacja: Maria Prawelska

Rzeźba w ruchu | warsztaty taneczno-choreograficzne

14 października
warsztaty z tłumaczeniem na PJM, prowadzący – Bartosz Ostrowski
Zapraszamy do udziału w warsztatach poświęconych odbiorowi sztuk plastycznych poprzez ruch. Punktem wyjściowym staną się pełne ekspresji rzeźby prezentowane na ekspozycji oraz percepcja zmysłowa zwiedzających – uczestników warsztatów. Odczucia towarzyszące odbiorcom uwidocznią się w indywidualnym ruchu oraz w interakcji z grupą. Pozwoli to otworzyć dyskusję na temat prac rzeźbiarskich, a percepcja wzrokowa zostanie uzupełniona o doznania płynące z pozostałych zmysłów.
Informacje dodatkowe: warsztaty przeznaczone dla odbiorców od 10 roku życia ze szczególnym uwzględnieniem osób posługujących się polskim językiem migowym; warsztaty kierowane do odbiorców zainteresowanych indywidualnym rozwojem poprzez pracę z ciałem i technikami tańca współczesnego, jak i osób, dla których ruch jest nowo odkrywanym środkiem wyrazu; brak ograniczeń sprawnościowych do wzięcia udziału w warsztacie; sugerujemy wygodny strój

Bartosz Ostrowski – choreograf, tancerz, performer, aktor. Absolwent Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, a także Warsaw Dance Department oraz PACAP w Forum Dança w Lizbonie. Jego prace charakteryzuje współistnienie tekstu i tańca w bezpośrednim dialogu z widzem. Autor walkie_talkie, Praga Street View oraz REFUGEE TALKS. Założyciel kolektywu dotcompany, w którym współtworzył: Secondhand ’68 w Muzeum POLIN, Koncert Indywidualny czy Mewę. Pięć sekund z Czechowa, nagrodzoną na Forum Młodej Reżyserii w Krakowie. W swoich pracach poszukuje nowych dróg komunikacji z widzem.

SMOKI | warsztat kolażu

19 października
warsztaty z tłumaczeniem na PJM, prowadząca – Bożka Rydlewska

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak wyglądał słynny wawelski smok? Czy miał olbrzymie ciało jaszczura, ognisty język, błoniaste skrzydła nietoperza, a może raczej spiralne rogi, rybi ogon i barwne skrzydła motyla? Nikt tak naprawdę tego nie wie, ale od czego mamy wyobraźnię!

Zapraszamy na warsztat tworzenia kolażu, podczas którego  przyjrzymy się różnym baśniowym zwierzętom, magicznym stworzeniom czy mitycznym potworom, a następnie stworzymy własną fantazyjną bestię – wyobrażonego smoka! Niczym twórcy dawnych bestiariuszy spróbujemy puścić wodze fantazji i sportretować zwierzę niemożliwe!
Podczas warsztatu nie są wymagane żadne umiejętności – kolaż to wspaniała technika, która pozwala na spontaniczną ekspresję, podążanie za intuicją i twórcze wykorzystanie papierowych materiałów, a przede wszystkim praca z papierem to świetna zabawa!
  • godz.: 16:00–18:00
  • odbiorcy: dzieci od 10. roku życia wraz z opiekunami
Bożka Rydlewska – artystka wizualna, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Studiowała również na Högskolan för Design och Konsthantverk w Göteborgu. Zajmuje się twórczymi poszukiwaniami w obszarze grafiki, ilustracji, kolażu, odwołując się do tradycji obrazowania surrealistycznego oraz botaniki i literatury. Tworzy również papierowe rzeźby inspirowane książkową techniką pop-up. Brała udział w wielu wystawach w Polsce i za granicą m.in. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, w Trafostacji Sztuki w Szczecinie, a także w Festiwalu Illustrative w Berlinie, Festiwalu WantedDesign w Nowym Jorku czy w Landmark North w Hong Kongu.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Dofinansowanie: 40 000 zł
Całkowita wartość: 50 000 zł
flaga Polski i godło Polskilogotyp Ministerstwa  Kultury i Sztukilogotyp Programu Kultura Dostępna

Partnerzy